rahatlama ihtiyacı

1 /
Kısa süreli olanı için şöyle tavsiye verebilirim. Şimdi son dönemde biraz okuduklarımdan çıkardığım sonuç, sıkıntı durumu yani kafanın dolu olması vesaire hep iç sesin sonucu. Zihin sürekli düşünüyor, kurguluyor, yeniden düşünüyor, yeniden kurguluyor vesaire. Bunlar içinde kötü olan düşünceler senaryolar bize sıkıntı veriyor. Hatta literatürde anksiyete denilen problem ortaya çıkıyor. İşte bu tarz düşüncelerden uzaklaşmak icin psikoloji ve psikiyatristler bir cok yöntem gelistirdiler ve devam ediyorlar. Bana göre bulmaya çalıştıkları şey ise kişinin bulunduğu anda nasıl durabilecegini bulmak. Yani kafasının içinde yaşamayı kesip o anda nasıl olabileceğini bulmak. Çeşitli yöntemler var arayan bulur.

Benim tavsiyem kafanızdaki düşünceyle savaşmayın, onu bir düşünce olarak kabul edip devam etmek. Zor ama denemek lazım. İki dikkatinizi etrafa vermek. Bunun için nefes terapisi yapılabilir ya da başka yöntemler ama nihayetinde yapılmak istenen geçmişe ya da geleceğe yönelik projeksiyonu bırakıp bu anda olan bir seye yönelmek. Bu ikisi biraz yardim edebilir.
İmtihan bu ya bir şeyler ters gitmeye başladı mı diğer ters gidişler de peşi sıra onu takip edip sıkıntı dağı oluşturuyor. Biriyle uğraşsan diğeri nefes almana imkan dahi tanımıyor. Durup düşünememek, üzülüp sevinememek, gidişata dur diyememek... koşmak, uzanıp yetişmeye çalışmak, aramak, mücadele etmek... sıkıntı dağının üzerindeki kara bulutları dağıtmaya çalışırken mücadelemizdeki yardımcı eylemlerimiz bunlar. Ki bazen onların tesirinden yoksunluk da cabası.

Hal böyleyken rahatlama ihtiyacı gün yüzüne çıkıyor. Bir de onun yükü biniyor sırtına...

Biliyor musunuz, işimiz hiç kolay değil. Güzel Yaşamaya çalışanlara Allah yardım etsin.
Şu pimimi biri gelip çekse hissi.

Şu meşhur lise 2 rahatlığından istemek.
Üzerimize yapışan adeta sıkıcı memurvari hallerden, sosyal kimliklerden sıyrılıp düşünmeden canının istediğini yapma meyli şeklinde tezahür edebildiği gibi; bir şey olsa da birkaç ay uyutulsam belki geçer arzusu.
ruhsal gerilimin yükseldiği zamanlarda daha da bir artan insani gereksinim. bazen müsait bir yerde dünyandan inmek isteyecek raddeye getiriyor insanı.