palamut

1 /
biraz yavan olduğu doğrudur ama kemiği az olduğundan iki tanesinden bir tencere yemek yapılabilir -10 porsiyon- hazırlanışı ; soğan ile bol sebze sarımsak ve azıcık sirke eklenerek pişirilir ve ocaktan indirince bir kaşık tereyağı yahut zeytinyağıyla tadlandırılarak yemek olur. o zaman tadı tuzu yerine gelir ve leziz olur. deneyin derim.
balıktan hiç anlamayan damak tadım için yerken etrafıma dönüp şimdi siz bundan farklı bir tat mı alıyorsunuz balığı.

gerçekten yemek için yedim, iki gıdım çarklar dönsün diye.
Balık sevmem. Sadece vücudumuza azcıkın omega girsin diye denk gelirse yerim.
Lakin bu balığa karşı daha farklı hislerim var. Bunu yerken ekstra olarak bir de korkuyorum. Kılçıkları hem çok kalın hem olmadık yerden bir anda çıkabilme potansiyeli var.
Yokluktan kıtlıktan hiclikten çıkmış gibi balık yiyen babam bunu yerken kkk dedi kaç defa hastanelik oldu.
Palamut ölü ile iken bile tehlikeli balık. Bir kaç defa gırtlağıma takıldı o an korkudan suratım bembeyaz kesildi aha gidiyorum diye.
Bu yüzden bu balığı yerken ben çok stres yaşıyorum. İki omega alacağız diye titreyerek terleyerek gerginlikle yemek mi yenir lan.
Bakıldığında gerçek bir balık görüntüsü veriyor. Besin değerleri en yüksek balıklardan biri. Muazzam bir potasyum deposu. Tadı da balıktan ziyade ete benziyor. Şu anda da tam mevsimi.
Ama e hikmetse bu balığı yediğim zaman hep rahatsızlık hissederim midemde.
kışın gelmesine en çok sevindiğim şeylerden biri... hem çok yalın hem estetik biçimi, harika bir gri rengi var... tadı ve kokusu da enfes; takozu, filetosu, ızgarası, pilakisi, tavası, ızgarası, köftesi gibi çok çeşitli şekillerde yenebilir, boylarına göre de çok çeşitli isimlendirilebilir. 20 cm’ye kadar vanoz, 20-30 cm arası çingene palamutu, 31-40 cm arası palamut, 40-50 cm arası kestane palamutu, 51-60 cm arası torik, 61-65 cm arası sivri, 65-70 cm arası altıparmak, 70 cm’den büyük olanlarına da zindandelen deniyor.
bilimsel adı, yani latincesi sarda sarda.

ama ilginç bir şey öğrendim bu şahane balık hakkında, o da şu; bizans zamanında paralara resmi basılmış bir balıkmış kendileri.

git