paratoner

yıldırımlık.. bazı kişilerinde üzerinde barındırdığı bir karakterdir.. tüm elektrikleri aksilikleri üzerine çekip yavaşça yere bırakıp zararsız hale getirir.. aslında bir nevi topu bağrında yumuşatıp kaleyi on ikiden vurmaktır..
devamını gör...
fransızca paratonnerre "yıldırım düşmesine karşı düzenek" sözcüğünden alıntıdır. (ilk kullanımı: 1773 barbeu du bourg, fr. çevirmen.) fransızca sözcük fransızca para- "«koruma» ve «yardım etme» anlamında önek" ve fransızca tonnerre "yıldırım, gök gürlemesi" sözcüklerinin bileşiğidir. (not: fransızca sözcük latince tonitrus "gök gürlemesi" sözcüğünden alıntıdır. )
devamını gör...
yıldırımsavar (ya da fransızcadan türkçeye girdiği şekliyle paratoner), havadaki elektrik yükünü toprağa aktarmayı amaçlayan araçtır. iki bulutun sürtüşmesi,çarpışması veya kendi aralarında elektron boşalması yapmaları sonucu oluşan şiddetli ışık görüntüsüne şimşek denir.åžimşeklerin yıldırıma dönüşebilmesi için bulutların yeryüzüne yakın birşekilde paralel olarak durup, elektron alışverişi yapması gerekir.bu olaydan sonra elektronların izlediği yol şiddetli bir ateş topuna dönüşür ve yıldırım oluşur.yıldırımdan korunmak için binaların ve evlerin gök yüzüne yakın olan yerlerine paratoner adı verilen aletler konulur.bu aletler kısaca toprağa bağlanmış birer demirçubuktur.topraklama sayesinde demir iletkene gelen yıldırım etkisiz hale getirilir.
devamını gör...
elektrik yüklerinin artı ve eksi olarak belirlenip adlandırılmasını sağlayan benjamin franklin (1706 - 1790)'dir. franklin, yaptığı çeşitli deneylerin sonucunda elektriğin belirli ortamlarda fazla veya eksik ölçülerde bulunabilen bir sıvı olduğu görüşüne vardı. her ikisinde de elektrik eksikliği ya da fazlalığı bulunan cisimlerin birbirini ittiğini, birinde eksiklik diğerinde fazlalık olan cisimlerin ise birbirlerini çektiğini ileri sürdü. fazlalığı artı elektrik, eksikliği ise eksi elektrik olarak adlandırıldı.

leiden şişesiyle ilgili deneyleri de sürdüren franklin, leiden şişesinden boşalan elektriğin oluşturduğu çatırtılar ve kıvılcımlar ile fırtınalı havalardaki gök gürültüsü ve şimşek arasında bir ilişki olması gerektiğini düşündü ve 1752'de, fırtınalı bir havada uçurduğu bir uçurtma ile bir leiden şişesini yüklemeyi başardı. franklin'in bu deneyden pratik yararlar elde etme yönündeki girişimleri paratonerin bulunmasına giden yolu açtı. bu nedenle, yıldırıma karşı bir korunma aracı olarak kullanılan ve toprağa bağlı bir metal çubuktan ibaret olan paratonerin gerçek yaratıcısı franklin'dir. 1782 yılında amerika'nın philadelphia kentinde paratoner kullanan konut sayısı 400'ü geçiyordu.

kaynak: vikipedi
devamını gör...
baba ile oğul arasındaki yıldırımlar söz konusuysa- ki hiç olmaması en güzelidir- paratoner annedir. anne ile kızı arasındaki yıldırımlarda ise- yine hiç olmaması en güzelidir- paratoner babadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.