ofsayt

1.
ofsayt aslında zannedildiği gibi oyunun zevkini ve gol sayısını azaltan bir kural değil.

ofsayt kuralı olmasaydı ne olurdu? bana göre, minik bir ihtimal, futbol oyunu önüne gelenin gol attığı bir oyun olurdu. büyük ihtimal, savunmacılar ileri çıkmaz ve hücuma katılmazlardı, kendi ceza sahasının önüne yığılır ve katı bir savunma anlayışını benimserlerdi. mecburen adam adama markaj yapılacağı için itiş kakış artar ve gol atmak zorlaşırdı.

o yüzden ofsayt iyidir.
devamını gör...
--- alıntı ---

hanımlar sizin için üşenmedik ofsaytı anlattık .

şöyle ki : mango'ya girdiğini düşün. yanında bir arkadaşın var. o kişi seninle aynı takımda yer alıyor. karşı takımda da sevmediğin kızlar var. lakin mango öylesine kalabalık, öylesine kalabalık ki anlatamam. sende takım arkadaşınla beraber bir bluzu beğendin. karşı takımdaki sevmediğin kişilerde aynı bluzu beğendiler. ama siz bu bahsedilen bluzu onlardan daha önce kaptınız.kasanın kale olduğunu düşünelim. karşı takımdaki kızlar da kasaya ulaşmamanız için savunma yapıyorlar ve kasanın önünde dikilmiş bekliyorlar. senin de şöyle bir planın var. takım arkadaşına diyorsun ki; "sen kasanın arka tarafına geç, ben sana bluzu atayım, ödemeyi yap ve bluzu alalım." arkadaşın kasanın arkasına yani kızların arka tarafına geçiyor ve sen bluzu ona fırlatıyorsun. bu durumda ofsayta düşersiniz. he ama böyle yapmazsanız, sevmediğin o kızlarla yüzyüze, tartışarak, çirkefleşerek aralarından sıyrılıp kasaya ulaşır, ödemeyi yaparsanız ofsayta düşmezsiniz. ama şöyle bir şansınız da var. sen tam bluzu fırlatacağın sırada arkadaşın kasa önünde savunma yapan kızların yanında durur ve sen fırlattığın anda koşmaya başlarsa ofsayta düşmeme ihtimaliniz var. fakat zamanlamayı çok iyi ayarlamanız lazım. çelişkili bir durumda gözler yan hakeme (bu durumda yan hakem kasiyer oluyor) çevrilir. yan hakem devam etmenize izin verirse ve sizde bluzun ödemesini yapabilirseniz hem gol olur, hemde ofsayta düşmemiş olursunuz. işte ofsayt böyle birşeydir ve mango'da işe yarayabilir.


--- alıntı ---
devamını gör...
yasaklı yönetmenlerden cafer panahinin filmi. iran'da futbol maçlarını stadyumda seyretmek isteyen kızların öyküsünü konu edinmiştir, yakalansalar da oyunculuklarına hayran olmamak elde değil.
devamını gör...
bir çeşit turnusol kağıdıdır. yalnızca dişilerde çalışır. hanım kızı bu ofsayt isimli turnusol kağıdına sarıyorsun, kağıt kızarırsa atıyorsun o hanım kızı. kağıt mavi olursa, bu, o hanım kızın ofsayt ile hemhal olduğunu gösterdiğinden o hanım kızı bağrına basıyorsun. evet kağıt.
devamını gör...
futbolun en ama en salak kuralıdır kendileri.

yahu benim adamım koşmuş, azmetmiş rakip kalenin önüne kadar gelmiş hatta bununla yetinmeyip rakip takımın en gerideki adamını da geçmiş. ayağında top olan diğer adamım akıllılık edip ona pas vermiş ve benim zeki, çevik adamım pası değerlendirip golü bulmuş. sonra düdük, sonra bayrak, sonra al sana ofsayt! gel de sinir olma arkadaş! diğer rakip takımın adamı da üşenmeyip koşsaymış, ayakları armut mu topluyor?

pes2013'te bir kere bile ofsayt olmadan gol atamadım bugüne bugün, şu kuralı bulana olanca kinimi kusuyorum.

yoo kol bozuk değil.
devamını gör...
ofsayt: öğrencinin sınavda arkadaşının kağıdının aynısını döşeyip ondan düşük alınca "öğretmen takık bana" bahanesine sığınması kadar kutsaldır yenilen takım için.yediğimiz gol ofsayt'ti.sayılmayan golümüz aslında ofsayt değildi gibi türevleri vardır.sığınılacak limandır işte varmı daha ötesi.
devamını gör...
anlam genişlemesiyle stadlardan taşmış bir terimdir. artık herkes her an ofsayta düşebilmektedir. futbolun literatürümüze kattığı bir başka kelime de frikik'tir. bu da aslında kadının ofsayta düşmüş halidir...
devamını gör...
burak yılmaz' ın ''nasıl ofsayta düşülür?'' konusunda ders verdiği, gerizekalı futbolcu süzgeci kuraldır.
devamını gör...
yediği golle yıkılan takımın,kenar hakeminin kaldırdığı bayrağı görmesiyle hep beraber derin bir ohh çekmesine vesile olan futbol kuralıdır.

(bkz: ohhsayt)
devamını gör...
kural değişmiş:

--- alıntı ---

geçtiğimiz sezon devrede olan 'pasif' uygulaması bundan sonra uygulanmayacak. bir gol pozisyonunda yer alan ve ofsaytta bulunan futbolcu, topla temas etmese ya da pozisyondan kaçmaya çalışsa dahi yan hakemler 'ofsayt' bayrağını kaldıracak.
yeni kural, fifa tarafından, "bir oyuncu rakip oyuncunun topla oynama yeteneğini etkileyecek bir eylemde bulunursa bu ofsayt olarak cezalandırılır" ifadeleri ile tanımlandı.

örneğin, ofsayt pozisyonunda yer alan bir oyuncu, kaleye doğru çekilen şut sırasında hiçbir hamle yapmasa ve top sadece yanından kaleye gidip gol olsa dahi 'ofsayt' bayrağının kalkmasına neden olacak. bu şekilde atılmış bir gol artık geçerli sayılmayacak. yeni kuralda oyuncu topa dokunma niyeti taşımasa bile pozisyonun içinde olacak. eski kuralda, oyuncu topa dokunmadığında ya da pozisyonda sabit kaldığında ofsayt kararı verilmiyordu.

--- alıntı ---
devamını gör...
futbolu futbol yaptığını düşündüğüm akılcı ve özgün bir kural. iyi ki varsın offsayt! (halısaha ve mahalle maçlarında uygulanmaması üzüntü verici bir uygulama)
devamını gör...
anladığım ancak anlamlandıramadığım bir futbol kuralı. gole giden adama resmen bahane uydurmaca kuralı.

kuralların koyulma aşamasında gole giden adamı durdurup;
'oğlum var mı öle tek başına hareket etmek? bak hele futbol bir ekip işidir. ekip arkadaşlarını bekle gelsinler hepberaber atın golü çocuğum, ne bu acelen? kale kaçıyo mu?' diyen kural koyucuya söylenen ilk cümle nedir hep merak etmişimdir.

devamını gör...
bayanların bir türlü anlamadığı yada anlamak istemedikleri futbol terimi.. neden anlayamazlar halâ aklım ermiyor..ha taç ha ofsayt...ne farkı var ki.. ikiside futbol terimi ikiside topla alakalı.. ben bile bücürük halimle bundan takriben 12 sene önce anladıysam koca koca ablalar hala neden anlamaz..**
devamını gör...
atak yapan takım oyuncusunun pası attığı anda, pas atılan takım arkadaşının rakip kale çizgisine, rakip savunma oyuncularından daha yakın olması durumudur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.