quo vadis

henryk sienkiewicz' in romanı. ı.yy roması' nda yaşanan zulmü, zulme karşı direnişi ve büyük bir aşkı anlatıyor.

havari peter: quo vadis?
hz. isa: roma' ya, yeni baştan çarmıha gerilmeye gidiyorum çünkü sen benim kurtaracağım insanları bırakıp kaçıyorsun.
devamını gör...
romanın kahramanı markus'un ligya'ya duyduğu aşk bedensel ve biçimsel kalıplardan öylesine sıyrılmıştır ki, "bu gece rüyamda senin ruhunu gördüm"diyebilmektedir sevgilisine. zaten "quo vadis?"i alıp götüren duygudur aşk...
devamını gör...
burada görmekten çok çok mutlu olduğum yazar.
dünyada insanlar çift yaratılmış derler ya, benden bir diğer kişi daha varsa o'dur. *. o'na benziyor olmak mı, evet beni bile şımartabilir.*
cogito sözlük semalarında uçuş denemelerinden sonra cogito sözlük macerasına başlayacak. bol okumalık tanımlar bizi bekliyor.

hoş gelmiş elbette.*
devamını gör...
--- alıntı ---

16: 5 - at nunc vado ad eum, qui me misit, et nemo ex vobis interrogat me: “quo vadis?

16: 5 - "şimdiyse beni gönderenin yanına gidiyorum. ne var ki, içinizden hiçbiri bana, 'nereye gidiyorsun?' diye sormuyor.

--- alıntı ---
devamını gör...
incilde geçer..

at nunc vado ad eum, qui me misit, et nemo ex vobis interrogat me: quo vadis..?

türkçesi:

16: 5 - "åžimdiyse beni gönderenin yanına gidiyorum. ne var ki, içinizden hiçbiri bana, 'nereye gidiyorsun?' diye sormuyor.

devamını gör...
hristiyan tarihinde önemli yer tutan hadisedir. aziz pavlus'un hayatına ait olduğu öne sürülen bir hikayedir. hikayeye göre, aziz pavlus zulme uğrayan dindaşlarının, yakılan hristiyanların yanından, yine hristiyanların baskısıyla, hristiyanlığın selameti için roma'dan ayrılmaktadır. bir vadiye geldiğinde ise, yanındakilerin göremediği birşey görür. isa, roma'ya doğru gitmektedir. isa'nın yanına yaklaşan pavlus, 'quo vadis domine?' diye sormuştur. isa ise, 'ad mom roma'(hatırladığım kadarıyla), yani 'roma'ya gidiyorum' demiştir. buradaki vurgu, 'yalnız bıraktığın inananlarımın yanına gidiyorum' şeklindedir. aynı zamanda, hristiyanlığın roma'daki doğuşunu anlatan henry sienkiewicz'in 'quo vadis' isimli bir kitabı da vardır. nihal yeğinobalı tarafından türkçe'ye çevrilmiştir. okunası kitaptır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.