orman yangınları

1 /
Sorumluları iki cihanda da rahat yüzü görmesin, bu kadar canı telef ettiler kendileri de telef olsunlar.

Benim merak ettiğim şu, bir orman yangından ne kadar sonra tekrar dikim yapılacak hâle gelir? Nasıl tekrar hayata döndürülür? Fidan dikme konusunda bilinçli olmayan insanların diktiği fidanların boşa gidebildiğini öğrenmiştim bir yerden ama bilinçli kişilerin öncülüğünde el birliğiyle bir toparlanma çalışması yapılamaz mı? Bu aynı zamanda ormanlarla temasımızı arttırıp toplumun biraz daha doğayla bağ geliştirmesine, koruma isteğinin artmasına da hizmet edebilir.

Ütopik duruyor belki ama ilerlemeyeceğimize o kadar inanmışız ki aksi bir şey yapamıyoruz. Yapmak isteyenin de sesi az çıkıyor. Bireysel de olsa, artık üç beş kaç kişi olursa şu gözünü kırpmadan, ısrarla zarar verenlerin inadına bir şeyler yapalım, üzülüp oturmayalım ya.

Edit: tema'nın bugün itibariyle bir kampanya başlattığını gördüm bu arada, ona bakılabilir. Ama ben aktif olarak içinde bulunmaktan bahsediyorum.
terör örgütlerinin amacı o ülkeye, ülkenin insanlarına, ekonomisine, doğasına zarar vermektir. burada pkk'nın yaptığı kahpelik kendisi açısından çelişkili değildir. sorun bizim bu yangınlara, bu kahpeliklere engel olamamamızda. bu kurumlar eğer bunlara engel olamayacaklarsa neden varlar? bu hükümet, neden halkın afetlere karşı, iç ve dış tehditlere karşı korunmasından sorumlu değilmiş gibi davranıyor? kocaman ülkede 3 tane yangın söndürme uçağı varken, cumhurbaşkanlığının sayısı 10'a varan uçağının olması asıl sorun. yağma ve israf düzeni bütün memleketi sarmışken itibardan tasarruf olmaz diyenler en büyük sorundur bu ülkede. yazık.
sebep olanların bir daha gün yüzü görmemesini dilediğim, ortaya çıkan görüntülerin hiçbirine, yitip giden onca nefese yüreğin dayanmadığı felaketler zinciri.

insan değiller ya, sıfat vermeye çalışmak manasız.
Üzücü bir olaydır. akıllara birden çok soru getiriyor. Failler bizi yönetiyor olabilir mi? Failler bizi yönetenleri hedef gösteriyor olabilir mi? Failler tesadüf eseri bu faciayı başlatmış olabilir mi? Akıllara gelen son soru sonradan mantıksız geliyor. Çünkü Türkiye tesadüflerin değil tecavüzlerin ülkesidir. Buna milli servetlerimizden olan ormanlar da dahil.
en cok turkiye'de gerceklesen ve genelinin kundaklama sonucu oldugu bilinen doga katliami olaylarindan bir tanesi.

dunyanin en guzel bolgesinin canina okunuyor, insanlar, hayvanlar, doga katlediliyor.
canli canli o minik hayvanlar yaniyor ya.
ve herkes sus pus.
bu biraz vicdan meselesi gercekten.

o yasli kizil derilinin dedigi gibi; "Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak"

ama cok gec olacak.