pomelo

1 /
Amatör bir şiirde "pomelolar olana kadar kalsaydın bari" diyordu. Ülkemizde pomelo yetişmediğini düşünerek lirik bulmuştum. Ancak antalya o işe el atmış.

git
Ailecek meyve yenildiğinde ancak meyve olarak idare eden, hoş kokulu bir meyvedir. Kabuklarını atmayınız, alınız ve kalorifere koyunuz. Mis gibi koku.. ayrıca da beşiktaş 'ta 3 yıl önce 20tl'ye satılırdı şimdi aceba ne fahiş fiyata satılıyordur. Biz de bir iki euroya bulunur.
Ürdünde bumeli deniyordu buna. İlk defa orda yemiştim, tadı çok güzel gelmişti ve heyecanlanıp türkiyeye dönmeden önce 5-6 tane almış bavulu işgal etmiştim. bu yüzden bazı kitaplarımı orda bırakarak dönmüştüm ki, geldiğimde migrosta satıldığını gördüm. Şuan çok gülüyorum neden bu meyvenin ithal edilemeyeceğini düşünmüşüm ve kitaba eş değer görmüşüm bilmiyorum.
Bunu dolapta soğutup buz gibi yiyeceksiniz uuf uf. Sulanmıyor, ezilip büzülmüyor. Hani evde ortaya ıvır zıvır cips falan türevi şeyler yerine bundan koyacaksınız, herkes yesin. En sağlıklı takviye gıda. Çünkü doğal bağışıklık kuvvetlendirici.
Yaklaşık ~20cm civarında kocaman, kalın kabukları olan c vitamini ve diğer vitaminler bakımından emsallerine göre daha kıymetli bir meyve. Bağışıklık kuvvetlendirici. Soyduktan sonra neredeyse 1kg meyve çıkmış oluyor. Kabukları çok kalın. Greyfurt, portakala benzese de tadı bence daha farklı ve güzel. Fiyatı pahalı*.