palamut

1 /
biraz yavan olduğu doğrudur ama kemiği az olduğundan iki tanesinden bir tencere yemek yapılabilir -10 porsiyon- hazırlanışı ; soğan ile bol sebze sarımsak ve azıcık sirke eklenerek pişirilir ve ocaktan indirince bir kaşık tereyağı yahut zeytinyağıyla tadlandırılarak yemek olur. o zaman tadı tuzu yerine gelir ve leziz olur. deneyin derim.
balıktan hiç anlamayan damak tadım için yerken etrafıma dönüp şimdi siz bundan farklı bir tat mı alıyorsunuz balığı.

gerçekten yemek için yedim, iki gıdım çarklar dönsün diye.
Bakıldığında gerçek bir balık görüntüsü veriyor. Besin değerleri en yüksek balıklardan biri. Muazzam bir potasyum deposu. Tadı da balıktan ziyade ete benziyor. Şu anda da tam mevsimi.
Ama e hikmetse bu balığı yediğim zaman hep rahatsızlık hissederim midemde.
kışın gelmesine en çok sevindiğim şeylerden biri... hem çok yalın hem estetik biçimi, harika bir gri rengi var... tadı ve kokusu da enfes; takozu, filetosu, ızgarası, pilakisi, tavası, ızgarası, köftesi gibi çok çeşitli şekillerde yenebilir, boylarına göre de çok çeşitli isimlendirilebilir. 20 cm’ye kadar vanoz, 20-30 cm arası çingene palamutu, 31-40 cm arası palamut, 40-50 cm arası kestane palamutu, 51-60 cm arası torik, 61-65 cm arası sivri, 65-70 cm arası altıparmak, 70 cm’den büyük olanlarına da zindandelen deniyor.
bilimsel adı, yani latincesi sarda sarda.

ama ilginç bir şey öğrendim bu şahane balık hakkında, o da şu; bizans zamanında paralara resmi basılmış bir balıkmış kendileri.

git