mutluluk

1 /
Mevcut sistemin, Türk hava yolları uçaklarına yükleyip ,halkının üzerine sağanak sağanak yağdırdığı ruh hali.

Öyle mutluyum layik ve sunni olduğum. için Öyle mutluyum yıllar yılı aracı patronlara kölelik yaptığım için. Bu köleliğimde elimi, kolumu, dilimi, aklımı bağlayan sistem sağ olsun.
elle tutulur bir sıcak çıkolatanın verebildiği şeydir. Tryptophan denilen bir madde sayesinde vücut mutluluk hormonu adlı serotonini oluşturur ve tabi ki çıkolatanın içerisindeki şekerde buna yardımcı bir faktör. *

neyse meselemiz mutluluk ise sanırım herkesin aklına bir isim, cisim, vücut bulmuş düş gelir. mutluluk sensin. mutluluk sadece sensin diyebildiğiniz biri hayatınıza girdiği anda, unuttuğunuz gülme seslerini yine işitirsiniz. her seferinde yeniden gördüğünüzde gözlerinizin içi serotonin hormonunun güzelliği ile parlayacaktır. tabi dopamin hormonunu unutmamak gerekir. beyin ödülü ile karşı karşı durur ve bu duygu motive olmanıza sebep olur, yaşamaya, hayattan zevk almaya ve mutlu olmaya. konumuz bu arkadaşlar. mutluluk. mutluluğa nasıl ulaştığımız görecelidir, ulaşamadığımız zaman depresyon denilen şeye düşme oranımız çok azda değil. en azından araştırmalardan öğrendiğimize göre serotonin hormonun ve dopaminin hormon sistemindeki eksikliği bizi mutsuz ettiğini diyebiliriz. ben mi? ben mutlu olmaya adım attım. ben mutluluğu uyuyan bir güzelde buldum. uyandığımızda ise dopamin hormonu salgılanacak ve sonra hayal edemediğim o an gelecek. koşar mıyım, ağlar mıyım, mutluluktan gülmekten bile öte kahkahalar mı atarım, saklanıp birden ortaya çıkıp şoklar mıyım. hiiiç bilmiyorum ama mutlu olabilmeyi hayal etmek bi adım değil midir? öyleyse bana eyvallah.
Lezzetten ayrılamazmış gibime geliyor. Hayattan alınan lezzetin, olumsuz duygulardan daha baskın olması hali.
Sonra hüzün ve üzüntü arasında da bir ayrıma gidilebilir. Üzüntü kurumuşluk olarak görünüyor. İçinde ümit parıltısı yok. Hüzün öyle değil. Nasıl bilmiyorum ama öyle değil.
Hüzün de lezzetle. Güya şeye bağlayacaktım
Lezzet varsa mutluluk vardır.
Hüzünde de lezzet vardır.
O halde insan hüzünlüyken de mutlu olabilir

git
Gülüyorsun , mutlusun ne oldu? Gibi garip sorulara maruz kaldığım konu. İş hayatında herkes ciddiyet maskelerini takıp geldiği için yadırganmak normal geliyor. Mutlu olabilmeyi yılışıklık olarak gören kurşun asker tipli ortamlarda insan acaba ben mi garibim dediği oluyor, ama inatla ve hunharca diş macunu reklamındaymışcasına kocaman açılan ağzımla kahkahalarımı örselenmiş Berlin duvarı hissizliğindeki yüzlerine vuracağım, ve bir daha ve bir daha…Alışsınlar mutluluğa ve mutlu olanlara.