öksürük

1 /
Çam kozalağı şurubu ile geçiştirebileceğiniz durum. Son dönemlerde bize de peyda oldu. Eczaneden aldığım bir kavanoz çam kozalağı karışımından bir kaşık tüketmeye başladım. Anında kesti.
Artık bir lüks haline gelmiştir. Hele ki toplum içinde. Burnunu silmek, öksürmek acayip bir lüks gibi geliyor artık bana. Düşünsene sen öksürüyorsun, kimse sana içinden 'korona olmasa bari' diye içinden geçirmiyor. Muhteşem bir şey.
Korkulu rüyam. Şununr kadar berbat çok az şey var. Uyku desen mahvediyor, yürüsen tıkıyor, toplum içine girsen tutayım diye parçalıyorsun kendini. Zor. Bu yıl yine kaldık baş başa. Bu sefer covitten bana miras gibi duruyor ve diğerlerine göre farklı seyrediyor.
21 günden daha uzun sürmesi, eşlik eden kanlı, yeşil, sarı veya paslı balgam ile ateş olması durumunda kulak burun boğaz hekimine gitmeyi gerektiren semptom.

21 günden uzun süreni için acile gidilirse el boş dönmek oldukça olasıdır zira kimse acil şartlarında kulak burun boğaz doktoruna danışılmaz.
Kronik farenjit sebebiyle gün içerisinde gelip gelip giden hastalık belirtisi.

Şu sıralar ortamda öksürmeye korkar olduk. Eskiden rahat rahat öksürebiliyordum ne güzel.

İnsan öksürüğünden utanır mı? Utanıyormuş. Bunların sebebi hep virüs.
şu an bu tanımı yazarken tutmaya çalıştığım.

alerjik hastalıkları olan bünyelerin yaşadıkları dönemsel semptonlar geçerken , en sonunda onlara kalan gıcık ve ısrarcı misafir de diyebiliriz.
normal hayatta katlanması daha kolay ama , corona virüs gibi bir stresin ülkemizi sardığı zamanda özellikle dolmuşa binildiğinde etrafa korku salmaya sebep oluyor. tutmaya çalışıp nefessiz yaşamayı öğreniyor insan.
yoksa bir dahaki dolmuş seferinde üzerime kolonya sıkarak yakma girişiminde bulunabilirler.
herkes çok gergin sözlük korkuyoruz .. *