orhan gencebay

1 /
ben bu adamın filmlerine rastladığımda kanalı/sekmeyi kesinlikle kapatamıyorum. çünkü filmler albüm gibi, on dakikada bir şarkı. türk sineması kanallarında ne var ne yok diye baktığımda çok sık denk geliyor. bu seferkinde havuzda yüzen müjde ar'a çeşit çeşit çiçek atıyordu rastladığımda. şimdi de "kır gönlünün zincirini" eşliğinde gazinoda bakışıyorlar.
her gördüğümde kuzenim aklıma gelir. biz ufakken ergenliğinin zirvesinde olan kuzenim misafirliğe her gittiğimizde bizi odasında oturtup tek tek bütün Orhan Gencebay şarkılarını dinletirdi. gözleri yarı kapalı "bak şimdi davul girecek evet şimdi bağlamaa" gibi ifadelerle bizi de içine çekmeye çalışırdı. sonra kapatıp şarkılarını şiir gibi okurdu, değerlendirmelerde bulunurdu.

adam şimdi geldi kaçbinbeşyüz yaşına. hala sosyal medya hesaplarının profil fotosu Orhan babadır. sevmek böyle sevmektir.
Şarkılarına bir bakayım dedim. git
ne göreyim. Ben şaşkın.

Bu şarkılardan "sevmek, sevgili, ayrılık, terk edilme, kaderimin oyunu mu" konu başlıklarından oluşan 8 ciltlik kitap çıkar. Vay arkadaş.
muhaliflerin çekemediği bir başka abimiz. orhan abi adam gibi adamdır. şarkıları her daim halkçıdır. bakın çok güzel bir sözü.

"kul'a kulluk edene, yazıklar olsun.."

sarayda verilen sanatçı davetlerinde orhan baba hep en ön saflarda yer almıştır. ayrıca kendisinin koltuk altı deodorant reklamları da çok güzel. bazen sırf orhan baba oynuyor diye açıp youtube'dan koltuk altı deodorant reklamlarını izliyorum. hem komik, hem de sanatından nameler mevcut. şahane insan.
rasathane, astroloji ve astronomiye merak salmış sanatçı. yazlığına bir rasathane kurmayı düşünüyormuş. ya Orhan baba batsın bu dünya diyordun nerden nereye?