ramazan alışverişi

1 /
ihtiyaç sahiplerine iletmek adına yapılması gereken alışveriştir. aslında ihtiyaç sahiplerine yardım adına, ramazan ayını beklememek de lazımdır ya neyse. bunun dışında, boş iştir.
mümkünse en az 1 ay önceden yapılması gereken alışveriş.

ramazan zammı diye bir şey var sonuçta. 1-2 ay önce 10 tl ye aldığınız şeyi son hafta son gün 15 tl ye alma ihtimaliniz yüksek ve bunun piyasayla enflasyonla krizle filan da alakası yok.
aç karnına yapılmaması gereken alışveriş.

bir de, ramazan'da midemizin herhangi bir yapısal değişikliğe uğramadığını unutmazsak iyi olur. ordu beslemeyeceğiz yani...
henüz başlamamıştır.
hocanın ikindi ezanına başlamasıyla paralel çalan alış veriş zili karnınızda çaldıktan sonra sadece oruçluyken alınıp iftardan sonra yüzüne bakılmayan yiyecekler için 4 saatlik geri sayım süreci başlamış olacaktır.
babamın sadece kuskus alarak tamamladığı alışveriş.

gözlemleri ise benim acımdan şaşırtıcı idi. şöyle ki;
millet kıtlık gelecekmiş gibi raflara abanmış, herkes deli gibi alış-veriş yapıyormuş. e hani oruc tutacaktık. normalden daha az yiyeceğiz, neden?
marketler ve manavlar da gıda ürünlerinin fiyatlarını arttırmış. hayır yani neden? kardeşim ramazan'da bari yapmayın. günah be.
600 gramı 16.90 a bimde hurma var almadım. alan varsa tadı nasıl söylesin de ramazan bitmeden alalım. annem umreden hurma getirdi güzel ama taş gibi. bu bimdekiler lokum mübarek.
abartılan alışveriştir.

hanımın ısrarı ile bugün yaptığım alışveriş. ulan bu ne? bütün millet sanki kıtlığa giriyoruz gibi markette ne kadar gıda ürünü varsa aldık geldik eve. market ağzına kadar dolu ve herkes rafları boşaltmakla meşguldü.

sanki yemek yemek için tutuyoruz orucu.