pakistan

1 /
osmanlıdan dolayı bize karşı iyi gözle bakıyorlar. kurtuluş savaşımız da ellerinden gelen bir çok yardımı yapmışlardır. Fakir halkı elinde ki 3-5 parayı bile yollayanları çoktur. hindistanlılar ile bitmeyen mücadeleleri vardır. bunun nedeni 3-5 yıllık değildir.
Vakti zamanında ingilizler orayada dadandı ve hindistanı sömürdüler. o zaman iki ülke birleşikti ama günümüzde olan pakistan toprakları müslümanların olduğu topraklardı.artık kendi yerlerini istiyorlardı. Baskıcı hintlilerden kurtulmak için Oraya bir müslüman devleti kurdular. Buraya kadar herşey normal gözükürken ingilizler gene oyun yaparak bitmeyen bir savaşı oraya bıraktılar.
Keşmir gibi müslüman şehirleri bilerek pakistana bağlamadılar. Onlarca yıldır bu tarz yerler pakistana bağlanmak isterken hindistan hatta çin baskısı görüyorlar.
kendi ırkdaş ve dindaşları olan doğu pakistanlı insanları katletmişler ve hindistan'In sayesinde müslümanlar müslümanların elinden kurtarılarak bugünkü bangladeş kurulmuştur. bu katliamın doğu pakistan'daki müsebbibi olan iş birlikçi abdülkadir molla ise hem saadet partisi hem de akp'deki militan islamcılarla yandaş basının kahraman gibi gösterip kurtarma çabalarına rağmen bangladeş hükumetince idam edilmiştir. öğrendiğimiz kadarıyla ülkede bir diriliş ertuğrul fenomeni hüküm sürüyor. bu da avam-ı nası teşkil eden pakistanlıların genel durumu hakkında bir fikir verir sanırım.
Pakistan 4. nesil JF-17 savaş uçağını Çin ile beraber geliştirmiş ve birçok ülkeye ihraç etmektedir. Maddi olanakların kıtlığına rağmen nicelik olarak önemli bir hava kuvvetlerine sahiptir.

Türkiye'den ASELPOD ve MİLGEM Ada Sınıfı Korvetler dahil bir çok savunma ürünü satın almıştır. Ancak T129 Atak Helikopteri ihracatı ABD'nin motorlarına ihracat onayı vermemesi nedeni ile yıllardır beklemededir. git

Türkiye ise Pakistan'dan Super Mushshak eğitim uçaklarını ithal etmektedir. İki ülkenin havacılık alanında ciddi ilişkileri mevcuttur.
Bangladeş ve hindistanın ırkdaşı olan ülke. İlginçtir, bu üç ülkenin insanları birbirine pek benzemez. *Kültür ve dinin etkisi var büyük ihtimalle. Ancak yine de ve yine de ısrarla müslüman bile olsa üç ülkeden insanı yanyana koysanız bir süre sonra bu bangladeşli bu pakistanlı bu hindistanlı dersiniz.