poğaça dururken croissant yiyen fransız özentisi

1 /
sabahları çay yerine kahve içenlerin tercih edebileceği bir durum. ayrıca bunun fransız özentiliğiyle ne alakası var. belki de midemi çok seviyorum ve sanayi artığı yağdan yapılmış o poğaçayı yiyip bütün gün mide spazmı yaşamak istemiyorum. ulan her şeyi nasıl da saçma sapan yerlere bağlayabiliyorsunuz.
evet fransız hatta amerikan özentisiyim o yüzden sabahları filtre kahve ve croissant tüketiyorum.

bonjour homme ignorant
ben ikisini de sevmem doğru düzgün kahavaltı yapamayan insanların tercihidir bunlar. zeytin melemen yumurta tahin pekmez varken kahvaltı olarak hamur yemem tabiki. ama seçim yapmak zorunda kalırsam bol zeytinli poğaça çayla iyi gider.
Poğaçanın çikolatalı yahut kayısı kremalı olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Biri tatlı biri tuzlu yiyecekleri neden karşılaştırıyoruz ki hem.
o benim. ratatouille ve türlü yan yana dururken türlüyü seçerim ama fransızlar hamur işinde bizden daha nadide bir zevke sahip, kabul edelim. Biz çok yağlıyoruz, yağlar da kalitesiz. Fransa'da krosan tereyağlı değilse ona krosan diyemiyorlar yasa gereği.

poğaça ve krosan yan yana dursa, her seferinde krosanı seçerim.
aralarında saat değil gün farkı var ayrıca, emek açısıdan.
Ön yargılı bir ifadedir. Kişinin yaşadığı coğrafya ve kültüre bakılmalıdır. Şimdi ben kahvaltıda peynirli, çikeletalı ve bol tereyağlı croissant yeyince özenti mi olur? Dünya küreselleşti, global yani bayağı, ben nasıl burada döner yiyorsam, Türkiye'dekiler croissant yiyebilir. Eh şimdi alman Discounttan simit alan alman şark bozuntusu mu olur. Ha-ha çok güldüm.