püskevit

birkaç gündür ofiste, otobüste, metrobüste, gazetede, vidyo sitelerinde nerdeyse heryerde karşıma çıkan bir utanç tablosu..

utanç tablosu olma sebebi ilgili liderin yanlış telaffuzu değil, ağız birliği yapmışcasına hakarete varan ölçüde yapılan yorumlar ve kınamalardır.

devlet bahçeli'yi sevmem, mehape çizgisini sevmem, ülkücülük anlayışını da manasız bulurum fakat bir kelimeyi yanlış kullandığı için siyasi yönü eleştirilen adama, onu eleştiren muhaliflere de acırım..

benim annem pekçok kelimeyi ege şivesiyle söyler, hatta kendince iskandinavımsı bir aksanla söyler adeta bazen biz bile anlamayız! ben anneme 'huhahah, söleyemiyo!' diye dalga mı geçmeliyim?

bahçeli'nin mezkur kelimeyi defaatle kullandığını düşünürsek bir hata değil bir şive yanılsaması olduğunu anlayabiliriz, evet o kelimeyi kullandığı konuşması da çok saçmadır, bisküviyi çikolatayı çok saçma noktalara bağlamıştır inandırıcı değildir ama bu kadar da malzeme yapmak, eğlence çıkarmak saçma ala saçmadır..

nitekim annemi misal gösterdim çünki bizim milletin yüzde sekseni istanbul türkçesi ile konuşmaz! bence bu hususta siyasi bir saçmalık olmaması nedeniyle eleştiriler izansızlık boyutuna varmış, kişiye birşey katmayan raddeye ulaşmıştır.

devamını gör...
bizler küçük çocukların yanlış telaffuzlarına hastalık derecesinde gülen,
o söyleyemediği,döndüremediği dilini koparmak istercesine seven,
o aksağanla çocuğa küfürler söyletip bir daha söyle bir daha söyle nasıl da pij diyor diye zevkten dört köşe olan insanlarız.

devlet bahçeli'de güzel bir demecinde farklı bir ağız ile büskivi diyememiştir.bu komik midir?evet komiktir.komiklik görecelidir.bana komik geldi.güldüm geçtim.güldüm diye insanlık dışı bir davranışta mı bulundum.benim annem de oksijen diyemiyor.her diyemeyişi de beni güldürüyor.bu annemi sevmediğim anlamına mı geliyor.yoo.kurban olurum ben onu yaradana.hiçbir şey demesin,her eşyi yanlış söylesin benim için fark eder mi?yoo.

he derseniz ki geyik baymıştır,o ayrı.bence 40 yaparı unutturmanın en iyi yolunu bulmuş başkan.bir süre püskevite takarız sonra bir başka şeyle de bunu unuturuz.

abartıp buna da gülünür mü diye kızmaya
abartıp ayalarca buna gülmeye de gerek yoktur.
devamını gör...
11.
(p)es dedirttin yediğin püskevütlerle
(ü)f dedirttin içtiğin kahvelerle
(s)ayılır hatırı kahvenin,
(k)ırk yapar! sevinir ülkücüler püskevütlerle
(e)lbet bizim olacak tüm püskevütler
...(v)e çocuklar püskevütte yiyebilsinler.
(ü)lkücünün hası çaya bandırır püskevütü!
(t)azmanya canavarının favorisidir tüm püskevütler!
devamını gör...
16.
bir yerel söyleyiş ya da öyle bi' şey işte.

kaç gündür her yerde püskevit, püskevit.. nedir bu Allah aşkına? siyasi ölçüler bunlar mıdır yani. sürekli liseli seviyesinde espri yapanları eleştiren, liselileri ezik gören zihinler bu kelimeyi pelesenk ettiler dillerine. bu arada insanların gülmeye, eğlenmeye ne kadar çok ihtiyaçları olduğunu da görmüş olduk..tek kelimenin yanlış telaffuzu yetti, arttı da.."tamam vurmayın adam öldü, bu kelime de artık sıkıcı oldu" diyesim var. bir siyasi parti başkanının, başbakan adayının her yönüyle türkçeyi iyi kullanması gerek, tamam ama tek eksik bu mu? 'püskevit' üzerinden mi eleştireceğiz..

yapmayın Allah aşkına çocuklaşmayın. eğlenmek istiyorsanız çizgi film izleyin en azından daha az klişe olur. size püskevit ve çaylarınızla geniş ufuklu siyasi gözlem ve seçim öncesi mutluluklar dilerim.*.

(bkz: kabak tadı).

sonradan; nasıl da unutmuşum söylemeyi adam orda çocuk diyor, büsküvi diyor, çikolatasız bi' çocuktan bahsediyor hemen dalgaya alıyoruz.nesi komik hepimizin dedelerimiz, babaannelerimiz istanbul hanımefendisi/beyefendisi galiba.
devamını gör...
19.
bahçeli'nin yeni saçmalamaları için bizi beklenti içine sokan telaffuz hatası.
bu adamın devlet idare etmeye talip olmasına ne denir?
oha mı denir? yuh mu denir?
akp'ye çakmak için çocukların çikolata ve bisküvi'ye olan hasretlerini kullanmak isterken madara olan bahçeli, kendi hatasını düzeltmek adına şehitleri kullanabilmiştir.
kendisine kocaman bir yyuuuhhh demekten başka birşey elimden gelmez aga.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.