Öğrencileri derse girmeyen öğretmenlerin ek ders ücretlerinin kesilmesi

1 /
Doktorun, sağlıkçının döner sermayesini kesersin, öğretmenin ek ders ücretini kesersin.
Devlet memurlarını özel şirketlere asgari ücretli köle olarak verirsin; lakin yine de el üstünde tutulursun.

Çünkü başörtüsünü serbest ettin, imamhatip kat sayı haksızlığını kaldırdın. 5 şartı da yerine getiriyorsun.

Maaşallah!
öğretmen adına ders vermek yalnızca 40-50 dakikalık bir süreç değil ve eğer o dersin yapılıp yapılmayacağı, yani derse öğrenci katılımının olup olmayacağı son dakika belli oluyorsa haksız bir uygulama. zira öğretmenler öncesinde bir hazırlık yapmış olacak, ders saatinde hazır bulunacak ve belki başka işlerini erteyeleyecek vs. süreci bilmiyorum fakat çevrimiçi ders anlatma platformunda öğretmen bir üre öğrenciyi bekleyecekse zaten ek ücret hak edilmiş demektir.

diğer yandan ileriki ek dersler geçmiş öğrenci taleplerine göre birkaç gün öncesinden aşağı yukarı belliyse, bu durumda öğretmenin en başından ders olmayacağından haberi var demektir ve hak edilmiş bir kazanç olmayacak. bu duruma öğretmenlerin de itiraz edeceklerini sanmıyorum.
bir öğretmen olarak son derece normal karşıladığım olaydır. ek ders, girdiğiniz ders saati üzerinden verilir, ders olmadığı sürece alamazsınız.
tabii ki özellikle iyi okullarda çalışmayan öğretmenleri zor duruma düşürecek bir durum, muhtemelen kısa bir süre sonra ben de etkileneceğim bu durumdan ancak aksi türlüsü ek ders mantığına ters.
Millet kararı övmüş ama saçma karardır. Övme sebebi Türkiyede pasta küçüldüğünden herkesin diğerinin ekmeğinde gözü var. O yüzden mantıklı bulunuyor. Ama saçma olmasının sebebi, nihayetinde idare başlangıçta ek ders ücretleri diye bir karar vermiş ve bütün planımı buna göre yapmışım hayatımı buna göre belirlemişim. Sonra benim dışımda gelişen olay yüzünden bana söz verilen paraya cöküyorlar. Saçma olan kısım bu. Bence mahkemeye gitse kazanırlar ama bu durumda kesin başınıza bir şey gelir.
Türk memur zihniyeti:

Hiçbir iş yapmayam, yapana mani olam, 10'da gelip 4'te çıkam, mesai yapmadan mesai alam, çalışmadığım yetmirmiş gibi ek ders, nöbet ve sair ücretlerin hepsini alam, alamazsam ağlayam, devlete sövem, eleştirene de sövem...
Siyasetçilerin 7-8 yerden aldığı maaş ve "huzur hakları" nın ödenebilmesi için gerekli karardır.
Boş yatan öğretmenler yerine gecesini gündüzüne katıp huzurlu mutlu geleceğimizi inşa eden kıymetli siyasetçilerimiz düşünülmelidir.
normal olması? yapmadığınız bir iş için para almak rahatsız etmeyecekti sizi yani? bağan neh geleydi!!1 ben paramu alurun mu? bu mu yav? sizi bir kaç ay özel sektöre salmak lazım ki para nasıl kazanılırmış anlayasınız. şımarıklığa bak yav.

özel sektördesin, patron diyor ki yarın mesai var, peki. yarın iş iptal oluyor mesai yapmıyorsun. yav hani benim param mı diyeceksin? yapmadığın bir iş için para mı isteyeceksin? nasıl böyle bir şeyi insanlar kendine hak görüyor hayret ediyorum.
Çünkü milli eğitim her öğrencinin köyüne ve evine internet bağlamış, bütün öğrencilere tablet öğretmenlerine de bilgisayar dağıtmış, tek göz evde bilmem kaç çocuk bir arada yaşayanlar için kulaklık da dağıtmış, çalışan çocuklar evde oturabilsin diye o çocuklara maaş da bağlanmış, katılmayan öğrencilerin veli ve vasilerine ceza verilmesi kararlaştırılmıştır. Hala daha katılmayan öğrenciler vardır ve bu tamamen öğretmenin bilgiyi aktarmasındaki yeteneksizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu şartlar altında kararın tartışılmasını dahi gereksiz buluyorum.