pharmaton

1 /
ilaç olmaktan ziyade gıda takviyesi ürünü.

uzun zamandır kullanıyorum ancak gördüğüm bir etkisi varsa da placebo etkisinin dışına çıkamamıştır diye düşünüyorum. bilemiyorum, yarıyordur bir işe illa ki.
ilaç olmayıp supplement yani takviye edici olan eczane ürünleridir. kişinin beslenmesi zayıfsa takviye açısından alması faydalı olabilir ancak bunlara kuratıcı ilaç gözüyle bakmak, bunlar olmadan hayatını idame ettiremeyeceğini düşünmek yanlıştır.
yaklaşık bir buçuk aydır kullandığım vitamin ilacı.

yorumları okudum genel itibariyle. söylenildiği gibi mucizevi bir enerji artışı yaşamadım, yine de günlük vitamin ihtiyacımı karşılama adına devam etmeyi planlıyorum. kilo aldırmadı, iştah açmadı. mide bağırsak sistemi üzerinde yan etkisi olmadı. içinde ginseng, soya, laktoz var. dolayısıyla çölyak hastalığı olan veya bu maddelere alerjisi olanlar kullanmasınlar.
eczanede satılan ürünlerinde üzerindeki "sadece eczanelerde satılır" ibaresi turuncu bir bantla kapatılmıştır.
ithalatçı firması bir süredir (bkz: sanofi)

ayrıca internet üzerinden satılan ürünlerin fiyatları eczaneye göre yaklaşık %30 oranında daha düşüktür.
uyanık esnaf bu ve benzeri ürünleri kaçak olarak tedarik edip dükkanında yine eczane fiyatına satabilir.

sonuç: (bkz: herkesin birbirini kazıklamaya çalışması)
reklam takviyesi. evet gıda takviyesi değil reklam takviyesidir. yeni yeni çekilmeye başlanmış reklam filmlerini geçtim firmada ciddi bir çalışma yürütülüyor bu konuda doktorlara özel çalışılıyor. doktorların gönlü hoş ediliyor ki önersinler. eczaneler de dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama bazı eczaneler de ciddi bir lansman çalışması yapılmış oluyor. her yer turuncu, koca koca puntolu yazılarla pharmaton yazılmış afişler, eczacıların da gönlünü ciddi mana da hoş ediyorlar. e sonuç gıda takviyesi kullanımında ilk akla gelen, ilk önerilen ürün oluyor.

içeriğine sözüm yok lakin bu kadar gözde olması sağlam içeriğinden değil reklama harcanan gelirdendir.
doktorun vitamin eksikliğinden dolayı yoğun şekilde dikkat dağınıklığı ve unutkanlığıma verdiği ilaçlara ek olarak tavsiye ettiği vitamin takviyesi. gerçekten enerji ve odaklanma konusunda beni doyurdu mu emin değilim ama iştah açıcı bir etkisi olduğuna eminim. kapsüllü olması ve fiyatın da yüksek olması iştah açmasının yanındaki diğer dezavantajlar olarak görülebilir
placebo mu yoksa işe yarıyor mu sorusuna üç kutu bitirmiş biri olarak hala karar veremeyip finallerin yaklaşmasıyla da riske atmayıp belki yarıyordur diyerek dördüncü kutuyu da sipariş vermek...
yoğun iş, okul ve ev temposu sonucunda oluşmuş kronik halsizliğe, yorgunluğa iyi gelen vitamin deposu.. mümkün olduğu kadar akşam yemeklerinden sonra almayın verdiği enerji uykusuzluk olarak karşınıza çıkıyor. akşam yorgunluktan uyuyakalmak istemeyenler sabah iyi bir kahvaltıdan sonra içsin derim.

ilk günden itibaren etkisini hissediyorsunuz. 60 kapsül 70tl. evet pahalı olmasına karşılık diğer multivitaminlere kıyasla fazlasıyla hak ediyor.