özgüven eksikliği

1 /
Kendini yetersiz görmenin ötesinde en kötü tarafı aslında dandik, kalitesiz birini bile tepede görmektir. Yüceltmektir. Kendisi kimdir ki(!) Oysa ne cevherler var kendisinde. Anlatmaya çalış kulak asmaz. Türlü meziyetlerle donanmış, kalbur üstü sayılabilecek fakat kendisinde bu yönleri göremeyen ve sıradan basit kişilerin tahakkümü altında af buyurun eşya gibi kullanılan öyle kişiler vardır ki şaşar kalırsınız. Acil terapi acil çaresine bakılmalı bu durumun. Bu alçak gönüllülükle karıştırılmasın lütfen.
ulan içimdeki psikolog ortaya çıkacak.
temeli çocukluğa kadar gider aile, akraba, arkadaş kısaca çocukken çevreden gelen etkenlere bağlıdır ki çocuklukta ya fiziksel ya psikolojik şiddet görmüş duygularını rahat ifade edemiyordur ya da hiç kendi başına yaptığı iş olmamıştır sürekli arkasını toplayan birisi olmuştur doğal olarak kişi problemler karşısında nasıl bir yol izleyeceğine dair fikir oluşturamamaya başlamıştır.
insanlar seni övüp övüp dururken ağlayasın geliyorsa aslında sende özgüven eksikliğinden ötesi vardır da işte biz şimdilik özgüven eksikliği diyelim, böyle oyalanalım, durumu felaket görmeyelim.
Günümüzde maalesef maddiyatla ilişkilendirildiğini gözlemlediğim husus. Şartlar çetin, insanlar acımasız ama karakter güçlü olunca gerisi teferruat.
düğün salonuna ayak basar basmaz yanındakini dürtükleyip "önden sen gir" ile başlayan ve salona girene kadar süren o kısa harbin müsebbibidir.
bir nesil "hocam kağıdıma bakabilir miyim?"sorusuna "tabi ama fazla puan vermişsem kırarım notunu"cevabı yüzünden kaybetti özgüvenini...
sonra kalkıp sorma arkadaş, bu millet niye böyle diye...