quidditch

1 /
Quidditch, bir takım oyunudur. Süpürge üstünde, uçarak oynanır. Amacı Quaffle denen topu üç çemberin birinden geçirmek ve Snitch denen kanatlı topu yakalayarak maçı bitirmek olan bu sporda her takımda yedi oyuncu bulunur.

Takım Üyeleri;

Kovalayıcı; 3 kişiden oluşur. En önemli görevi Quaffle'ı üç çemberin birinin içinden geçirmektir.
Tutucu; 1 kişidir. Görevi Quaffle'ın çemberlerden geçmesini engellemektir. Bir nevi kalecidir.
Vurucu; 2 kişiden oluşur. Görevleri takımını Bludgerlardan korumak ve Bludger'ı rakibe atmaktır. Vurucular Bludger'lara vurmak için ellerinde beyzbol sopasına benzer sopalar taşırlar.
Arayıcı; 1 kişidir. Görevi altın Snitch'i rakibinden önce yakalayarak oyunu bitirmektir.

Top çeşitleri;

Quaffle; Bu toptan 1 adet bulunur ve top atıcı çemberden geçirmeye, kaleci ise tutmaya çalışır. Eğer kovalayıcı bu topu çemberden geçirirse takımına 10 puan kazandırır.
Bludger; Bu toptan 2 adet bulunur. Kendi iradesi olan bir toptur. Amacı, elinden geldiğince fazla oyuncuyu süpürgesinden düşürmektir. Biraz haylaz bir toptur.
Altın Snitch; Bu toptan 1 adet bulunur. Bir arayıcı tarafından yakalandığı zaman maçı bitiren Snitch, kendisini yakalayan arayıcının takımına 150 puan kazandırır.Eğer snitch yakalanamazsa maç sonsuza kadar devam edebilir. Bu durumda yedekler oyuna girer. Hatta bir sefer bir Quidditch maçı tam 4 gün sürmüştür. Snitch bulunmadan önce bu top yerine sinicit adı verilen sarı renkli küçük bir kuş kullanılırdı. Maçlarda bu kuşlar ölebiliyordu ve Sihir Bakanlığı bu nedenle Quidditch maçlarında sinicit kullanımını yasakladı.

(bkz: Hogwarts)

(bkz: Harry Potter)

(bkz: Çağlar Boyu Quidditch)
harry potter'ın bulunduğu evrende oynanan bir tür takım oyunu.

üni'de bunu oynayanlar vardı. bildiğim quidditch takımları vardı ve maç yapıyorlardı.
maçlarını hiç izlemedim ama antrenmanlarını izlemişliğim vardır.
(antrenmanları çok tuhaf ve ne yaptıkları anlaşılmıyor.)
Yaşadığımız dünyada oynanan versiyonuna muggle quidditch denir. En abes kısmı ise güzelim altın snitch'in koşan bir insanın pantolonuna sıkıştırılmış bir çorap içinde olmasıdır. Tabi ki altın değil ve kanatları yok.
git

Kuralları öğrenmek için: git