niçin yazdığını bilmeden yazmak yazmak yazmak

1 /
fenomenoloji'nin kurucusu kabul edilen husserl yazmakla düşünmeyi adeta özdeşleştirmiş biri idi. yazarak düşünürdü çünkü. erken denebilecek bir yaşta ölmesine rağmen de 200- 300 ciltlik , ki kimi ciltleri 2000 sayfanın üzerinde olan bir eser bırakmıştı geriye.

bazen geçmişte yazdıklarına döner bakar ve kendisini eleştirmeye başlardı.

aslında düşünmeyi bu şekle büründürse tüm yazarlar hem ortaya devasa bir yazılı kültür çıkar. hem de bazen çalakalem yazılan hatta çok iğrenç yazmışım ve ya düşünmüşüm dediği şeyler yıllar sonra belki de en nadide düşüncemiz olabilir. o saçma sapan addedilen düşünceden büyük bir cevher ve hazine çıkıp bir anda büyük bir aydınlanmaya vesile olabilir. velhasıl niye yazdığını bilmese bile yazmak lazım.
Niçin yazdığını bilmeden değil farketmeden yazmaktır aslolan.düdüklü tencere gibi iç basıncının arttığı durumlarda yazmak düdüklü tencerenin düdüğü açmak işlevi görmektedir.bazen bir reflekstir bazen bir ihtiyaca binaen tutunacak daldır.yazmak için yazmak değil,içinden gelen bastırılması mümkün olmayan arzunun kağıda yansıttığın izdüşümü makbul olandır.içindeki boyutsuz düşünceleri ve duyguları bir düzleme indirgemek her ne kadar iç basıncını azaltmaya yarayacak olsada hiç bir zaman benliğinde yetiştirdiğin meyveleri insanların toplamasına imkan vermeyecektir.ta ki seninle aynı karadeliğin kütle çekimine kapılmış birini bulana kadar.
" Niçin yazıyorum? bir kitabın daha çıkarsa başım göklere ereceği için mi? sordum bu soruyu kendime, "Hayır," diyor içimdeki ses. evvelemirde yazmayı seviyorum; yazarken hem düşünüyor, hem dinleniyor, hem de tabir caizse dünyayı unutuyorum. bilinmedik yerlere gitmek, başladığından daha uzak bir yerde kaybolmak, çağrışımlar denizinde yelken şişirmek hoşuma gidiyor. Yazarken akraba ruhlara değiyor, onların bilgeliğinden ödünç alıyor, onlarla konuşup dertleşiyorum. evet, yazı bana bir zamansızlık illüzyonu veriyor ve bunu seviyorum." diye, Ruhun Derin Yaraları isimli kitapta yazan Kemal Sayar'a duygularıma tercüman olduğu için teşekkür ediyorum.