popülizm

popülizm, toplumdaki elit bir tabaka tarafından halkın çıkarlarının bastırıldığını ve engellediğini varsayan ve devlet organlarının bu elit tabakanın etkisinden çıkarılıp halkın yararına ve toplum olarak gelişmesi için kullanılması gerektiğini söyleyen siyasî bir felsefe veya söylem biçimidir. dolayısıyla popülist bir kişi konuşmalarını sokaktaki adaın ekonomik ve sosyal gereksinimlerine yönelik olarak hazırlayan kişidir.

kitleyi memnun etmek adına yine aynı kitlenin çıkarları ile çelişecek eylemlerde bulunmak anlamında kullanılıyor. özünde kendi menfaati için, çoğunluğun çıkarı için bütün grubun çıkarını hiçe saymaktır..

politik dalkavukluk.. nabza göre şerbet vermek.. metropol burjuvası ile işçi sınıfının çıkarlarının kesiştiği noktadaki iktidar seçeneğidir. bu iktidar seçeneğinde metropol burjuvası doğrudan iktidarın içinde değil, iktidarın çeşilendirildiği kollarda bir unsur olarak yer alır.

popülarizm ile yani halkçılıkla karıştırılan olgu..
demokrasinin en kötü tarafı da denilebilir..devamını gör...
sevdiğinden, haz aldığından soğutturur. edebiyat tarihinin bütün soylu yazarlarının yüceleşmesinde magazinel hayatın, gündem denilen çukurun bulunmadığı dönemlerde yazmaları da etkin bir unsurdur. dostoyevski bugünün türkiye'sinde yaşasaydı iclal aydın'la yaşayacağı aşkla anılacaktı belki de.
devamını gör...
kişŸinin kendi düşŸüncelerini açık açık dile getirmek yerine onu allayarak pullayarak, halka şŸirin göstererek yaparak halktan gelecek tepkileri minimize etme biçimi.

örn: türkiye büyük millet meclisinin dualarla açılması.

bir de şŸu versiyonu var: kişŸinin başŸedemediğŸi siyasiler hakkında halka hoşŸ gelecek şŸeyleri vara yoğŸa sallamaktır.

örn: yapılan her şŸeye seçim yatırımı diyen dümbük
devamını gör...
polyannacılık.

gerçeklik algısı zayıf olması dolayısıyla meydana gelecek şeylerin cici olacağını sanma durumu.
çizgi roman dünyasında yaşıyor gibi yorumlarda ve davranışlarda bulunma hali.


devamını gör...
anlamı kayıklar listesinde top 100 listesinde yer almaya hak kazanan -izm'dir..şöyle ki köken olarak fransızca olan populisme kelimesinin türkçe karşılığı halkçılık..hani var ya şu altı tane ok..ha işte onlardan biri de bu..hani halkın çıkarlarını gözetmek v.s..ama gelin görün ki bugün siyasi anlamda popülizm bir nevi jakobenizm pelerinini giyip halkın çıkarlarını gözettiği algısıyla burjuvazinin proleter kesim üzerindeki hakimiyetine deniyor..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.