patron

bende bi tane var ki ilginç ötesi bi ilişkimiz var..işimiz gereği kendisi mütemadiyen çevre illerdeki tersanelere ziyaretlerde bulunuyor,bu esnada da bana ofiste halledilmesi gereken proje,hesap kitap minvalindeki mühendislik zımbırtılarını bırakıyor..bırakıyor bırakmasına da her seferinde bilmediğim birşeyi bırakıyor..

bırakma stili de şu, "bak şimdi bunu burdan ölçüyosun şunu şurdan şunları şunları şunları şuraya yerleştircen çizgiyi çektinmi huooop hazır,yapamiycak bişey yok bunda çok basit hadi goçum görem seni"..bahsettiğim adam 40 küsür senelik mühendis olunca benim imanımı gevreten işler onun için bu yazdığım cümledeki kadar basit ve tek cümlelik oluyor,lakin benim mideme ağrılar giriyor o mevzuyu çözene kadar..ha hakkını yemeyeyim her seferinde daha önce yapılmış benzer işlerden bir örnek proje veriyor karşılaştırma yapayım takıldığım yerlerde diye..yanlız benden önce çalışan arkadaş herşeyi Allaha emanet yaptığından süreç benim için daha da zorlayıcı oluyor,zira patronun anlattığı tarzı olur da idrak edip o şekilde yaparsam hiçbir şekilde örnek projedekiyle birbirini tutmuyor..dolayısıyla birinden biri yanlış oluyor,ve dolayısıyla sektörün bu dalında taze bir bebe olan bendeniz her seferinde gene yanlış yaptım diye çıldırıyorum,en sonunda akşam saatlerinde çıldırıp ofisten çıkıyorum..

birkaç gün sonra patron geliyor,naptın yaptınmı diyor cevabını bile bile,ben de ı-ıh deyince, önce bi hafif hiddet moduna geçiyor sonra başlıyor üniversitedeki hocalarımdan binlerce kat daha iyi anlatmaya işleri..

ve ben patron geldiğinde görüyorum ki patronun 1 satırlık cümle ile anlatıp çoğbasit dediği o iş aslında birkaç gün sürüyor, ve o sadece bana yapabilirmişim izlenimini verip de ben uğraşayım diye o işi veriyor,yapamayacağımı bile bile,olur da yaparsam o kârlı,yapamazsam zararı yok..

yine aynı şekilde eski şirketimden bir arkadaşlar görüşüyorum

a:arkadaş
lde : me myself and i

--- alıntı ---

a: yarın gemi indiriyoruz
lde : oo hayırlı olsun bitti demek
a: bitti ama biz de bittik supi ebemize atladı,3 aylık işi olan gemiye 1 ay süre verdi, 1 ay sonra şu tarihe bu gemi yetişecek yetişmezse alayınızı ...
lde : ee yetişti mi peki ?
a: evet
lde : demek ki yetişiyormuş
a: sen patron olmuşsun çoktan lde

--- alıntı ---

işte patron mantığı ve çalışan mantığı arasındaki fark bu..bahsettiğim arkadaş benim gördüğüm en çalışkan en işkolik insanlardan biri olmasına rağmen o işe 3 ay vakit biçiyor, patron 1 ay vakit biçiyor,ve o iş 1 ayda bitiriliyor düşe kalka..

hasılı , olmayacağını bile bile "olur" diyen ve olmadığı zaman da olmayacağını bile bile kızabilen adamdır patron..
devamını gör...
nesirlerde dahi kendilerine karşı hoşnutsuzluğun dile getirilebildiği kişidir.

--- alıntı ---

bir kanalizasyon mazgalından zihnimi düşürmüş gibi,
bir inler ve cinlerden medet umar gibi,
bir savaşın tam ortasında tarafımı unutur gibi,
annemin yüzü silinir gibi birden,
pörsümüş bir balonla oynar gibi bir an,
patronumun yüzüne benzer gibi… tepetaklak bir öyküdeyim.
ben sadece anlatabildiğim kadar anlatabilirim.

--- alıntı ---
devamını gör...
ben - abi saçların uzamış
patron - hangi saçlarım?

ben - seni aradılar
patron - telefonla mı?

ben - ağzıma acı su geldi
patron - nerden geldi?

ben - sifonu çektin mi?
patron - tuvalettekini mi?

ben - saat kaç oldu?
patron - şu an mı?

ben - başım ağrıyor
patron - ne zaman?

ben - arçeliğin oyuncak robotu varmış böyle küçük çok sevimli konuşuyomuş
patron - kiminle konuşuyomuş??

kasıtlı yapıyo lavuk .kafayı yicem.
devamını gör...
Allah'a şükür şeker gibi patronum var. yalnız başka diğer patronlar var ki bugün bir tanesini öldüresim geldi. izin günü değiştirmeyen patronların Allah belasını versin ! başka da bir şey demiyorum.
devamını gör...
yüzüne şapkasını kapatıp uyumak için işçilerini terleten ve paralarını ödemek için terlerinin elbiselerine sinmesini bekleyen çok hücreli organizma.
devamını gör...
genellikle bugün nasıl bir bahane bulayım da işten kaytarayım, mesai saatinde nasıl iş dışı işlerle meşgul olayım ki fazla yorulmayayım, sabah akşam oturmama rağmen sabah akşam çalışan diğer işçilerden daha yüksek nasıl para alayım, tanıdık doktor bulayım da rapor alıp tatile gideyim, boş boş oturup maaş almama rağmen patron ekstra bir iş yapmamı istersen kimlere, nasıl şikayet edeyim gibi gorünürde çalışan belli bir kesim tarafınca bol bol eleştirilen heterojen yapıda insan.
devamını gör...
kendi aralarında 'işçi milleti nankör olur' sözünü çok kullanırlar.

tanım:iş bulmadan önce 'bi babalık yapsa da beni işe alsa' diye kapısında beklenen işe girdikten sonra ise kendilerine bakış açısı çok değişen sınıf.
devamını gör...
olmak zordur.işçiysen rahatsın maaşını alır keyfine bakarsın.ama patronsan bankadan tut müşteriye kadar bir çok zorlukla boğuşmak zorundasın.
devamını gör...
işçi'den çok cebini düşünen insanlardır. günümüzde ssk primleri buna örnek olabilir. veririm 1.000 tl yatırırım asgari ücret...
devamını gör...
işyerinde insanları tüketip, etrafta boş boş gezen canlılara verilen genel ad. hele bi de sonradan görmeyse hiç çekilmez, bütün hayat enerjinizi söküp alırlar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.