murat menteş

1.
on parmağında on marifet bir edebiyat insanı ve gönül adamı. şu ana kadar 2 medya ve modernizm eleştirisi, 2 roman ve 2 şiir kitabı yayımlamıştır. kaosa mütevazı bir katkı ve aynalı barikatlar ile kuzgunun gölgesi adlı şiir kitabına erişilememektedir. dublörün dilemması yakın dönemde filme çekilecektir. son romanı korkma ben varım ve son şiir kitabı da garantı karantinadır.

afilifilintalar adlı bir edebiyat çetesinin de lideridir.
devamını gör...
4.
--- alıntı ---

milyonlarca insan, doktorlar tarafından bıçaklanmak için kuyruktadır. doktor, gezegenimize astronottan daha uzaktır. yazısı okunmaz; şifreli mesaj gibidir. doktoru asla çözemezsin, fakat ona teslim olursun. o haplar, kapsüller, şuruplar ve bilimum ilaçlardan oluşan bir sofra kurar. büyücüden daha sofistike, komutandan daha buyurgan, illüzyonistten daha şaşırtıcı, ruhani liderden daha inandırıcıdır...

--- alıntı ---
devamını gör...
8.
--! spoiler !--

'kalbinizde olup da hiç kimseye anlatmayı başaramadığınız, dile getirilmesi imkansız bir şey var ya, işte Allah onu biliyor, üzülmeyin.''

--! spoiler !--


diyerek içimden kocaman bir "şükür" edası geçirdiğim sözün sahibi. eyvallah.
devamını gör...
bana hep neden enteller ya da olmaya çalışanlar hep aynı çizgide gider sorusunu hatırlatır bu yazar. mesela muhafazakar olup entel takılanlarla, muhafazakar olmayıp entel takılanlar arasında vizyon olarak bir fark yoktur. kıyafetlerde bir marjinallik, hareketlerde bi ağır kanlılık, dinlenen izlenilen filmler genel olarak aynı, bi dostoyevski romanından fırlamış ruh hali vs.

murat menteş'te de bunu görmek mümkün. tipik bir entel görünüş, entel cümleler filan. entel değilim diye kıskanmıyorum hayır sadece niye aynısınız bu kadar diyorum. niye bir roman kahramanı gibi ortalarda dolaşıyorsunuz? batıdaki entelleri incelediğimde bu aynılık yok oluyor. türkiye'de bir ikizlik söz konusu. neden akıllı bi seri katilimiz olmadığı gibi farklı bir entelimiz yok diye cogitoluyorum.
devamını gör...
11.
şair ismet özel ilk yazısında kitle iletişim araçları vesilesiyle yazı işine giren bir müslüman'ın vazifesi dikkate değer şeyler yazmak değil yazdıklarıyla dikkatlerin kur'an-ı kerim'de yoğunlaşmasını sağlamak demiştir , milli gazetedeki son yazısında bu cümlesini tekrar dillendirmiştir.şairin sıkı okurları bilirler ki ismet özel'in tüm kitapları, konuşmaları ve söyleşileri bunun ispatıdır.inanmayanlar bir zahmet bu büyük sese biraz kulak versinler de kitaplarını okusunlar.neden ismet özel kant dan bahsederken de , oscar wilde dan bahsederken de biz dikkatlerimizi kuran ve sünnete yoğunlaştırırız çünkü onun bir davası vardır.hayatının merkezine islamın itikadi bir zenginlik olarak bu topraklarda yaşanması meselesini koymuştur o . şimdi bu cümlelerin murat menteşle ne alakası var diye birileri sorabilir.alakası şudur efendim, artık iyiden iyiye belirgenleşen beynamaz ,cool, gerektiğinde küpe takan ,saçlarını uzatan, top sakal bırakmakda bir beis görmeyen islamcı! delikanlılarımız, sağda solda kafelerde bir ellerinde murat menteş diğer ellerinde ah muhsin ünlü kitaplarıyla erkeklerle gayet namünasip muhabbetler tüttüren islamcı! kızlarımızdan müteşekkil bir gençlik peyda oldu.şiirin en hasıyla ,müziğin en kaliteli tınılarıyla, felsefenin en can yakıcı metinleriyle, edebiyatın en leziz ürünleriyle beslenmeliyiz ama bu bizi gavurlaştırmamalı.dikkatlerimizi bir an olsun kur'an dan ve sünnetten ayırmamalıyız.murat menteş , onun bir şekilde islamcı gençliğin gündemine soktuğu adamlar resmi ideolojinin yıllardır beceremediği bir şeyi, müslüman gençliğin tez elden modernleşmesi meselesini halletmiş görünüyor.onlar bunun hediyesi olarak yandaş medyada bir köşeden daha iyi bir yer kaparlar mı bilmem ama müslüman gençliğe tavsiyemdir; yazdıklarıyla sizi kuran'dan ve sünnetten bilerek ya da bilmeyerek uzaklaştıran yeni nesil ,fight club filminden fırlamış adamlara dikkat edin derim. bu dünya oyun ve eğlence yeri değildir cenneti özleyecek bir seviye tuttarmamızı sağlayacak esaslı metinlerle hem hal olalım.dublörün dilemmasında geçen, pespayeliğin dibe vurduğu "whitcomb judson, fermuarın mucidi. 21 eylül 1922'de öldüğünde, chicago'da bütün fermuarlar yarıya indirilmiş." gibi cümleleri içeren metinlere dikkat edelim.
devamını gör...
12.
klark adlı program ile gönlümüze oturmuş ve oradan ayrılmamıştır. hem yazıları hem de şiirleri insana iyi gelir. okuduğunuzda çok yüksek bir ihtimalle zaman kaybı olarak görmeyeceğiniz türden bir üslubu vardır.
devamını gör...
siyah cerceveli gözlüklerine bittigim, akıcak kanının romanında durmadıgı bi yazar.
siirlerinin( manaları kastetmiyorum, yapısal olarak) yerine düz yazı ve romanları daha iyidir.

aynı zamanda kafasında dolasan bin bir türlü tilkilerin ellerine bitmemis roman tutusturmus biri.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.