nuri pakdil

1 /
lisedeyken karşısında kudüs şiiri okumuştum. programın arasında da geçtikleri gizli odayı müdür yardımcısının tüyosuyla bulup tanışabilmiştim. bilinci pek yerinde değildi o zamanlar tam bir tanışma değildi o yüzden. benim için çok kıymetliydi tabii. Allah rahmet eylesin.

kitaba yazdığı vazifeyi ise hâlâ yerine getiremedim. sırtımda ağır bir yük yıllardır.
ayasofya'nın yeniden aslına rücu edişine yalan dünyada şahitlik edemeyen ayasofya aşıklarından. mekanı cennet olsun.

ayasofya hakkında söyledikleri şunlardı:

Bir siz mi duyarsınız Ayasofya Camii’nin inlemelerini, karanlık dehlizlerde tek başına gece gündüz yaktığı ağıtlarını? Arada sırada boğuk boğuk sesi de gelir Ayasofya Camii’nin; yığılır kalır bilincinizin üzerinde, sorumluluğunuzun üzerinde...
"İnsanda adalet duygusunu oluşturan, bu duyguyu canlı tutan kaynak, insanın ruhsal derinliği, insanın manevi yönüdür. Bir toplulukta ruh unutulmuşsa, manevi istekler yoksa, o toplumda gerçek anlamıyla sağlıklı insanların bulunmadıklarını hemen anlarız. Kimse, öldürülmüş ruhunun davacısı değil!”
Nuri pakdil
Suyu temizliyor ayakların /gerçek mi gerçek/
savaş pilotu exupery'nin
parmaklarının suya dokunuşudur
çoğalan ibrahimlerle
bir gelecek vakit habercisi
yeniden çizdi kenti.

...

demiş şairdir.
Anne olduktan sonra daha da anlam kazanan "Gel / Anne ol /Çünkü anne / Bir çocuktan bir Kudüs yapar" dizelerinin sahibi. Allah mekanını cennet eylesin. O'ndan razı olsun.
Ödül Toreninde Erdoğan'ın ricasını kırmayarak meşhur selamını tekrarlamistir.

"Siz değerli konukları antiemperyalist, antikapitalist, antinasyonalist, antisiyonist, antifaşist en önemlisi de antifiravunist bir bilinçle selamlıyorum.

Ne mutlu ezeli ebedi ulu önderimiz HZ. Muhammed'in (SAV) şefaatçisi git mutlu Müslüman diyene"

Buyuk Usta 'Kalbimin yarisi Mekke,Diger Yarisi Medinedir. Ustundeki Tül İse Kudus'dur.' ifadeleriyle Kudüs'e apayri önem verirdi. Rabbim Mekanimi Cennet Eylesin.

(bkz: kudüs aşığı)
Öğrencilerime karşı bir hamlede bulunmadan önce “İnsanı kalbinden tutamadınız mı, görün nasıl kayıp gidecek elinizden!” Mısrasını zihnimden geçirdikten sonra daha iyisini yapmaya çabalıyorum. Severim kendilerini. Rahmetle...