oğuz atay

1 /
git gene de ona yazmak, hep onun için yazmak, ona durmadan anlatmak, nerede olduğumu bildirmek istiyorum. Ben buradayım sevgili okuyucum, sen neredesin acaba?” Demiryolu hikayecileri-bir rüya
Ölüm tarihi ile doğum tarihim birleşen hayranı olduğum yazar. Kitaplarıyla tanıştığımda aslında kitaplarında yaşıyor gibiydim kah tehlikeli oyunlarda kah Tutunamayanlar da..
Hakan günday az adlı romanının 2. yarısında kendisine oldukça geniş bir yer ayırmıştır. derda adında bir gencin gözünden yaşarken verilmeyen değerin ölümünden sonra verildiğine dair serzenişle birlikte, atay'ın hem iç dünyasına hem de eserlerine atıflarda bulunmuştur. yalnız bölümde son zamanlarda ayyuka çıkan oğuz atay romantizmini perçinlemiş olabilir, diğer bir vesileyse; poyraz karayel.
diğer kitaplarındaki akıcılığın aksine tutunamayanlar romanına 8 kez hevesle başlayıp her seferinde yarıdan sonrasına gidemediğim yazar. kendisi de bir röportajında yaklaşık olarak benim gelebildiğim yere kadar okuyup bırakan yayınevi sahiplerinden bahsediyordu. onlar kitaba devam etmedikleri için anlayamadıklarını ve bu sebeple kitabın uzun süre yayınlanmadığını anlatmıştı. kritik eşiği aştığımda akacağına eminim, kısmet dokuzuncuya inşallah.