nemrut

hz ibrahim'in peygamberliğini kabul etmeyen babil hükümdarı. hz ibrahim bütün putları kırıp, döküp sonra da en büyük putu işaret ederek "o yaptı" dediğinde, nemrut hiddetle hz ibrahim'in ateşe atılması emrini vermiştir. bu sebeple büyük bir ateş yakılır şehrin ortasında. hz ibrahim mancınıkla atılacaktır o ateşe. ancak yüce yaradan o alevleri bir gül bahçesine çevirecek kudrettedir. öyle de olmuştur ve hz ibrahim ölmemiştir. nemrut'un ağzından ancak şu sözler dökülmüştür: senin Allah'ın ne büyükmüş ibrahim!

o koskoca nemrut'u küçük bir sinek burnundan girip beynini mahfederek öldürmüştür. o yüce muktedir'in gücü herşeye yeter!
devamını gör...
nemrut'un babil kralı olduğunu sanmıyorum. babil kralı olan buhtunusur'dur (yani tarihteki nabukadnezzar).

nemrut'un bir asur kralı olması daha muhtemeldir. hatta israiloğullarını katleden zalim kral sanherib'in ta kendisi bile olabilir.
devamını gör...
hz ibrahim'i ateşe attıktan sonra ateşe bakmış, ibrahim'in yanmadığını görünce "senin ilahın da çok büyük ilahmış be yaa" deyip kurban kesip Allaha adamış, ama yine de iman etmemiş, ben bu kırallığı bırakmam arkadaş, gözümle bütün gerçekleri gördüm ama yine de bırakmam deyip inadını sürdürmüştür.
benim hayatı ile ilgili aklıma takılan: hz ibrahim in geleceğini rüyasında görüyor? rüya tabir ediliyor, buna dayanarak çocukları katlediyor. üstelik yıldız ilmini iyice öğrenmiş ve öldürülecek çocukların hangi tarihler arasındakiler olduğunu yıldız ilmine göre hesaplamış. şurasını merak ediyorum: o yıldız ilmi şimdi nereye gitti? neden şimdi bu teknolojiyle o bilgiye ulaşamıyoruz?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.