namuslu

1 /
üstat şener şen'in kalburüstü ve şaheser niteliğinde bir filmidir.

ali rıza, kendi hâlinde ahlaklı, namuslu ve doğruluktan ayrılmayan bir vatandaş, memurdur. fakat çevresi bencil, ikiyüzlü, şarlatan, çakal, paragöz, çıkarcı ve menfaatperver kişilerden oluşmaktadır. çalışmış olduğu kurumun tüm paralarını gaspçılara çaldırınca, çevresindeki herkes (ailesi de dahil) paraları onun çalıp sakladığını düşünür ve ali rıza bunu hiçbir şekilde kabul etmese de bu suçu ona zorla atfederler, empoze ederler. nihayetinde de ali rıza delirerek suçu kabul eder tüm bu baskıların karşılığında. ahlakını, namusunu, iyi hasletlerini, manevi ve ruhsal niteliklerini terk ederek yozlaşır. sonra ise hepsinden paraları çarparak tokat niteliğinde bir cevap verir ve film de sona erer.
şener şen'in iki farklı karakteri muhteşem oynadığı zirve filmlerinden biridir.

neyse benim yazacağım bu değildi.

filmde herkes kolay paranın, sömürelecek söğüşlenecek tipin peşinde. çaycı diyordu ya at binenin kılıç kuşananın. film 1985 yapımı. ama ilginç olan film bugüne de anlatıyor. filimi izle ve insan ilişkilerinin bugünden farkı olmadığını gör. hatta üzerine kattığımızı geliştirdiğimizi bile görürüz.

zamanının ötesinde filmdir.
ertem eğilmez'in yönettiği bir film olup, başrollerinde, şener şen, ayşen gruda, adile naşit ve erdal özyağcılar oynamıştır.

konusu: efendi, kimseye zararı dokunmayan ve asla rüşvet yemeyen mutemet ali rıza bey ailesi ve yakın çevresi tarafından sürekli aşağılanmaktadır. bir gün şirket maaşlarını çekip, daireye döneceği sırada soyulur. çevresindekiler parayı çaldırmayıp, zimmetine geçirdiğini düşünürler ve olaylar gelişir.

şener şen'in cama çıkıp ''ben çalmadım, görün bakın bende 10 para yok! ben çalmadım '' derken cebine sıkıştırılan avantaları camdan aşağı attığı sahneyle yaran film. ardından kasap rolündeki metin çekmez şunları söyler:

-çal abi çal, helal olsun sana.

film tam bir ülke gerçeğidir. maalesef.
seyirciyi şener şen in oynadığı ali rıza karakteriyle özdeşleştirmede başarılı olmuş film.hikayenin sonunda ali rıza da bozuluyor diğer dönek ve güvenilmez karakterlerden biri oluyor,ama seyirci de oluşan tepki tam tersidir. yani izleyen kişide olması gereken genel ahlak kurallarını koruma iç güdüsü oluşuyor. *