oruca alışamamak

1 /
yaş aldıkça ya da belli bir yaştan sonra alışmak daha da zorlaşıyor sanırım.
açlık mesele değil de kahve ve sigarasızlık daha da zorlaştırıyor.
2 gündür tansiyon tavan , ilaç alıyorum o da uyutuyor , gece gündüz sersem sersem dolanıyorum ortalıkta gözümü açamadan ilk fırsatta da vurup kafayı yatıyorum.
karıştırsak belki şeker de çıkar. ooofff.
ayakkabı gibi, giydikçe açılır. birkaç günde vücut kendini aç kalmaya şartlandıracağı için psikolojik olarak bir rahatlama yaşanır. oruçlu kişiye çok yardımı dokunuyor mu, muamma
mesela dün uykusuzluk vardı. bugün ise, sabahtan beri ısrarla, 3. gün olduğunu sanıyorum. ne yapsam etsem, bundan sıyrılamadım. masama sermiş olduğum imsakiyede de, tutup 3. günün üzerini çizdim.
Ramazan dışında oruç tutulmaması sonucu yaşanan. İnsan metabolizmasını bu şekilde terbiye edecek zaman oluşturmalı, Ramazan dışında da, sonrasında üzerinden geçen 1 sene sonunda ramazan gelip çattığında okyanus'a düşen Nemo gibi olmayalım. Kış mevsimi bunun için bulunmaz nimet gerçekten.

Not: herhangi bir yazarı tân etmiyorum lütfen yanlış anlaşılmasın.
Havalar serin gidiyor aslında orucun en güzel zamanları. yazın o sıcağında tuttuğumuz günleri bir düşünün o zamanlar daha çok zorlanıyoruz ama Allah sabrını bir şekilde veriyor. Sadece uykuyu biraz arıyorum hepsi bu.
oruçtan öte uykusuzluğa alışamamak söz konusu oluyor. aslında normalde de gece 1'den önce nadiren uyurum ve her sabah 05:15'te kalkarım. ramazan'da da bundan farklı olmuyor, ama belki vücut/beyin şartlanıyor. uykusuzken de, zaman geçmek bilmiyor. bu zamanın geçmiyor oluşu hissi de, saatler ilerledikçe yorgunluk olarak, omuzlara oturuyor.
İlk birkaç gün boyunca değişen yeme ve uyku alışkanlığının beraberinde getirdiği durumdur. Bazen insanların sürekli olarak bir şeyler tüketmeden hemen önce oruçlu olduklarının farkına varmaları bazen ise bilinçsizce yapılan bir tüketimin hemen ardından olaya aymaları ile sonuçlanır.