psikiyatri

#özgürler 

insanın davranış dinamiklerini biyopsikososyal olarak açıklamak üzerine çalışan ve normal ile normal dışı davranış örüntülerini sınıflandırarak tedavi etmeye çabalayan tıp bilimi. genellikle psikoloji ile karıştırılır. psikiyatri bir tıp ihtisası iken, psikoloji bir sosyal bilim dalıdır. görev ve yetkileri farklıdır.*
devamını gör...
tıpta staj gören bir arkadaşımla "koğuşlarıyla" ilgili bir diyalog şöyle olan bölüm/bilim dalı:

m: halin nasıl, iyi mi durumlar?
a: sorma mutezili, buralar çok korkunç...
m: hadi ya? nasıl oralar, ben hep merak ederim o tür yerlerdeki hastaları.
a: valla şöyle diyim: yüzde ellisi oturup, kollarını bağlayıp saatlerce ileri geri sallanıyorlar, diğer yüzde ellisi ise ayet uyduruyorlar, hadis uyduruyorlar...
devamını gör...
kıyas etmek pek doğru bir ifade olmayacak belki ama kliniğinde öyle hastalar vardı ki özellikle kapalı kadın ve kapalı erkek katında insan onları görünce kendisini mental ve ruhsal anlamda aşırı sağlıklı hissediyor. Allah gerçekten sağlık sıhhat versin, gerisi hallolur arkdşlr.
devamını gör...
ponçik bir bölüm, ah bir de kapalı servislerde çalışmazsak efsane olur. tabii hangi hastanın ne zaman psikoza gireceğini bilemezsiniz. bol şans! ayrıca serhan hocam, murat'a o kadar benziyorsunuz ki anlatamam.

imge abla, biraz uça uça gelir misin? daha ders çalışacağım bu lanet dosyadan sonra. gerçi bir de yahya ile nrş dosyası hazırlayacağız ama ondan haber gelene kadar let's make my neurology and neurosurgery great again!

god pls help me...
devamını gör...
günümüzde önüne gelen herkese antideprasanları dayayıp evine göndermeyi şiar edinmiş meslek erbabı kişilerin mensubu olduğu bilim dalı.

işini iyi yapanları tenzih ederim.
devamını gör...
şu soruya asla cevap verebileceğine inanmadığım tebabet dalı. "nerden bileceksiniz"

ahmet kaya güzel anlatır bu inançsızlığımı...

üstüm başım toz içinde
önüm arkam pus içinde
sakallarım pas içinde
siz benim nasıl yandığımı
nerden bileceksiniz
bir fidandım devrildim
fırtınaydım duruldum
yoruldum çok yoruldum
siz benim neler çektiğimi
nerden bileceksiniz
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.