pilates

1 /
İç kasları çalıştıran statik bir çalışma biçimi. Vücudu eklemlerin doğal pozisyonlarindan ters açılardan zorladığından eklemleri destekleyen kaslarin gelişimi ve overall structure health için standart bir konsept.
Düzgün bir postür verir ama guclenmezsiniz buyuyemezsiniz. Çünkü bünyesinde ilerleyici yükleme yoktur ve büyük kas gruplarını tahrik edecek mekanikler de barındırmaz. Daha düzgün bir duruşunuz olur çünkü sıkılaşan iç kaslar korse gibi yapıyı şekle sokar.
Etkisi iki günde görülecek bir çalışma biçimi değil bu.
başlığı okurken bile ebru şallı isimli ünlünün "nefes al, nefes ver" sözlerini kulağımda duyuyorum. bir top üzerinde zıplayan teletabi etkinliğidir gözümde.
şu #6934148 tanımıma devam niteliğinde giriyorum bu tanımı.

biz kızkardeşler elimizde mezurayla gezen tiplerdeniz, böyle her bir uzvumuzu santim santim ölçeriz (kulağa psikopatça geliyor farkındayım), dolayısıyla sayısal verilerle konuşacağım.

15 haziranda spor salonlarının tekrar açılması ile haftada dört gün pilatese düzenli devam ettim, tabi pilatesten önce ısınmak için yarım saat eliptik, beş dakika da kürek çektim, bunun dışında çoğunluğu masa başında ya da koltukta uzanarak geçen sedanter bir yaşam tarzına sahibim. Bu arada gece uyumadan önce de 15-20 (bkz: tuğçe alpay)'ın esneme videolarını yaparım.

15 haziranda tartıda 66 kilo geliyordum, şu an 64; pilatesin kilo vermeye doğrudan bir etkisi yok, yediklerime dikkat etmiş halim bu.
Fakat beni şaşırtan şey mezuranın gösterdiği sonuçlar.

Omuz çevrem,nasıl oldu bilmiyorum,1 cm genişlemiş bunu istememiştim açıkçası.
Gögüs çevremde 2 cm, belde 1 cm, göbekte 6 cm, basenlerde 3 cm incelme var.
Üst bacağımın inceleceğine asla inanmazdım (buradan kilo almaya eğilimliyim, tipik bir ankara armudu asdfghj) 3-4 cm de buradan gitmiş.
Fakat bazı şeyler kaderdir, (bkz: ronaldo bacağı) gibi. Kalflarım incelmek şöyle dursun daha da artmış, inceltemediğim kalfı öperim.

Duruş bozukluğu, sırt ağrıları ve zihin açıklığına iyi gelmesi ise diğer güzel yanlarından, kendimi daha dinç hissediyorum.
Aklıma hep hulk gibi daracık tayt giymiş 90 kiloluk bacıları getirir. Zaten ebru şallı hariç, 50 kiloluk bacılar pilates sporu ile iştigal etmezler. Topun üstüne yatmak da zaten nereden baksan bir psikolojik soruna işaret eder. Ayrıca kadın dediğin butlu olur.
evde plates topunuz varsa mutlaka bunun sebebi spor değildir, bi hamile kadının rahatıdır. nedense babam bizden çok sevdi, hay allah çocukluğunu artı 50 yaşayanlarda bu iyi bir alamet değildir. inşallah potansiyel demans hastası değildir, neyse kafası allahtan fazlasından çok çalışmalı. *
#6934148 'nin devamı
Haftada üç gün olmak üzere, bir ay boyunca pilates derslerine katıldım.
Bu süreçte kilo vermek şöyle dursun, iki kilo aldım.
Fakat inceldiğimi düşünüyorum, gözle görülür bir şekilde.
Bacak boyum daha uzun geliyor mesela.
Ben tüm gün oturarak çalıştığım için bel ağrılarım başlamıştı, iyi geldiğini hissediyorum.
Bunun dışındaki en önemli artısı vücudunu tanıma fırsatı vermesi, zayıf ve güçlü taraflarını öğreniyorsun, bedenini yavas yavaş eğitiyorsun.
Esneklik
İşte bu konu muazzam.
Kısa sürede Geldiğim seviyeden çok memnunum.

Spor salonu korona yüzünden kapatılmasaydı asla bırakmadım.
Şimdi youtube üzerinde alternatif pilates kanalları arıyorum.
Bulur ve memnun kalırsam editlerim.
Bütün gün ekran başında oturmaktan dolayı artan bel ağrılarına ve duruş bozukluğu gibi omurga problemlerine çözüm olarak sunulduğu için başladım ben buna ama bir düzen sağlayamadim henüz.
Bir kac ders sonunda esnekliğimin artmasi şimdilik tek arti noktasi
Dizlerimi bükmeden, eğilerek avuçlarımı yere değdirebiliyorum artık.
seda sayan bacımın çocuğunun doğumundan sonra girmiş olduğu disiplinin bir benzerine girip haftada üç gün yapacağıma dair kendime söz verdim.
Burada, sözlüğü kadinlar kulübüne döndürmek gibi olacak ama biraz, pilates günlüğü tutup 12 ders sonunda en,boy,kilo ve ağrı problemleri hakkında sonuçları editlemeyi düşünüyorum.
Yirminci yüzyılın başlarında joseph humbertus pilates tarafından geliştirilen, birinci dünya savaşı sırasında hasta askerlerin tedavisinde kullanılan, bedenin dengeli tutulmasına yardımcı olan egzersiz programı. Uzun bir aradan sonra tekrar başlıyorsanız lütfen sakin olun. İlk dersinizde abartmaya gerek yok. Zira ders sonunda yaşayacağınız ve sizi bir hafta terk etmeyecek olan kas ağrılarıyla tanışmak zorunda kalabilirsiniz.*