peyami safa ile ahmet hamdi tanpınar'ın birlikte kokain çekmesi

1 /
Kokain tarihçesi 18. Asrın ortalarına doğru uzanır ve beyefendi amcalar zamanında kokain keskin çekimli uyuşturucu maddesi. Tanpınar'a pek yakışır da Peyami Safa pek bir mütevazi durur bu kokain bahsinde. Safa'nın duruşu ot duruşu, Tanpınar tam bir kokain bağımlısı gibi duruyor. Neyse ki müennes göbek deliğinden çekmemişler malı da hak teâlâ korumuş bizleri... dilberin göbek deliğinden sihirli tanecikleri çektik ve kafamız Sultan'ın kayığına döndü de Süleyman'ın uçan halısı olduk, dediğini düşünsenize... Valla saatleri ayarlama enstitüsü ile fatih harbiye kağıt kağıt tutuşur.

Bu müstesna yazarlara ot yakışır, zira kokain zengin züppe işi.
Sarmaya ya da ev şartlarında puro yapımına girmedilerse makul.

Birden paçaları dizlere kadar sıvamış Peyami'nin bacağında puro sarmaya başlaması ve sardığı puroyu tanpınar'a uzatması geldi gözümün önüne.

O değil de biz akşamcı diye hep sait faik'in günahını almışız. Eski-yeni terkipçileri feci kunduzlarmış meğer.
günlüklerin ışığında tanpınar'la baş başa kitabında, ahmet hamdi tanpınar'ın peyami safa hakkındaki görüşlerinin yer aldığı kısımda geçen bir itiraf. gerçi ilgili şahsiyet bunu bir itiraf gibi değil alelade bir bilgi gibi geçiştirmiş ama insan yine de şaşırıyor edebiyatımızın bu iki dev isminin böyle bir anekdota konu olmasına.

''peyami ile birkaç defa kokain de çektik. fakat verdiği baş ağrısı tahammül edebileceğim gibi bir şey değildi. o tahammül ediyor, az sarhoş oluyordu.''