psikoterapi

1 /
Youtube'da Psikoterapi Enstitüsü'nün düzenlediği, alanında ünlü isimler tarafından gerçekleştirilmiş olan psikoterapi söyleşilerinin tamamını eklemiş olan bir kanal bulunmaktadır.
Klinik psikoloji, psikoterapi, felsefe vb. konularla ilgilenen kimselere şiddetle tavsiye edilir.

git
faydasını görüyor musunuz? evet görüyorsunuz. bu fayda çok büyük bir fayda mı? bu başka bir soru. bence değil. ben okulun medikosuna gidiyorum ve dolayısıyla para vermiyorum. o kadar para saçıp, seansına 300-400 lira verip gitmeye değer mi emin değilim. ben gitmezdim açıkçası. belki ruhum fakirdir ondan böyle söylüyorumdur ama düşüncem bu.
terapi alan kişi eğer sorunlarını çözmek konusunda kararlıysa, terapi türlerinden hepsi yardımcı olabilir. çünkü hastalık ve sıkıntılar, siz bu yolda koştururken düşerler.

yeterki terapistin muayenehanesi bir gökdelende olmasın. zira, size bakışı yüksekten olur.

vakıa, terapistler, sistem tamsicisidir. görevleri, sisteme uyumsuz olan kişileri, müşterileri, hastaları sisteme uyumlu hale getirmektir. onlar, bu sistemin adına "hayat" derler. ve yanılırlar.

insanların çoğu gerçekten ağır vaka ve sorunlu. başvuranlar ise "arabamın lastiği patladı. moralim çok bozuk" türünden boş beleş sıkıntıları dert edinen küçük ve büyük burjuvalar.
en eski tıp disiplinlerinden biridir.

bireyin uyumunu bozan davranışları düzenlemek,sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik iç görü geliştirmek amacıyla,normal-patolojik gelişim kuramları temeline oturtularak uygulanan, danışan ve danışmanın sözlü iletişimlerine ve dinamik bir ilişki içerisinde etkileşimlerine dayanan değişim oluşturmayı amaçlayan tedavi yöntemidir.

davranış bilimleri enstitüsünün hazırladığı danışanlar için el kitabı ,

git
- duygusal çatışmaları çözümleyerek bu çatışmalardan doğan kaygı, çökkünlük gibi belirtileri azaltmak,

- kişilik gelişimini ve değişimini sağlamak,

- görülen belirtileri azaltmak, ortadan kaldırmak gibi amaçlarla yapılır.
Zihinsel bozukluklarda belirtileri gidermek, olumsuz, sapkın, takıntılı davranışŸları değŸişŸtirmek ve kişŸiliğŸi gelişŸtirmek için eğŸitimli bir uzmanın bir kişŸi ya da toplulukla birlikte gerçekleşŸtirdiğŸi tedavi yöntemi.