psikiyatri

1 /
tıpta staj gören bir arkadaşımla "koğuşlarıyla" ilgili bir diyalog şöyle olan bölüm/bilim dalı:

m: halin nasıl, iyi mi durumlar?
a: sorma mutezili, buralar çok korkunç...
m: hadi ya? nasıl oralar, ben hep merak ederim o tür yerlerdeki hastaları.
a: valla şöyle diyim: yüzde ellisi oturup, kollarını bağlayıp saatlerce ileri geri sallanıyorlar, diğer yüzde ellisi ise ayet uyduruyorlar, hadis uyduruyorlar...
insanın davranış dinamiklerini biyopsikososyal olarak açıklamak üzerine çalışan ve normal ile normal dışı davranış örüntülerini sınıflandırarak tedavi etmeye çabalayan tıp bilimi. genellikle psikoloji ile karıştırılır. psikiyatri bir tıp ihtisası iken, psikoloji bir sosyal bilim dalıdır. görev ve yetkileri farklıdır.*
kıyas etmek pek doğru bir ifade olmayacak belki ama kliniğinde öyle hastalar vardı ki özellikle kapalı kadın ve kapalı erkek katında insan onları görünce kendisini mental ve ruhsal anlamda aşırı sağlıklı hissediyor. Allah gerçekten sağlık sıhhat versin, gerisi hallolur arkdşlr.
Ponçik bir bölüm, ah bir de kapalı servislerde çalışmazsak efsane olur. Tabii hangi hastanın ne zaman psikoza gireceğini bilemezsiniz. Bol şans! Ayrıca serhan hocam, murat'a o kadar benziyorsunuz ki anlatamam.

İmge abla, biraz uça uça gelir misin? Daha ders çalışacağım bu lanet dosyadan sonra. Gerçi bir de yahya ile nrş dosyası hazırlayacağız ama ondan haber gelene kadar let's make my neurology and neurosurgery great again!

God pls help me...