pizza

1 /
Normalde pizza sadece ev yapımı seviyordum bu yüzden millet sorduğunda veya ikram ettiğinde sevmiyorum diye reddettigim bir üründü.
Lakin son dönemde dışardan yemek sipariş vermek durumundadır kalıyorum bazen haliyle mahallemdeki pizzacilari teker teker denemeye başladım ve bir tane buldum.
Dışardan dükkana baksanız aşağıda eşek at kesip kıyma yapıp ondan pzza yapılıyor muhtemelen dersiniz, tam uğur Dündar'ın basmak için bahane aradığı yerlerden gibi bir görüntüsü var ama bir pizza yapıyorlar ki ürünler taptaze, muhteşem bir ebat ve malzemeden kismiyorlar. Benim diyen pizzacilara taş çıkartir bazı böyle dışardan şaftı kayık mekanlar.
Zaten zincir olan dominos pizza hut cart curt pizza diye para verene üzülüyorum. Biraz standardiniz olsun.
Gereksiz milliyetçiliğe lüzum yok. Güzel yapıldığında pideyi ve lahmacunu tokatlayan hamur işi gıda. Hamurunun ince olması elbette önem arz ediyor ama üst malzeme bileşenlerinin ortaya çıkardığı sentez ve baharat dengesi bence daha elzem.
Migros'un pizza mi go'su var. Süperfireş, nimet vb. Gibi dondurulmuş hamurlu bulamaç değil. Adamlar yapmış. Lezzetli, Güzel. Bir kaç ay önce 17 tl idi ve migros ayda bir 1 alana 1 bedava kampanyası yapıyordu. 30 tl olmuş. Buna rağmen, Migros'u takip edip, bu kampanya yine olursa 10 tane alınabilir. Bu fiyatı hak ediyor.
Lahmacun inceliğinde satılıyor artık. Git lahmacun al daha iyi.

Evde kendi pizzamı kendim yaparım da deme sakın. öyle daha pahalıya geliyor. Eşek sucuğu alırsan belki kafa kafaya gelir.

git

Şu bol malzemoslu pizzayı iki sene önce 50-60 liraya mal ederek yapmıştım. Şimdi kaç liraya mal olacağını bana hesaplattırmayın.
hamuru dışı çıtır ve içi yumuşak olursa üstüne ne koyarsanız koyun yedirir abi.
pizzada benim için en önemli faktör hamuru ve pişme ayarı. az pişerse çiğ, çok pişerse çok kuru kalıyor.
bir lahmacunun yerini tutmayacak olan yiyecek.
dışarı yediğim pek nadirdir.
fiyatları da yüksek sayılabilir belki ama belki de sayılamaz.
doyuruculuğuna göre iyi.
(zaten dışarıda pek yemeyen biriyi olduğumdan fazla karşılaştırma yapamam, bana göre her şey pahalı)
bi ay önce pizzacı altan'da yemiştik. tadı müthiş. fiyatı 35 lira.
eski şirketimde iken turtle's pizza'da yiyorduk bazen. onlar da süpper.