mustafa pehlivanoğlu

1 /
son mektubudur.

''Sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yasa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. Benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. Hakkınızı helal edin. Ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar Cenab-ı Hakk'ın ve Onun Resulünün, Yüce Peygamberimizin yolundan ayrılmadım. Alın yazımız böyle yazılmış. Kader ne ise onu çekeceğiz. Ben de kardeşim Haydar gibi bir an önce Allah'ın huzuruna çıkacağım. Eğer benim günahım varsa Cenab-ı Allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. Yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler Allah'tan bulsunlar. Sunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, Mustafa'lar ölür, Allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. Kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakindir. Zafer her zaman Allah'a inananlarındır.

Bunun için hiç üzülmeyin. Cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. Sizden ricam ağlamayın. Anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. Hakkim varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

Son olarak, abime, yengeme, yiğenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. Nişanlıma da selam eder, Cenab-ı Allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.

Oğlunuz Mustafa''
12 Eylül 1980 askeri darbesi sürecinde 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişi işkencede öldü. bir oradan bir buradan mantığı ile darbeciler idam sehpasına ilk olarak solcu Necdet Adalı'yı, ardından ülkücü Mustafa Pehlivanoğlu'yu çıkardılar...

kenan evren ise darbe ile ilgili şu vecizeyi yumurtlayacaktı: "Müdaheleden önce bir yıl düşündük, bir yıl önce planladık ama şartların olgunlaşmasını bekledik."

mustafa pehlivanoğlu, Balgat katliamında kahvehane baskınında 5 kişinin ölmesiyle sonuçlanan olayda suçlu olduğu iddia edilen, "İfademi işkence yoluyla verdim." demesine rağmen sıkıyönetim hakiminin kararını değiştirmediği, 12 Eylül Darbesi'nden sonra, 7 Ekim 1980'de idam edilen ilk ülkücü gençtir.

mustafa pehlivanoğlu'nun, “bütün emirleri çatlı’dan aldık. balgat olayı çatlı‘nın emriyle gerçekleştirildi. yazıcıoğlu perde arkasından örgütü yönetiyordu. eylemleri yönlendirenler çatlı, yazıcıoğlu, şevket çetin ve esat bütün’dür.” şeklinde itirafta bulunduğu da söylenir.
katili bugün hakkın azabına kavuştu!

sevgili anneciğim ve babacığım, sizler beni bu yaşa kadar büyüttünüz ve yetiştirdiniz. benim sizlere karşı islemiş olduğum hataları ve suçlarımı affedin. hakkınızı helal edin. ben sizlerin bir evladınız olarak, bugüne kadar cenab-ı hakkın ve onun resulünün, yüce peygamberimizin yolundan ayrılmadım. alın yazımız böyle yazılmış. kader ne ise onu çekeceğiz. ben de kardeşim haydar gibi bir an önce allah'ın huzuruna çıkacağım. eğer benim günahım varsa cenab-ı allah'ın huzurunda çekmeye hazırım. yok, bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler allah'tan bulsunlar. şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, mustafa'lar ölür, allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. zafer her zaman allah'a inananlarındır.

bunun için hiç üzülmeyin. cenazemin arkasından ağlamayın, günahtır. sizden ricam ağlamayın. anne, sizlerle helalleşmek isterdim, fakat olmadı. hakkım varsa, hepinize helal olsun, siz de helal edin.

son olarak, abime, yengeme, yiyenime, bacıma selam eder, haklarını helal etmelerini dilerim. nişanlıma da selam eder, cenab-ı allah'ın mutlu bir yuva kurması için ona yardımcı olmasını dilerim.
--- alıntı ---

ankara'nın balgat semtinde oturuyor olup 22 yaşındaydı. ülkücülük suçundan ceza evine girmiş ve idam cezasına mahkum edilmişti. mamak askeri cezaevi'nde yatarken bir fırsatını bularak kaçmayı başardıysa da kısa bir müddet sonra tekrar yakalandı. 12 eylül cuntası tarafından, idam edilmesi için verilen emir, 7 ekim 1980 tarihinde ankara merkez kapalı cezaevi'nde yerine getirildi ve sabahın erken saatlerinde asılmak suretiyle şehit edildi. cenazesi, ankara karşıyaka mezarlığına defnedildi.

--- alıntı ---
12 eylül'ün kıydığı ülkücü. kendisinin de mektubunda dediği gibi; şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, mustafa'lar ölür, allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. zafer her zaman allah'a inananlarındır.

ruhu şad mekanı cennet olsun. unutmak tükenmektir, ne sizleri ne kahpe eylülleri unuttuk...
33 yıl önce bugün 22 yaşında idam edilen ülkücü şehit. mektubundan bir bölüm;

''bir yanlışlık sonucu ölümüme karar verenler, idam edenler allah'tan bulsunlar. şunu hiç bir zaman unutmasınlar ki, mustafa'lar ölür, allah davası ölmez, milliyetçilik yaşar. kellemi verdiğim bu yolun zaferi yakındır. zafer her zaman allah'a inananlarındır.''
mektubuyla yürekleri burkan şehit.mektubun sonunda nişanlısına selam etmiş ve mutlu bi yuva kurması için allahtan yardım istemiş.daha ağır bir şey var mıdır git şanlıya mutlu bir yuva kurması için dua etmek...