öğrenilince ufku iki katına çıkaran şeyler

1 /
Elde edilen tüm kitabi bilgilerinin yanında öğrenebilecek pratik bilgilerdir, ağızdan ağıza ya da daha doğrusu artık reelsden tweete verilir.
ufku iki katına çıkarmasa da;

pc'de con isminde bir folder açamazsınız
excel'de history adında sheet açamazsınız
irina shayk'ın gerçek soyadı "şeyhülislam kızı" anlamındaki shaykhulislamova'dır.
sebastian sivaslı demektir.
hafıza bir olayı her anlatıldığında güncelleyerek kaydeder. yani siz yıllar sonra yaşadığınız olayı değil anlattıklarınızla şekillenmiş belki de yalan yanlış bilgiler katılmış yeni olayı hatırlar ve onu anlatırsınız.
buraya kadar okuyup hala artıya basmayanların analarının sütünden emdiği sütü memelerinden emdiği sütü burunlarından gelir.

"yanlış biliyormuşum." , "doğru bilgi." gibi ifadelerin anlatım bozukluğu olması. bilmek, doğru inanmak olduğundan "yanlış bilmek" mümkün değildir: "yanlış doğru inanıyorum." oldu mu? olmadı. aynı şekilde; bilgi, doğru inanç olduğundan "doğru (ya da yanlış) bilgi" var olamaz: "doğru doğru inanç" ya da "yanlış doğru inanç" oldu mu? olmadı.

buraya kadarki kısmı anladıysanız ufkunuz iki katına çıkmış olmalı. şimdi gelelim ufkunuzu dört katına çıkaracak bölüme: eğer bilimden ya da felsefeden bahsedip de yukarıdaki hataları yapan birilerini görürseniz onun bilimden de felsefeden de anlamadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. çünkü bunlar daha bilginin ne olduğunu bilmiyorlar, kaldı ki nerede bilim ya da felsefe yapacaklar.

belki bir zamanlar siz de onlardandınız, belki hala onlardansınız, belki de hiç onlardan olmadınız; unutmayın, bilmemek değil öğrenmemek ayıp (gerçekten öyle mi?!) .