orman yangınlarında karşı ateş metodu

1 /
Her yeni güne bir yeni Bilgi köşemizde bugün;

Bir çeşit yangın söndürme tekniği olan karşı ateş tekniği, Yangının yaklaşılarak söndürülmesinin mümkün olmadığı durumlarda, yani yangının genişleyerek büyüdüğü örtü veya tepe yangınlarında yangına karşı yangını kullanma metodudur.

Karşı ateşin amacı hızla ilerleyen yangının önündeki yanıcı maddeleri azaltarak veya tamamen yok ederek yangının büyümeden kontrol altına alınmasını sağlamaktır.

Teknik şöyle işliyor; Bir kısım ormanda şeritler açılıyor. Sonra gerekli tedbirler tamamlanıp karşı ateş veriliyor. Büyük enerji küçük enerjiyi kendisine çekince de rüzgâr hafifliyor ve ateşler birbirine kavuştuğu anda da yanıcı kütle kalmadığı için yangın duruyor.
hızlı açılması gereken maden ocaklarının açılışına hız katma mantığ içinı ilk defa ülkemizde uygulanmış olabilir! karşı ateş uygulayanların kalbini söküp bakmadım bu nedele emin değilim ama kullanılmış olma ihtimali yok değil.
alevlerin ilerleyeceği öngörülen bir noktada yangına paralel olarak bir ateş yakılması ve yakılan ateşin büyüyüp ilerleyerek yangınla karşılaştığında o yangını söndürmesi tekniği.
birçok ülkede istisnai ve gerekli durumda uzmanlar tarafından uygulanan ve büyük orman yangınlarında kullanılan bir yangın söndürme yöntemidir.

Amaç ise yangının ilerlediği yöndeki yanıcı materyali bilinçli olarak yakmaktır. Yani hızla gelen yangın zaten yanmış bir alanda yavaşlar ve sıçraması önlenir.

Az bir kısım ormanın yanmasını göze alıp önündeki şeritleri açıyorsun, araçları yığıyorsun oraya. Tedbiri alınca da karşı ateşi veriyorsun. Büyük enerji küçük enerjiyi kendisine çeker. Çekince de rüzgâr bir nevi hafifler, birbirine kavuştuğu anda da yanıcı kütle kalmadığı için yangın durdurulur.