mumbar dolması

ağzının tadını bilen insan için bir yeryüzü harikasıdır. şimdi iyyyyy şeklinde verilen tepkileri sahibine iade ediyorum. arkadaşım usulüne göre temizlenince iyyylik bir durum kalmıyor ortada. usulüne göre demişken

http://www.cogitosozluk.net...

aha bu linkteki gibi yapılır. gerçi ben annemin mumbar dolması dışında pek tercih etmem zira bu yemekte güven çok önemlidir. şimdi yeni adetler türemiş, kaba pisliği atıldıktan sonra kirece falan yatırıyorlarmış mis gibi oluyormuş. bilmem artık ama geleneksel olanı çıtır çıtır misss...

kilisli olduğum için bir şükür sebebi daha.
devamını gör...
bu yemek olsun şirdan olsun sevenini mutlulukta doyum noktasına vardıran yemeklerdir. toplumun bir kısmı tarafından hadi canım o da yenir mi şeklinde tepkilerle karşılanması değerinden zerre-i miskal götürmez. anne-anneanne-babaanne geleneği ile yapılanı makbuldür. böyle bir şans yok ise fatih kadınlar pazarı'nda yenilebilir.
devamını gör...
mumbarın nasıl elde edildiğini öğrenene kadar en sevdiğim yemeklerdendi, löppür löppür götürürdüm.
koyunun kaka mahfazası* yediğimi öğrendiğim günden beri pek haşır neşir olmamaya çalışıyorum.
devamını gör...
yemek aleminde insanı nirvanaya götüren merdiven basamaklarından biri. bitmeye yüz tutan bu yemeğimizin son demlerini yaşamak lazım. zira analarımız dışında bunu yapan kalmadı, yeni yetme kibar gelinler hiç el sürmez buna. aç kaldık anacım aç...
devamını gör...
varlığına anlam verilemeyen yemeklerdendir. hiç tadına bakılmamış olmasına rağmen bir kez duyulan kokusuyla ve ana maddesini de görünce iyice soğuyor insan. kesinlikle kadınlık vasıf kriteri kendisine kurban edilemez.
devamını gör...
(bkz: o da nesi)
şimdi, tercihlere saygı duymak, cepte. hatta lezzeti de güzel olabilir, ki hiç tatmadığım için yorum yapamam. bir gün gözümü kapatırsam tadarım belki.

fakat, o görüntü nedir, Allah aşkına! hiç değilse onu bir dilimleyin hacılar. yani o şekilden bir kurtulsun önce. halen hayvana ait olan bir şey zorla tabakta alıkonuluyormuş gibi tanımlanamayan hisler uyandırıyor bende.

--- mevcut konumunu yitirmiş -kalkmış- bir mide ile yazıldı ---

devamını gör...
bir kurban bayramı klasiğidir.
evin büyüğü bunu icra eder. yapımı bir kaç gün sürebilir, ninenin hassasiyetlerine göre. ama sonuç felakettir *.
limon sıkılarak tüketilir. ya da biz çocuklara kokusu azalsın diye limon sıkarak zorla yedirirlerdi. yemicem ben yaha demek gibi bir şansımız yoktu. çünkü sabaha kadar başka yemek yok derler, korkuturlardı.
devamını gör...
ön yargıyı bir kenara bırakıp,denenmelidir. benim için çok zor olsa da denedim.düşündüğüm kadar kötü ve tiksindirici değil,hatta oldukça lezzetliydi.neyden yapıldığını bilmeseydim,sadece tadına bakmakla kalmayıp hepsini yiyebilirdim. * *
devamını gör...
"ya bu da hayatta bir kere denenir" diyerek önüme gelen parçayı yediğim, arkasından iki gün boyunca sürekli mide spazmlarıyla sızlanmama ve üzerinize afiyet* istifra etmeme sebep olan bağırsaktan mamul dolma. ayrıca yapımının ne derece zahmetli olduğu göz önünde bulundurulunca emeğe saygı göstermek zaruriyeti doğurur.

(bkz: hiç üşenmemişler bunlar)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.