Mükemmeliyetçi olmak

1 /
her şeyin tam ve eksiksiz olmasını istemek gibi güncel bir hastalık.
Mutlu olamayan insan modeli çünkü hep hata arar ve bulurlar
etrafındakilerinde yorulduğu bir durum yaratırlar
övünülecek bir şey değil tedavi edilmesi gereken bir özellik
hiç bir zaman başarıya ulaşılamayacak olunan durum. ve hep başarmak için ömür boyu denenmesi gerekecek meseledir. ben bir insanın yaratılışı gereği mükemmel olmasını kabul ediyorum gerçekten hayranlık uyandıran bir canlı çünkü. ve böyle yaratılan bu canlının mükemmel bir şey yaptığına inandığım şuan aklıma gelen sadece bir hal var o dahi herkes için geçerli değil anne olmak. belki baba olmakta eklenebilir. bunun dışında uğruna verilen çabalar bence gereksiz bir stres, yorgunluk, belki başarısızlık hissi yaratabilir. bütün bunlara ek bir şeylere başlamayı geciktirip zorlaştırabilir ve başlanılan işlerin yarım kalmasına sebep olabilir. iyi bir şey değil bence dostlar dikkat ediniz.
Hayat , hata ve yanlış yapa yapa öğrenilen bir şey. Mükemmeliyetçi insan hata yapmayı bile göze alamayan bir titrektir. Hayatı kaliteli ve yüksek standartta yaşamak istemekle bir alakası da yoktur. Bu ayrı bir konu.

Ama her şeyi sıfır hata ile kurgulamak yüksek kalite beklentisi değil, saçma sapan bir başarısızlık korkusu yaşamaktır.
Hayatı yaşanmaz hale getirir. Hiçbir iş tamam olmaz. Her iş yarım kalır. Geriye dönüp baktığınızda başarısızlıklarla, yarım kalmış işlerle dolu bir hayat görürsünüz.

Mükemmeliyetçi insan tüm hayatını sadece bir şeyi yapmakla geçirse bile son deminde bu iş bitti demez. Çünkü her kemalin üstünde bir kemal vardır muhakkak.

Bütün güzel işler Allah içindir. Bu yüzden hiçbir şey asla kemale eremez. Her vardığı kemalde daha üst kemal vardır. Tamam olmak demek ilah olmak demektir. Bırak kusurlu kalsın. Allah böyle murad etmiş.
Mükemmelliyetçiyim diyenin ağzına kürekle vurmak, al yap mükemmelini mümkünse demek istiyorum ama duyduğumda buruk bir gülümseme bırakıyorum sadece.

Geçiniz önünü arkasını görmekten aciz insan için ancak emeğinin karşılığı vardır. Netice olur olmaz onu rab takdir eder.

Burada asıl beni sinirlendiren bunun cürüm içerdiğinin farkında olmadan pişkin pişkin mükemmelliyetçiyim denilmesi. Sanki bilgmiz tam kuşatıcı da ne eksik ne fazla anlayabiliyoruz.

İstediğim gibi olmayınca elbette üzülüyorum kafamdaki için uğraşıyorum da hükmümüzün altındakilerin sınırlı olduğunu fark edelim istiyorum sadece.
hayatı zorlaştıran bir huy. can çıkar huy çıkmaz notumu düşüp devam ediyorum. her şeyin eksiksiz olamayacağı bir dünyada nu yapmaya çalışmak resmen her şeye başkaldırmaktır. böyle bir hayat bir yerden sonra sadece insanı yorar ve yavaş yavaş bitirir.
Her şeyin eksiksiz olmasını istemektir. Lakin bu şekilde de işlerin tamamına ermesi zorlaşıyor. Detaylara takılıp kalıyoruz. Öyle değil de böyle mi olsaydı derken her şeyi incik cıncık ediyor, elimizdeki işi bir türlü bitirip kurtulamıyoruz.

Tanım: kötü bir şey.