necmettin erbakan

#siyaset 

27 şubat 2011 tarihinde hakkın rahmetine kavuşan milli görüş lideri. türk siyasetini milli görüşten öncesi ve sonrası diye kıyaslamanın kendisini anlamaya yeteceğini düşündüğüm ve icraatlerinden biri olan d-8'in eksikliğini her gün hissettiğimiz mücahid.
devamını gör...
rabbime sonsuz şükürler olsun!

onun davasında kalmayı bana nasip ettiği için.
şehadeti siyasetle özlettiği için.
üniversite hayatında sakalsız gezdirmediği için.
hakaret edenlere sabredip sabrı öğrettiği için.

bütün bunları gündeme getiren mücahiddir. evliyaullah ın siyasette görünen yüzüdür. rabbim cennetinde buluştursun, bizle...
devamını gör...
türk halkının gelişmemiş hakikat algısından ötürü ne ölmeden önce ne de öldükten sonra tefsir etmeye haiz olamadığı canlı kitap.

büyük lider, büyük insan. rabbim mekanını cennet eylesin, günahlarını affeylesin, öğretisini ve ideallerini mirasıyla idame ettirsin.
devamını gör...
yokluğu bellidir..
Allah mekanını cennet eylesindir..
hayırla, duayla yad ediyorum..ne güzeldir rahmetli için..
devamını gör...
birleştirici vasıfları fazla olan devlet adamı.
devamını gör...
siyasilerden ricam kendisine mustafa çeceliden yağmur ağlıyor şarkısını armağan etmemeliler...
devamını gör...
cenazesi bile 28 şubata meydan okuyan, müslümanlara siyaseti öğreten, reel politike inatla kafa tutup, hayaller kuran, kurduğu hayallerin gerçekleşmesi için bıkmadan, usanmadan ömrünün son anına kadar mücadele eden, ahmet taşgetiren'in "seni seviyoruz savunan adam" yazısını kaleme almasına vesile olmuş büyük devlet adamı, müslüman lider.
devamını gör...
şu anki ak parti çekirdek kadrosunun yetişmesine ne kadar faydası olduysa, memlekete o kadar faydası dokunmuştur. nur içinde yatsın..
devamını gör...
rabbbim kendisini razı olduğu kullarından eylesin efendimiz sallallahu aleyhi vessellem'e komşu olması ümidi ile..

refahyol hükümeti başbakanı olarak türkiye cumhuriyeti tarihinde (9 ay gibi çok kısa bir sürede) ilkleri gerçekleştirerek siyasal islamı savunan ve öğreten tek siyaset adamıdır.en büyük özelliği akıcı konuşması , dinlendirici uslubu ve siyonizm gerçeğinden kopmamasıdıhttp://r.ve yine t.c tarihinde bir ilk olarak t.b.m.m kürsüsünden amerikaya ''banane amerikadan'' diyebilen tek siyasetçidir.açık ve net duruşundan ,mücadelesinden hiçbir zaman ödün vermemiş yüzbinlerce insan yetiştirmiştir.haksız kazancı ve sömürü düzenini hiçbir zaman kabul etmeyen necmettin erbakan aynı zamanda makina mühendisi olup okul tarihinde sıfırcı olarak bilinen hoca dan 100 alan tek öğrencidir.

yine t.c tarihinde bir ilk e imza atan erbakan ekonomide havuz sistemi stratejisi ile denk bütçeyi sağlamış iç ve dış borcu sıfırlamıştır.

en büyük projeleri

*d-8

*ekonomi de havuz sistemi

(bkz: d-8)
(bkz: ekonomi de havuz sistemi)


hakkında söylenenler.

ankara -1973

bu memleket bir tane adam yetiştirdi. o da dinci çıktı.

ismet inönü
t.c. 2. cumhurbaşkanı

...

(ankara -1966)

bu dönemde 25 yıllık siyasi tecrübesi olan yeni türkiye partisi genel başkanı yusuf azizoğlu erbakanla tanıştıktan sonra ekrem alican bey e şöyle diyor.
-azizim bugün demire den en az yüz misli zeki ve kültürlü bir insanla tanıştım.

ekrem alican

-kimmiş bu adam?

-şu odalar birliğinde hükümete karşı mücadele veren prof. dr. necmettin erbakan. sizin de tanışmanızı tavsiye ederim.

yusuf azimoğlu
ytp genel başkanı


devamını gör...
gogol'un meşhur bir hikayesi vardır. palto... palto'nun rus edebiyatında önemi; sıradan insanları, avamı yani edebiyata dahil etmiştir.
ve dostoyevski bu durum için: "biz gogol'un paltosundan çıktık." demiştir.

işte rahmetli hocada böyle idi. siyaset ve yönetim elitist iken bu toprakların asli unsuru olan müslümanları ve emektar, şerefli avamı siyasete dahil etti.

hocanın paltosundan çıkmak ile gurur duyuyorum.
devamını gör...
her beyin, her fikir adamı gibi feyz alınan fakat asla eline yönetim verilmeyen -niye böyleyse- büyük insandır.
devamını gör...
en buyuk projesinin bir tane oldugunu ve tam anlamıyla gerceklestırememiş oldugunu dusundugum zât. efendim o buyuk proje agır sanayidir. agır sanayi diye milletin kulagına bagıra bagıra soylemiş ama umursanmamıştır. bizim geri kalmamızda ki bir sebepte zaten agır sanyıdır. çünkü yılda 900.000 sıfır araba geliyor. bunların butun parası yurt dısına akıyor. baglanıyoruz onlara ne kadar ulkemıze montaj fabrıkası acılsa da.
devamını gör...
kendisini küçümsemeye kalkan zevzekler onun zekâsından, entelektüelitesinden ve yaptığı işlerden bihaber olanlar ve aynı zamanda yaftalayarak düşünmeye fazlaca meyli bulunanlardır.
bugün de numan kurtulmuş zamanında saadet partisi ile yaftalandığından ötürü hemen hemen aynı muameleyi görmektedir.
devamını gör...
*bizim davamızda kimse kendi için yaşamaz, herkes kardeşi için yaşar. menfaati öldürmenin en kolay yolu budur.

*namaz dinin direği cihad ise zirvesidir. biz siyaset değil cihad yapıyoruz.

*müslüman hakkın hâkimiyeti için `motor`, şerrin yok olması için `fren` olma görevlisidir.

*hakk`ı üstün tutmak her zaman saadet getirir.

*milli görüş; bu milletin inancıdır, tarihidir, kimliğidir, ruh köküdür.

*iman varsa imkânda vardır, milli görüşçü asla vazgeçmez.

*bir çiçekle bahar olmaz. ama her bahar bir çiçekle başlar...

*kelime-i şahadet getirip iman etmekle her işimiz bitmiyor, tam aksine, kulluk imtihanımız yeni başlıyor. yani kelime-i şahadet, bir nev`i, kur`an programıyla yapılan kulluk imtihanına, giriş belgesidir.

*islâmi tebligatta muhatabımız istisnasız bütün insanlardır. öyle ise görüşü ve görüntüsü ne olursa olsun, davamız herkese anlatılmalı, davet her kesime yapılmalıdır. tebliğ ve davet bizden, hidayet Allah`tandır.

necmettin erbakan
devamını gör...
Allah`a kul olmayan davasina er olamaz

*aşk, azim ve millî görüş tekeden bile süt çıkarır.

*cihad: kur`an nizamını kurmak ve yürütmek için var gücümüzle çalışmaktır.

*biz seçimler için değil, gelecek nesiller için çalışıyoruz.

*biz mantar zihniyetli değiliz, biz çınar ağacıyız.

*herkes milli görüşçü`dür ama farkında değildir. (herkes bir gün fenerbahçeli olacak gibi olmuş) *

*allah`ına kul olmayan davasına er olamaz.

*hak`kın tesisi için çalışmamakla batıl`ın hâkimiyeti için çalışmak arasında fark yoktur...

* akıl; `şunlar, şunlar doğru ise, şunlar da doğrudur` şeklinde bir mukayese ve muhakeme (karşılaştırma ve karar verme) kabiliyetidir. islamsız akıl, tek başına ilk ve mutlak doğruları bilemez, hayır ve şerri tayin edemez.

islamsız bütün nimetler ve saadetler eksiktir ve yetersizdir. bu nedenle "bugün dininizi ikmal ettim ve nimetlerimi tamamladım" ayeti en son indirilmiştir.

* akıl, bir temyiz (iyiyi kötüden seçip ayırma) yeteneğidir.

* akıl; imanın ve islam`ın emrinde en büyük nimet, nefsin ve şeytanın elinde ise, sebebi felâkettir.

hırsız en çok kimden korkar?

hırsız en çok ev sahibinden korkar.

herhangi bir durumun oluşmasında ve gelişmesinde müslümanların üç ayrı safhada, takınacağı, üç ayrı tavır vardır:

1- önce emredilen ve yapılması gereken bir konuda, takatimizin sonuna kadar ceht, gayret ve her türlü esbaba tevessül,

2- olayın meydana gelişi sırasında, korku ve telâşa kapılmadan Allah`a teslimiyet ve tevekkül,

3- sonunda ise, takdire rıza ve ortaya çıkan neticenin hakkımızdaki en hayırlı durum olduğunu kabul etmek gereklidir.

necmettin erbakan
devamını gör...
saygı, rahmet, şükranla andığımdır. gül ektigi için hasadı güller bahçesi olandır. cennette istirahata çekilen sandığımdır.
devamını gör...
ankara -1966

bu dönemde 25 yıllık siyasi tecrübesi olan yeni türkiye partisi genel başkanı yusuf azizoğlu erbakan`la tanıştıktan sonra ekrem alican bey`e şöyle diyor.
"-azizim bugün demirel`den en az yüz misli zeki ve kültürlü bir insanla tanıştım."

ekrem alican

"-kimmiş bu adam?
"-şu odalar birliğinde hükümete karşı mücadele veren prof. dr. necmettin erbakan. sizin de tanışmanızı tavsiye ederim."

yusuf azimoğlu
ytp genel başkanı

siyasette 35 yıl, cilt 1, sf. 176
devamını gör...
almanya -1951-1953

`sayın erbakan çok girişimci bir insan. temel niteliği hem dizel hem benzinli motorlarda yanan bir yakıt geliştirmekti. ya da öyle bir motor geliştir ki her iki yakıtla da kullanabilsin.
onun özelliklerine gelince, ekim 1951 yılında üniversitemize geldi, odama girdi yanımdaki boş masaya oturdu. bizi tanıştırdılar. bu bay galler çok yardımcı olacak dediler. ama benim yardımıma hiç gerek yoktu. kendini hemen işe adapte etti. hem deneysel hem teorik olarak çok büyük bir projeye başladı. bir buçuk yıl içinde bu projeyi hayran olacak şekilde tamamladı. bütün problemleri çözdü. ama onun bunların yanında çok başka özellikleri de vardı. çok düşünceli çok sevecen bir insı. öyle diyebilirim ki ilk geldiği günden beri aramızda bir sempati oluştu. ona çok çabuk ısındım. beraberce sadaterel konular üzerine de konuştuk. her şeyden önce bana istanbul`u sevdiren, istanbul`dan zevk almamı sağlayan insır. onu dinamik bir insan olarak tanıdım. sempatik bir çalışma arkadaşı ve çok iyi bir dost."


prof. dr. yosef galler


uğur dündar - işte hayatınız programı

1991 - tv 1
devamını gör...
dahi bir adam.

istanbul erkek lisesi birincisi. istanbul teknik üniversitesine doğrudan girecekken, imtihana katılır, ikinci sınıftan üniversiteye girmeye hak kazanır. almanyada doktorasını tamamlar, itü ye döner doçent olur. tekrar almanyaya gider leopard1 tankları projesinde çalışır. bilindiği üzere 100 000 tank üretim projesi türkiyede alayla karşılanmıştı. 1956da askerliğini yaptıktan sonra 200 ortaklı gümüş motor şirketini kurdu ve başına geçti. 1967 de odalar birliği genel sekreteri olur, 1969 yılında başkan seçilir. ap hükümeti, başbakan demirelin tavassutu ile seçimler iptal olur, erbakan direnir, polis marifetiyle dışarı atılır. seçimlerde ap'den aday olur, demirelin vetosu üzerine konyadan bağımsız aday olur, kahir ekseriyetle seçilir. 1970 yılında arkadaşlarıyla birlikte milli nizam partisini kurar. 12 mart muhtırasını takip eden günlerde türkiye işçi partisiyle beraber partisi mnp kapatılır. hoca yurt dışına çıkar. 1973 yılında döner ve süleyman arif emrenin kurduğu milli selamet partisinin başkanlığına getirilir. ilk genel seçimlerde (1973) %12 oyla 48 milletvekili ile meclise girer, kısa süren chp ile koalisyona katılır. kıbrıs harekatı sırasında başbakan yardımcısıdır. koalisyon bozulduktan sonra, bence en önemli siyasi hatası olarak, baş muarrızı demirelin milliyetçi cephe hükümetlerine destek verir. 12 eylülde partisi kapatılır, yıllar sonra seçilme hakkını kazanınca refah partisi başkanlığına getirilir. refah yol iktidarı sırasında kısa süreli başbakanlık yapar. 27 şubat ucubesinden sonra partisi kapatılır . bir ara çatı partisi kabilinden fazilet partisi kurulur. refah gibi fazilette kapatılır. nihayet recai kutan riyasetinde saadet partisi kurulur, ilk kongrede aday olan abdullah gülün az farkla seçimi kaybetmesinden sonra bir kısım vekil saadeti terkederek ak partiyi kurarlar. netice bundan sonra malumdur.
erbakanın temel hususiyeti efkarın muhafazakar düşünce temelini kavramak, bunu gelişen orta sınıf-yeni burjuvaziyle kavuşturmasıdır. ak partinin bu günkü yığınsallığı temelinde erdoğan faktörü ne kadar önemli ise, hazırlanan zemin o kadar önemlidir. bu bağlamda denebilir ki, hoca ülkenin makus talihini değiştiren hareketin mimarıdır. Allah rahmet etsin, cenneti mekan olsun.
son olarak şunu söyleyebilirim, uzun siyasi faaliyetim boyunca hocayı dikkatle ve hayranlıkla izlemişimdir. 70li yıllarda ceza evinde o günler için tek muhalif gazete olan milli gazeteyi, askeri rejimin engellemesine rağmen her gün, çok şey öğrenerek izlemişimdir. özellikle hasan aksayın derinlikli analizleri çok önemliydi.


devamını gör...
zamanın ne kadar da su gibi geçtiğini hatırlattı ölüm yıl dönümü, Allah rahmet eylesin.
devamını gör...
bugün ölüm yıl dönümü olan hocamız, çabucak geçiyor zaman, tam bir yıl olmuş. Allah rahmet eylesin...
devamını gör...
tarihin eline verdiği mührü
davası uğruna kullanan adam
kim ne derse desin, fütur etmeyiz...
seni seviyoruz, savunan adam! ...

mühürlü gözleri görmediğinden,
sandıkları gibi 'sanılan' adam,
yarınlar farkında, tarih farkında...
seni seviyoruz, savunan adam! ...

öksüzün yanında, çâresize dost..
her zaman hayr ile anılan adam,
yalnız değilsin, işte milyonlar..
seni seviyoruz, savunan adam! ...

gergef-gergef çile, çile yumağı,
yalnız Allah'a sığınan adam
çileyle yoğrulmuş bizler... hepimiz,
seni seviyoruz, savunan adam! ...

http://www.cogitosozluk.net...

(bkz: necmettin erbakan)
(bkz: savunan adam)

devamını gör...
hayatımda yokluğuna alışamadığım iki rahmetli var. biri dedem diğeri erbakan. adı geçtiğinde ağlamamak için kendimi zor tutuyorum. o savunan adamdı, kendini değil; hepimizi savunan adamdı...
devamını gör...
*önce ahlak ve maneviyat..
*hayat iman ve cihatdır..
*namaz dinin direği cihat ise zirvesidir..
*iman varsa imkan vardır *

necmettin erbakan

hakkın üstün gelmesi için ömrünü adamış tam bir dava adamı. fetih günlerinin heyecanı,aşkı..
eşinin ölümü haberi geldiği an toplantıya devam ediyoruz diyecek kadar basiretli,güçlü mücahit..

keşke onu anlatabilecek kapasitem olsa

makamın a'la mekanın cennet olsun mübarek..http:// http://www.cogi.tk/k2i9er

devamını gör...
siyasi faaliyetlere başladığı günden bugüne dek hep haksızlıklara karşı mücadeleyi kendisine ilke edinmiştir. çünkü o, yeniden büyük türkiye ve yeni bir dünya idealine yürekten inanmış ve bu inancından da hiçbir zaman vazgeçmemiş bir dava adamıdır. 21. asra en güzel hediyeside d-8'lerdir. mekanı cennet olsun.

(bkz: seni seviyoruz savunan adam)
devamını gör...
elif erbakan muhterem babasının mücahid şahsiyetini anlatıyordu. milli görüşçülerden birinin anlattığı bir rüyayı nakletti önce. abla rüyasında hocamızı görüyor, zannedersem abdest alacak. mübarek çorabını çıkardığında ayaklarının bembeyaz olduğunu görüyor abla. hocam ayaklarınız ne kadar beyaz öyle diyor. hoca gülümseyip cihad etti o ayaklar o kadar da olmasın mı diyor.

rüyadan sonra yoğun bakımda artık başucunda kuran okunduğu anları anlatmaya başladı kızı. odasına girdim şöyle bir bakınca ayakları aklıma geldi diyor. açtım ayaklarına baktım, sekeratın ürkütücü bir beyazlığı olur ya hani ondan eser yok ama kağıt gibi bembeyazdı ayakları. o an o kardeşimizin anlattığı rüya geldi aklıma diyor, cihad etti o ayaklar bembeyaz olmasın mı?

sonra ekliyor: hep dua ederdim, Allah rızası için yaşanmış bir hayat için. babamın ölümünü gördüm ya ölümün de Allah rızası için olacağını gördüm.


tanım: davası uğruna dünya zevkini hiç etmiş bir mücahid. savunan adam.
devamını gör...
zekasıyla öne çıkan, kibarlığıyla tanınan, askere verdiği tavizlerle yıkılan, gönüllerde kişiliğiyle taht kurmuş, siyasete ilk girdiğinde mecliste tek başına fikirlerini mertçe savunan ve bir dönemin türkiyesine farklı bir ses getirmiş insandır. Allah rahmet eylesin.
devamını gör...
merkez sağı benimseseydi eğer tek başına iktidar olup, ne yılmaz'ın ne de çiller'in ağız kokusunu çekecekti.
devamını gör...
çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsülerinde kahramanlık satmak kolay, asıl marifet yük altında ve hizmet esnasında sadık ve sağlam kalabilmektir sözünün sahibi ve aynı zamanda sözünün eri lider.
devamını gör...
davası uğruna var gücüyle hatta ölene kadar çalışırken galiba çocuklarıyla ilgilenmeyi unutmuş rahmetli, mücahid.

her zaman üzüm üzüme baka baka kararacak değil ya işte olgunlaşmadan çürüyüveriyor bazı salkımlar. mevzu bahis para olunca zeki,akıllı vs. ve imanına seve seve şahitlik edebileceğim bi insanın çocukları da olsanız benden bi farkınız olmuyor.
devamını gör...
eğer çocuklarının giriştiği tartışma büyürse, arkasından konuşanlar olacaktır, gerçekten yazık şu tartışmalar insanın içini acıtıyor.
devamını gör...
şu dünyadan göçüp gittikten sonra çocuklarının miras kavgasıyla adının anılıyor olması ne kadar üzücü bir durum. çocukları da zaten erbakan'ın manevi mirasını bol bol yiyip tüketiyorlar, iş maddi mevzulara dayanınca daha da çirkin bir hal alıyor. sevmiyorum sizi çocuklar.
devamını gör...
kıymetli aziz ve bahtiyar hocam , makamın a'la mekanın cennet olsun..
çağın köpekleri bugün salyalarını boşaltıyor.28 şubat ı israil için yaptık başlığında adı geçen çevik bir denen esfele safiline balans ayarı çhttp://ekiliyor.ve şimdi .. gibi itiraf ediyor israil için yaptıklarını..
bizler şahidiz ki sen o gün dik durdun ve bükülmedim,ve yine bizler şahidiz ki namaz kılmak için toplantıdan ayrılmak istediğinde seninle alay ettiler üzerine yürüdüler,ve yine bizler şahidiz ki ruhunu teslim etmeden dakikalar önce parmağını kaldırarak lütfü doğan hocamıza ''hakka gidiyoruz hocaa'' diyerek gidişinin adını koydun..sarılası insan yavrusu sevimli hocam seni seviyoruz.
devamını gör...
davasından çok mirasının kavgasına düşülen güzel adam. Allah'ın rahmeti üzerine olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.