okulu uzatmak

1 /
Bizim köyde yaptılar bu işi. Okulun yanına ek bina yaparak birleştirdiler, okul uzadı, büyüdü; lakin herhal kapanacak artık. Akp'nin uyguladığı devletin köyden çekilmesi projesi, o okulu bir burjavaziye besi yapacak. Tanım burda kalsın, kölüye bile değil.
hazirligi erken bitirmeme ragmen 6.5 yilda bitirdim okulu. mezun olduktan bir hafta sonra çalısmaya başladım ve iyi ki uzatmisim dedim. o kadar özlüyorum ki ogrencilik zamanlarımı, simdi istifa edip akademiye geri donuyorum insallah. Eger uzatma imkanınız varsa uzatın gitsin gencler, hayata geç kalmak diye bir şey yok, her şey nasip.
okurken insanın canını sıkan ancak sonrasında çok da önemli olmadığının farkına varılan durum.
elbette mezun olduğunda senden bikaç yaş küçük kişilerin erken hayata atılması biraz can sıkıcı ancak aradan 10-15 yıl geçtikten sonra bikaç yılın hiçbir önemi kalmıyor ki.
bununla birlikte okumak başlı başına yorucu bir iş.
mezun olduktan sonra (erkekler için askere git), iş bul, kyk aldıysan onu öde falan derken ömür tükeniyor zaten.
(bkz: hayatın anlamsızlaştığı anlar)
okulu uzatmak beraberinde ya sosyoekonomik kolaylıklar ya da sorunlar getirebilir. özel okuyanlara ve burslu olanlara sorun ve devlet okulunda okuyup iş sahibi olanlara kolaylık sağlayabilir. ben o bunu risk edemeyenler taifesindeyim. malumunuz özel okullar aşırı pahalılaştı ve malesef 100de 100 burs kazanamadım. nerdeee. o yüzden eğitim süremi uzatacak olur isem ya açıköğretimden ya da taşrada olan bir devlet ünisinden devam etmeliyim çünkü istanbul'daki hiçbir uni ben de istanbul'da okuduğum halde beni yatay geçişle, bu ortalama ile kabul etmeyecektir. kriterler çok yüksek, zamanıda geçti aslında, sanırım belirli bir sınıftan sonra yatay geçiş işi yatıyor.
hayatım boyunca duyduğumda tek bir kişiyi hatırlayacağım söz grubu.

ilahiyat fakültesine 2010 yılında girmiş, 2017'de bir dahaki yıl bitiyor dediği okulu 2018'de tutuklanarak 1 yıl daha uzatmış, 2019'da çıkınca hayatı boyunca okulunu uzatan herkesi kınayan biriyle evlenmiş (bakın flört etmiş, aşık olmuş, sevmişler falan demiyorum evlenmiş, bu başlığı kınarken çok dikkatli olun) sonra da 2020 yazında online eğitimde daha önce yüz yüze veremediği tüm kuran derslerini vererek mezun olmuştur.

Meraklısına not: Şimdi ikisinin diploması aynı çekmecede tozlu bir şekilde duruyor.
Ailemin durumunun pek iyi olmamasından sebep Çok korktuğum bir durumdu. Öyle delicesine çalışmadım ama sağda solda günümü gün etmedim ve iyi bir ortalamayla okulu bitirdim. Aslında çok gerekli değildi, normalde 2 senelik turizm rehberliği bitirmiş ve iş hayatına atılmıştım ama askerlik kısalsın dedim dörde tamamladım. Yüksek lisansa da bakıcaz.

başlayınca duramadım kendimi anlatmış oldum *
hayatımda pişman olmadığım hatta övündüğüm eylemlerden biridir. asılında hazırlığı kolaylıkla atlayabilecekken, bilerek isteyerek okuduğum 5 yıllık üniversite hayatımı, (pratikte +1, teoride +2 yıl ekleyerek) 6 senede tamamlamıştım.

2.sınıfın ortalarında okulda hiçbir şey öğrenilmediğini farkettiğimde kafamda okulu zaten bitirmiştim. teknik olan ne varsa dışarıda piyasaya iş yaparak öğreniyordum. hiç ortalama kasmadım. mezun olmak için ne kadar yetiyorsa o kadaıyla bitirdim okulu. o sırada sinema, müzik, resim, edebiyat, sanatın bilimum çeşidiyle hemhal oldum. bir sırt çantasına sığmayan heyecanla doğayı keşfettim, içeride ve dışarıda seyahatlerle faklı kültürler, farklı insanlar tanıdım.

aslında önce kendimi sonra insanı ve evreni keşfediyordum farkında olmadan. dünyayı yeniden anlamlandırıyordum zihnimde, kendimi tanıyordum aslında.

ve bu parayla ya da zamanla satın alamayacak çok değerli bir şey bence.