okumuş statü sahibi ekonomik durumu iyi olanların hayatlarından daha memnuniyetsiz olması

1 /
Allah ayetinde Hz Yusuf'un dilinden buyuruyor ki "Rabbimin acıyıp koruduğu hariç, nefis aşırı şekilde kötülüğü emredicidir". İnsan nefsini meşgul ettikçe, nefs meşguliyete boğuldukça sesi kesilir. Meşguliyetleri azaldıkça azar. Her şeye salça olmaya başlar. Talepleri ve dolayısıyla şikayetleri artar.
mevzu bahis insanların maslow piramidinin bir tık üst basamağına ulaşmasına paralel sorduğu soru ve ihtiyaçlarının değişmesine bağlı ortaya çıkan memnuniyetsizlik hali.

şaka değil yani adam varoluşsal sancılar çekiyor mesela, yarın ne yiyeceğini hesap eden kişiyle arasında bir fark olması normal değil midir.

gel gelelim fasulyenin faydalarına. sosyal platformların ışıltılı hayat dertleri, kıyas unsurları, mide bulantıları bir yerde; kimse kimseyle benzer dertleri paylaşmak zorunda değil en nihayetinde. insanların ruhu sıkılıyor, hayatlarındaki hiçbir şeyle tatmin olmuyorlar. hayat onları sarsmadan aymıyorlar, sarsılıp durulunca unutuyorlar.

kimse sınanmadığının masumu değil, ağzımı açıp tek kelime edemiyorum o yüzden.
Her şeyden bunlar en çok şikayet ediyor zaten. ekonomik bir darboğazda Bağdat caddesinde evi olan kenar mahalledeki garibandan daha çok şikayet eder, sızlanır falan. Tamam Anadolu insanı muhafazakar, Anadolu insanı fakir, Anadolu insanı saf, kandırılmış... Ancak daha geçerli bir neden var;

Efenim doktoru avukatı müdürü bilmem neyi. Kendileri bey paşa olduklarından çok daha iyi şeylere layıktırlar. Hep daha yükseklere bakarlar, hep daha fazlası... Bir de şimdi internet var, herkesin her şeyi ortada. Pek tabii diğerlerine yansıyan görsel olarak en güzelleri... oo cennet gibi yerlerde insanlar, bir huzur, bir zenginlik... hıı Avrupa, o neden yaşayamıyor ki... Ulan sanki İtalyan Alplerindeki turistik tesisler gibi yerlerde ya da bilmem hangi adadaki gibi yerlerde yaşayacak... Avrupalı da yerlere kadar eğilmiş seni bekliyordu... öyle sanıyor herhalde neyse, sen git. Yani bunlar hep o görüp özendikleri şeylerle kıyaslıyorlar kendilerini, paşalar ya... Mesela ben ünlü mehmet güzeller güzeli x dişiye atlamış, onu bırakmış afeti devran bilmem kime atlamış ulan ben de o durumda olmalıyım gibi bir kıyas yapmam, yerimizi yurdumuzu biliriz. Burnu havaya dikmeyi, lüksü de sevmem zaten. Ama o, o hayatlarla kıyaslıyor kendini.
bak ''kıyas şeytandandır'' rivayetini, doğru kullanıldığında çok severim, asla inkarcısı değilim.

Bu dünyada cennet yok, bulamayacaksınız.