murat menteş

on parmağında on marifet bir edebiyat insanı ve gönül adamı. şu ana kadar 2 medya ve modernizm eleştirisi, 2 roman ve 2 şiir kitabı yayımlamıştır. kaosa mütevazı bir katkı ve aynalı barikatlar ile kuzgunun gölgesi adlı şiir kitabına erişilememektedir. dublörün dilemması yakın dönemde filme çekilecektir. son romanı korkma ben varım ve son şiir kitabı da garantı karantinadır.

afilifilintalar adlı bir edebiyat çetesinin de lideridir.
devamını gör...
--- alıntı ---

milyonlarca insan, doktorlar tarafından bıçaklanmak için kuyruktadır. doktor, gezegenimize astronottan daha uzaktır. yazısı okunmaz; şifreli mesaj gibidir. doktoru asla çözemezsin, fakat ona teslim olursun. o haplar, kapsüller, şuruplar ve bilimum ilaçlardan oluşan bir sofra kurar. büyücüden daha sofistike, komutandan daha buyurgan, illüzyonistten daha şaşırtıcı, ruhani liderden daha inandırıcıdır...

--- alıntı ---
devamını gör...
yazılarında ki rahatlık kendisinde olsa da rahat rahat konuşmalarınıda dinleyebilsek dediğim yazardır. *
devamını gör...
--! spoiler !--

'kalbinizde olup da hiç kimseye anlatmayı başaramadığınız, dile getirilmesi imkansız bir şey var ya, işte Allah onu biliyor, üzülmeyin.''

--! spoiler !--


diyerek içimden kocaman bir "şükür" edası geçirdiğim sözün sahibi. eyvallah.
devamını gör...
bana hep neden enteller ya da olmaya çalışanlar hep aynı çizgide gider sorusunu hatırlatır bu yazar. mesela muhafazakar olup entel takılanlarla, muhafazakar olmayıp entel takılanlar arasında vizyon olarak bir fark yoktur. kıyafetlerde bir marjinallik, hareketlerde bi ağır kanlılık, dinlenen izlenilen filmler genel olarak aynı, bi dostoyevski romanından fırlamış ruh hali vs.

murat menteş'te de bunu görmek mümkün. tipik bir entel görünüş, entel cümleler filan. entel değilim diye kıskanmıyorum hayır sadece niye aynısınız bu kadar diyorum. niye bir roman kahramanı gibi ortalarda dolaşıyorsunuz? batıdaki entelleri incelediğimde bu aynılık yok oluyor. türkiye'de bir ikizlik söz konusu. neden akıllı bi seri katilimiz olmadığı gibi farklı bir entelimiz yok diye cogitoluyorum.
devamını gör...
çok konuşur,kelimelerle dans eder, sözlerini süsler ama hiçbir şey söylemez. çünkü bir şey söylediği zaman aç kalacağından korkar.
devamını gör...
şair ismet özel ilk yazısında kitle iletişim araçları vesilesiyle yazı işine giren bir müslüman'ın vazifesi dikkate değer şeyler yazmak değil yazdıklarıyla dikkatlerin kur'an-ı kerim'de yoğunlaşmasını sağlamak demiştir , milli gazetedeki son yazısında bu cümlesini tekrar dillendirmiştir.şairin sıkı okurları bilirler ki ismet özel'in tüm kitapları, konuşmaları ve söyleşileri bunun ispatıdır.inanmayanlar bir zahmet bu büyük sese biraz kulak versinler de kitaplarını okusunlar.neden ismet özel kant dan bahsederken de , oscar wilde dan bahsederken de biz dikkatlerimizi kuran ve sünnete yoğunlaştırırız çünkü onun bir davası vardır.hayatının merkezine islamın itikadi bir zenginlik olarak bu topraklarda yaşanması meselesini koymuştur o . şimdi bu cümlelerin murat menteşle ne alakası var diye birileri sorabilir.alakası şudur efendim, artık iyiden iyiye belirgenleşen beynamaz ,cool, gerektiğinde küpe takan ,saçlarını uzatan, top sakal bırakmakda bir beis görmeyen islamcı! delikanlılarımız, sağda solda kafelerde bir ellerinde murat menteş diğer ellerinde ah muhsin ünlü kitaplarıyla erkeklerle gayet namünasip muhabbetler tüttüren islamcı! kızlarımızdan müteşekkil bir gençlik peyda oldu.şiirin en hasıyla ,müziğin en kaliteli tınılarıyla, felsefenin en can yakıcı metinleriyle, edebiyatın en leziz ürünleriyle beslenmeliyiz ama bu bizi gavurlaştırmamalı.dikkatlerimizi bir an olsun kur'an dan ve sünnetten ayırmamalıyız.murat menteş , onun bir şekilde islamcı gençliğin gündemine soktuğu adamlar resmi ideolojinin yıllardır beceremediği bir şeyi, müslüman gençliğin tez elden modernleşmesi meselesini halletmiş görünüyor.onlar bunun hediyesi olarak yandaş medyada bir köşeden daha iyi bir yer kaparlar mı bilmem ama müslüman gençliğe tavsiyemdir; yazdıklarıyla sizi kuran'dan ve sünnetten bilerek ya da bilmeyerek uzaklaştıran yeni nesil ,fight club filminden fırlamış adamlara dikkat edin derim. bu dünya oyun ve eğlence yeri değildir cenneti özleyecek bir seviye tuttarmamızı sağlayacak esaslı metinlerle hem hal olalım.dublörün dilemmasında geçen, pespayeliğin dibe vurduğu "whitcomb judson, fermuarın mucidi. 21 eylül 1922'de öldüğünde, chicago'da bütün fermuarlar yarıya indirilmiş." gibi cümleleri içeren metinlere dikkat edelim.
devamını gör...
klark adlı program ile gönlümüze oturmuş ve oradan ayrılmamıştır. hem yazıları hem de şiirleri insana iyi gelir. okuduğunuzda çok yüksek bir ihtimalle zaman kaybı olarak görmeyeceğiniz türden bir üslubu vardır.
devamını gör...
kitaplarını yazarken içtiği kahvelerin parası çıkar mı diye düşünmediğini iddia eden pırıltılı yazar.
devamını gör...
siyah cerceveli gözlüklerine bittigim, akıcak kanının romanında durmadıgı bi yazar.
siirlerinin( manaları kastetmiyorum, yapısal olarak) yerine düz yazı ve romanları daha iyidir.

aynı zamanda kafasında dolasan bin bir türlü tilkilerin ellerine bitmemis roman tutusturmus biri.
devamını gör...
iyi roman yazıyor olmasının deplasmanda plasebo,seksapel seksen papel, deterjan ajanlarına şantaj adlı şiirimsiler yazmasını ve "allah'ım bizler senin falsolu kullarınız, n'olur bizden razı ol" gibi bir dizemsiyi yazmış olmasını ve bununla da birlikte soğuk, ukala ve mesafeli tavrını affettirmediği yazar. evet yazar, hiç değilse dublörün dilemması'nı yazmış. ama şair değil. kesinlikle değil. mümkünse yazmasın şiir falan, hatta şiir ve murat menteş kelimeleri aynı cümle içinde bile kullanılmasın mümkünse.
devamını gör...
geçen akşam bir iftar programındaydı. aman ya rabbi nasıl bir adamdır bu adam, entelcan başörtülü kızların ikonu bu muymuş dedim. lafının ne başı belli ne sonu koltukta yuvarlandı durdu on dakika sabırla dinlemeye çalıştım bakalım ne anlatacak diye ama yok sabır sıvaı olsa deli eder insanı, o yazdığı kitaplarda ne anlatıyordur ki ben on dakika dinlemeye çalıştım sinirlerimi bozdu ahali nasıl okuyor bu çocuğu ya hu... esra elönü bile daha normal bu bir facia resmen...

facia adam.
devamını gör...
popülist söylemlerin beyaz atlı küçük prensi. "değiştirmeyen, dönüştürmeyen, sarsmayan ramazanlar beni ilgilendirmiyor" diye laflar etmiş. sen ve etrafında yeşillendiğiniz muhafazakar* tayfanın geçirdiği gibi bir dönüşüme mi ayak uydurmalı acaba ramazanlar da... "sarsmak" dediğin şey yine o muhafazakar güruhun üslubuna sert bir geçişle mi olacak. çok konuşuyorsun, malzemesi bol, soslu moslu salata yapıyorsun kelimelerinle ama tat tuz yok be menteş, boş konuşuyorsun.
devamını gör...
aztekler zamanında futbol iki taraf da berabere kalana kadar oynanırdı, dedi. ilginçmiş.
devamını gör...
açtık habertürk'ü konuşturmuyolar menteş'i yahu iki adam geçmiş bi biri saçmalıyo, bi diğeri.
devamını gör...
filistin meselesi ve türban mağduriyetinden sonra kendine yeni bir piyasa alanı bulmuş yazar.

son günlerde hakikatli sözler söylemekte ama unuttuğu bir şey var; doğru yalnızca doğru kişiler tarafından söylendiği zaman doğrudur.
devamını gör...
pahalı oteller önünde tepki amaçlı yapılan sokak iftarlarına katılan yazar.

''abi, teoman da hazır müziği bıraktı, tam bu eyleme çekmelik. o da katılsa ne olay olur.'' gibisinden şeyler söylemiş sanırım. katılsa cidden güzel olabilirdi.
devamını gör...
geçenlerde ihsan eliaçık, ismail nacar didişmesinin arasında kalıp sunucuya "allah aşkına çıkarın beni bu tartışmadan" diyerek son derece beyefendice bir tavır sergilemiş bir yazar.
kitapları hoş ama sadece hoş.
ama adam kaliteli.
sokak iftarlarını da destekliyoruz.
devamını gör...
son günlede facebook zımbırtısında cılkı çıkarılan yazarlar listesine 1 numaradan giriş yapmıştır. *
devamını gör...
sevgililerin otobüste öpüşmesi tartışmasında donup kalan, program devamın da kendine yer olsun diye lütfen beni bu tartışmadan çıkarın diyen amcam olması sebebiyle "ateş olsan ne yazar" demek geldi içimden. tamam zenginlere güzel öğütler veriyorsun da kıymetli kardeşim kaidelere sıra gelince neden diyalog çağrıları yapıyorsun - işte orada sorun vardır.

tabi ki renkler tartışılmaz saygımız var sevene sevenlerine ama bir john lennondaha kaldırmaz bu gönül..
devamını gör...
ince bir bıyıkla sekiz kat klişelerle ramazanın inayeti, göbeklerin bereketi ile dünyaya adelet getireceğini düşünen iki zontanın ezber zincirini kopardı.canı sıkkın gibi.bence tek çaresi daha sert daha doğrudan olması. dönüp yanıdaki uğur aslan'a(o dakonuktu) evlendirdiğin her kadın için diğer dünyada götüne okunmuş şiir tadında kaygan kocaman yaraklar girsin, sonrasında avucunu açıp şu mubarek günde beddualarımızı kabul eyle yarabbi diye programın finalini yapabilir.

edit: mutevehhim.buradaki argo ifadeleri hemen düzelt diyor, halbuki öfkeme, duyguma karşılık geliyor.yazmak kendini ifade etmek değilse nedir.
devamını gör...
sürekli eleştirdiği şu çağda bu kadar popüler olmak hevesi kötü oldu.
devamını gör...
bugün otobüs durağında arkadan görüp murat menteş'e benziyor diye düşündüğüm ve ardından otobüsten inerken yanımda duran adamdır. imajını kafamıza kazımış meğer.
devamını gör...
ilginç bir şiiriyle sizleri başbaşa bırakıyorum..

Allah’ım kaderimde anarşi ve protesto
antidepresanlar ve içi boş bir gardırop
ne de çok yer kaplıyor mesela al pacino
yardımın gerekiyor kadıköy’deyim stop.

Allah’ım kaderim bu sentimental ambargo:
alternatif referans potansiyel salvo yok,
sadece klostrofobi, hicran türbülans ve şok;
cariyeler çekilmiş yeraltına cumburlop.

Allah’ım kaderimi sen yazdın sen bilirsin
kalbim oyuncak mı ne, ne kolay kırılıyor?
“deplasmandır bu dünya” diyor albino şeyhim
plasebo yutturuyor bana depresif doktor.

Allah’ım kaderimden şikayetçi değilim
aksine bahtiyarım evrende bana da rol
verdiğin için şahsen, Allah’ım bizler senin
falsolu kullarınız, n’olur bizden razı ol.
devamını gör...
dublörün dilemması ve korkma ben varım adında iki muhteşem romanının yanında, sayısız güzel tespitleri, hatta iyi sayılabilecek şiirleri(garanti karantina adlı kitapta şiirlerini toplamıştır) olan, onur ünlü yada ah muhsin ünlü'nün kankası olan, eğlenceli şahsiyet. bizzat tanırım. uzun zamandır yeni bi kitap yazdığını biliriz. beklemekteyiz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.