paul atreides

#sözlük 

arrakis dükü leto atreides'in ve odalığı bene gesserit eğitimi almış leydi jessica'nın oğlu, fremenlerin beklediği mehdi, imparator (10175 ag-10217 ag).
devamını gör...
sevdim bu yazarı. bu sevginin arkasında kesinlikle ciddi bir sebep var.
devamını gör...
( #1179711 )

böyle bir zihniyete sahip olan insan(?) marmaray açıldığında "inşallah kaza olur" diye dua edenlerin arasından kopup gelmiş buralara, besbelli.

ölenlere üzüldüğü için böyle yapıyordur bir de. çok yufka yürekli oluyor bunlar.
devamını gör...
bir sonraki kermese bilim kurgu kitaplarımı gönderirim diyince dune serisinı havada karada kaparım diye anlık heves yaşatmış sonra dune serisini göndermem diyerek kursağımda bırakmış yazar
devamını gör...
dune un çocuklarında şöyle seslenir:

"sana hiçbir şeye mal olmadığında ve hiçbir risk taşımadığında, senin dinin gerçek midir? onun sayesinde semirdiğinde, senin dinin gerçek midir? onun adına gaddarlık yaptığında, senin dinin gerçek midir? yozlaşarak gerçek vahiyden uzaklaşman nereden kaynaklanıyor?"
devamını gör...
--- alıntı ---

hz. ömer'in bile çekindiği "allah ve resulünün yolundan ayrılma" korkusundan arınmışların peşinde koşmamalı.

--- alıntı ---


insanları imanı konusunda hüküm verebilen, kendince mahşer mizanı kurmuş yazar...

"hz. ömerin bile çekindiği" ifadesi bile sıkıntılıyken. bizim bildiğimiz bütün müslümanlar Allah ve resulünün yolundan ayrılmaya korkarlar eğer korkmasalardı zaten müslüman olmazdı ki hz. ömer'in nasıl bir ayrılcalığı var çok merak ettiğim...

ak parti ve tayyip erdoğan'ı islamı kullanarak rant elde etmekle suçlayan yazarın, ak parti ve tayyip erdoğan'ı suçladığı herşeyi yapması yanında birde şoven bir milliyetçilikle insanları islah etmeye çalışmaktadır...

bu minvalde söynecek söz, değerli yazar şovenizm en uç noktalarında bizlere sözlükte akıl vermektedir...
devamını gör...
müslümanca tavrına düşmanca karşılık gören kişi. yazmak zorunda hissettim kendimi çünkü şahit oldum burada. gördüğü muamele çok ağır. sebep? ya takımına dokunmuşundur ya taassubuna ya nefsine...
selam deyip ayrıl.

devamını gör...
"benden sonra peygamber gelseydi (olsaydı) o ömer olurdu" hadis-i şerifine binaen "hz. ömer bile" diyen şahıs.

kişilerin yaptıklarına, icraatlarına göre bir şeyler yazıyorum. şahıs sürekli yalan söylüyorsa, insanları aldatıyorsa, devletin malını çarçur ediyorsa, ona buna peşkeş çekiyorsa, rüşvet-yolsuzluk çarkına bulaştıysa ona salih müslüman diyemem. kimse kusura bakmasın. bu kadar pisliğe bulanan birinde en azından münafıklık alametleri bulunmaktadır (yalan konuşmak, emanete hıyanet, sözünü tutmamak, kötü sözler sarfetmek).

devletin malını çarçur ettiysem, rüşvet-yolsuzluk çarkına girdiysem, ihaleleri yandaşlarıma peşkeş çektiysem, milleti yalan söyleyerek miting meydanlarında kandırdıysam Allah benim belamı versin. sözlükte yazarak nasıl bir rant elde ettiğimi merak ediyorum ama eğer bir rant elde ediyorsam da bana haram zıkkım olsun.

milliyetçilik, kemalizm vs vs gibi söylemlerim yok. ulu türk milleti, yüce atam yazdığımı gören olmamıştır. milletten kastımın müslümanlar olduğunu beni tanıyanlar bilir, tanımayanlar artık öğrenmiş oldular.

rant hakkında bir şey daha eklemek istiyorum. benim ne havuzlu villalarım var ne lüks dairelerim ne de son model arabalarım... arabam yok, kiralık evde oturuyorum. günahtır haramdır diye faizli krediye girip ne ev aldım ne de araba. devlete kapağı da atmadım. nasıl rant elde ediyormuşum?
devamını gör...
#1210350

öncelikle şunu belirtmekte yarar var, Allah resulü s.a.v bir çok sahabesinin yücelikleri hakkında hadisler buyurmuşlardır. hz. ebuzer r.a için eğer hz. isa a.s nasıl bir fitrat üzere olduğunu öğrenmek istiyorsanız ona bakın demiştir. hz. ebubekir r.a için eğer dünyada kendime dost edinecek olsaydım o ebubekir olur demiştir ki, Allah c.c ayeti kerimede üçün üçüncüsü diyerek hazreti ebubekirden bahsetmiş, tebük seferi esnasında malını mülkünü evinde tek bir tabak çanak dahi kalmayacak şekilde develerle mescidin önüne inidirince cebrail a.s Allah resulüne Allah c.c. ebubekire selam söyledi biz kulumuzdan razıyız kulumuzda bizden razımıdır diyerek taktis etmiştir. hz. osman için Allah resulü melekler bile ondan haya ederken sen nasıl etmezsin diye övmüştür. daha bir çok sahabe için gösterebileceğimiz hadis-i şerifler var aşare-i mübeşşere var mesela daha hayattayken cennetle müjdelenenmiş sahabe efendilerimiz var. bunları hz. ömer efendimizi küçültmek, diğerlerini büyütmek gibi bir gaye ile yazmıyorum. ben haddimi bilirim söylemek istediğim şu bunların hiçbiri sahabe efendilerimize dinin kuralları dışına çıkmasına müsade etmez.

çünkü Allah resulü s.a.v kızı fatma annemezi aynen şöyle buyurdu, " kızım fatma sakın baban peygamber diye cehennem ateşinden azad olacağını sanma..."

bu konu hakkında başka birşey söyleyip hadis ve ayet yarıştırmak istemiyorum... bu konuyu burada kapatıyorum...

gelelim diyer meselelere kişilerin yaptıklarına ve icraatlarına göre birşeyler yazıyorum demişsiniz. siz yazmıyorsunuz resmen itham ediyorusun yargılıyor ve cehenemlik ilan ediyorsunuz ki bu tamda dünyada mizan kuranlara uygun davranıştır. birinin hakkında sırf söylentiler ile hüküm veren inanç sistemi ancak engizisyon mahkemelerinde pagan ve cadı avına çıkanların işidir müslümanın böyle karekteri yoktur bunuda hadis ve ayetlerle desteklemek mümkün ama onuda yapmayacağım çünkü hadis ve ayet yarıştırmak kadar hoş karşılamadığım bir durum yok... ama siz zaten o ayet ve hadisleri benden daha iyi biliyorsunuzdur.

münafıklık alemetlerini gördüğünüzü söylediğinize göre bu durumda Allah katında hesabını verecek olan sizsiniz bu kadar rahat tekfir ve kafir ettiğinize göre elinizde sağlam delilleriniz var huzuru mahşere çıktığınızda artık rabbimize o delilleri sunarsınız...

devletin malını çarçur ettiysem, rüşvet-yolsuzluk çarkına girdiysem bu kısmı geçiyorum yukarıda ki ile aynı minvalde hesabını verecek olan sizsiniz.... ama ihaleleri yandaşlarıma peşkeş çektiysem bu kısmı aklıma takıldı kim bu yandaşlar, tayyip erdoğan ile aynı dünya görüşüne sahip insanlar ise ve o insanlar kendilerine müslüman diyor ise durum daha vahim...

milliyetçilik, kemalizm vs vs gibi söylemlerim yok. ulu türk milleti, yüce atam yazdığımı gören olmamıştır. milletten kastımın müslümanlar olduğunu beni tanıyanlar bilir, tanımayanlar artık öğrenmiş oldular.

dünden beri tam da deli bir milliyetçilik içerisindesiniz ya siz bunun farkında değilsiniz yada biz sizin ifadelerinizi yanlış anlıyoruz...

rant hakkında bir şey daha eklemek istiyorum. benim ne havuzlu villalarım var ne lüks dairelerim ne de son model arabalarım... arabam yok, kiralık evde oturuyorum. günahtır haramdır diye faizli krediye girip ne ev aldım ne de araba. devlete kapağı da atmadım. nasıl rant elde ediyormuşum?

tabi rant kelimesini paraya tevil ederseniz söyledikleriniz eminim doğrudur... yanlız rant kavramını oy manasında kullandığımı tabiki sizde biliyorsunuz... sizde yazdıklarınızla ve ister inanın ister inanmayın şoven söylemlerinizle tamda tayyip erdoğan'ın yaptığını idda etiğiniz şeyi yapıyorsunuz..

hülasa yazacak çok şey açıklanacak var... ama yazmanın bir anlamı yok... kendi adıma şunu söyleyebilirim dün tayyip erdoğan'ı eleştirebiliyordum bugünde eleştirebilirim eleştirceğim şeyleri arasında dini ve imanı yoktur. çünkü o konu hakkında kesin ve net hükümler var o iş beni aşar...

tanım : dune serisinde başka hiç bir dünya malı olmayan yazar

devamını gör...
benimle aynı kaderi yaşayan yazarlardan kendi müktesebatımızı başkalarında da var zannederek özet geçiyoruz. sonra beyzadeler anlasın diye sayfalar dolusu yazmak zorunda kalıyoruz (ben o kadar uzatamam kusura bakmayın en fazla bir paragraf). bana şu meşhur konuşmacıyı hatırlatan yazar; kısa bir konuşma için bir gün verin uzun bir konuşma için bir saat yeter.
devamını gör...
rant kelimesini maddi açıdan kullanan kişi.

gölgesine tüküren adam kardeşim, rant kelimesini maddi olarak anlıyorum çünkü 60-70 kişinin yazdığı, en fazla 500 kişinin hadi 1000-2000 kişinin okuduğu bir sözlükte + oy alarak mı rant elde edeceğim? benim elimde gazete, tv veya radyo gibi iletişim enstüramanları yok. milyonlarca insana hitap etmiyorum, bir siyasi görüşün propagandasını da yapmıyorum. akp ye oy vermeyin, şuna oy verin yazdığımı gören oldu mu? milli irade, seçim reklamında kullanılan bayrak, miting meydanlarında rabia işaretleri yaptığımı gören oldu mu?

(bu paragraf senin için yazılmıyor gölgesine tüküren adam kardeşim) kendim için bir şey yapmıyorum. bazen nefsime kapılıp hakaret edenlere cevabını veriyorum. onun için de kusuruma bakmayın.

münafıklığın alametlerini peygamber efendimiz saymış. bu alametler yöneticilerde görünüyorsa niye söylemeyeyim? söylenti ile hüküm vermiyorum. miting meydanlarında kendi sözlerini yalanlayan birini görüyorum. "bu milletin bilmem neresine koyacağız" diyen yandaşlar mı islama müslümanlara hizmet etmektedir?

çalanlar, rüşvet alıp verenler, yolsuzluk yapanlar, bunları korumak için yasa değiştirenler hesap verecek inşallah.

milletimizin değerlerini (milletten kastım ekserisi müslüman olan vatandaşlar) savunmak milliyetçilik değildir. bu ülkenin sembollerine saygı duymak suç mudur? başörtüsü benim için bir değerdir, bayrak da bir değerdir. ikisine de el uzatana karşı çıkarım.

edit:.
devamını gör...
sözlükte eskiymiş. lakin 1 haftadır fark ettiğim yazar. yazıyor biz de okuyoruz ilgiyle.
devamını gör...
ailecek sevdiğimiz, takip ettiğimiz yazar. şeytan tüyü var kesin. evet evet kesin var.
devamını gör...
birilerinin pis nasırına basmış yazar.
devamını gör...
yeni türkiye iddiasıyla ortaya çıkanların hala eski türkiye'nin en büyük dogmasından referans alma çabalarını görüp buna dikkat çeken ulu kişi.
devamını gör...
(bkz: #1343475)merak etme hacı abi,bu kafayla, birisi ağzı burun bırakmaz onda zaten.dediğim yazar.
devamını gör...
(#1532753)

içinde ak partiye dair hiç bir imge, simge, soyut, somut, harf, rakam geçmeyen bir tanımını gördüm.

sanırım şaşkınlığın nirvanasındayım. burada bulutlar üzerinde sigara içen bıyıklı kutup ayıları ve uçan atlar var.
devamını gör...
öğle vakti bize umut zerketmiş kardeşimiz.

(bkz: #1540363)

hay ağzın bal yesin, hadi inşallah ayol.
devamını gör...
umarım yazdıklarımı yanlış anlamaz.

karşıt görüşlü olduğumuz nice tanımlar olmasına rağmen , olaylara yaklaşım olarak beğendiğim yazarlardan bir tanesi. analitik olduğu ve ciddi olarak gözlem gereken nice hususta yazılarını da okutması cabası. görebildiğim kadarıyla ne cemaate yakın ne de mevcut hükümete. her iki tarafa da çakarak geçinmeye çalışanlardan asla değil. belli olaylara baya kızmış , yazdıkları sanki devlet ve millet daha iyilerini hak ediyor , başımıza ördüğünüz çoraplar gına getirdi tadında.

iş bu yüzden kalemini çok az daha inceltip , vurucu olmak istediği yerde sert olsa , karşı tarafa beyan ettiği argümanları ve fikirleri düşündürür belki onları da değiştirir, yumuşatır. sözlükte herkes aynı olmak zorunda değil muhalif kalınacaksa , farklı argümanlar sunulacaksa bu düzeyde olsun. açık olmamı engelleyecek kimse yok bazı konularda fikrini beğenmesem bile eksiden imtina ediyorum. her gün aynı gazete ve köşe yazarları okuyarak insan kendini sorgulayamaz.

(bkz: adam gibi muhalif olmak)
devamını gör...
doğum günü kutlu olsun dediğim paralelci, kemalist, marksist, leninist, maocu, müslümcü, azer bülbülcü, serdar ortaç hayranı akpli olmayan yazar. *
devamını gör...
sevdikleriyle birlikte daha nice sağlık, afiyet, huzur ve başarı dolu yıllar dilediğimiz sayın yazarımız.

devamını gör...
doğum günü mübarek olsun...

böyle gönülsüz yazdım, çünkü bizim dei sağolsun, benim mübarek doğum günümü murdar etti. oysa 18 şubat'ı ipinnen çekmiştim, olmadı... *
devamını gör...
fikirlerimiz uyuşmayabilir, aynı düşünceleri beğenip- begenmeyebiliriz... bunların ne önemi var... yeter ki cani sağolsun ve hep daim olsun... iyi ki dogdun arkadasim.
devamını gör...
Allah hayırlı ömürler versin. umarım ak parti doğum gününü mahvedecek bir şeyler yapmaz.
devamını gör...
sen de ben gibi katsayı mağdurlarındanmışsın ve artık sana puanım dohuz kankaa!!*

tanımlarını severek okuduğumu söyleyemem büyük ihtimalle o da benim için aynı şeyleri düşünüyordur. olsun. ama çok kibar bir yazar arkadaş. insan olarak çok saygı duyuyor ve hayırlı ömürler diliyorum kendisine.
devamını gör...
her ortamda akp ye çakan yazar. akp madem kötü diyorsun iyi dediğini açıkla da biz de görelim. akp ye seçim kaybettirmekle is bitmiyor. daha iyisini de bulup önermen lazım.
devamını gör...
(bkz: #1564642)______________bu kin ve nefret ile kendine zarar verirsin demek istediğim yazar. insan ruhu bunu kaldıramaz.
devamını gör...
bazen üslubu sert olsa da, üslübunun sertliği meseleleri bütün çıplaklığıyla ifade etmesidir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.