recep tayyip erdoğan’ı destekleme nedenleri

1 /
28 subat ı yaşamış olduklari icindir fakat onlara 28 subat tam da bunun icin dizayn edilmistir desem anlasilamayacam. Ben demedim siz de duymadiniz. Iyi okuyun bu başlıkta yazilanlari. Ihale diyor insanlar, mama diyor. Sinirleniyorsunuzdur. Ama bu insanlar da sizin dusmaniniz degil? Neden o cizgiye bu dusuncelere gelmis olabilirler. Hain demeden önce bi sakin olup tefekkür edin bu imajı. Neden bu imaj üstümüzde diye bir düşünün. Neden insanlarin zihninde mama ve rant var? Bir cogunuz orta halli insanlarsiniz ben biliyorum sizin mama ve ihale icin tayyip bey'i desteklemediginizi fakat bu imaj ne bir düşünün neden genele bu hakim? Hemen vatan haini diye bagirmadan suclamadan analiz etmeye calisin bu durumu. Neden olm neden neden belki de ayni secdeye bas koydugunuz benzer ortak degerlere sahip olduğunuz birileri size mamaci gözüyle bakiyor bu parti yuzunden bi oturup dusunun la ? Yazik yazik vallahi yazik. Billahi yazik.

Bir bakin cevrenize muslumanlik kaygisi gudenler. Allah askina adaletsizliklere, debdebelere avamlıklara. Iddia bu muydu? Dava dediğiniz bu muydu? Ihlas dediginiz yoksa parasislik miydi? Ulvi alacakaptan demisti bunu parasizligi ihlas sanmisiz diye. Gazeteleriniz oldu eve sokulmaz. Kanallariniz oldu acip haber izlenmez. Bunu laf olsun diye demiyorum medyanizi bile insa edemediniz. Cem kücük kimdir yaw takvim gazetesi nedir olm rasim ozan ve nagihan alci nddkd kimdir? Medyaya bak Kötü bir taklit ve hirs. Onların vardı bizim de olsun oldu da. Ee davaniz iddianiz ne oldu? Sizin farkiniz ne oldu? Dönüştünüz. Iktidar öyledir dönüştürür. Yillarca vesayet altindaydiniz vs birden imkana kavusunca siz de yillarin o ezilmislik duygusuyla vesayet kurdunuz kurmadiniz mi ?

Kime ne mujdelediniz kime neyi sevdirdiniz. Daha gecen gunlerde daha yeni " kaltak" dendi kadinlara. Usluba bakar misin dediniz mi? Demediniz ama kapali kadinlara bu laf edilmis olsa ortaligi yakip yikardiniz ki hakkiniz da elbette namusa dil uzatilmamalidir. Ama sizden değilse neden onemli olsun ki bu laf degil mi? ula milletin colugu cocugu hep dinsiz oldu. Bahaneniz de hazır onlar akp yi bahane eden imansizlar. Herkes mi oyle? Muthis bir kirilma var gormuyor musunuz? Yoksa bilinçli bir yikim projesi mi partiniz? Sorgulamiyor musunuz? Tefekkur edin bakalim bunu. Ihl mezunuyum kat sayi sikintisi yasayan bir abiniz olarak kardeşiniz olarak soyluyorum bunlari. Cok da karşı mahalleden biri degilim yani. Yakininizdayim. Allah askina kurtaj yapiyaa diyen dayiyi bile kanaat önderi gibi kucakliyorsunuz la uskudar sokaklarinda. Adam aga gibi geziyor elleri arkasinda. Söhret sevdasi duyuyor. Bu ne boyle? Bu kadar mi siglastiniz?

Bugun gelinen noktada ici boşaltılmış kof köylü bir dini anlayis hakim. Gormuyor musunuz? Temel dini bilgilerini bile bilmeyen muslumanlar doldu be! Lümpenlik hakim. Eskiden bize yuzde 1 derler diye dolasılan günlerdeki suurlu oturup catir catir ilmi alanda seninle tartisabilecek birileri olurdu. Fikirlerine katilmasan da saygi uyandiran okuyan, yazan islamcilar olurdu dergiler cikarirlardi dergi düşmezdi bunların elinden. Aksiyon adamıydilar. Takvaliydilar. Allah askina bugun islami dediğiniz kesim içinden kac mutefekkir kaldi kac aydin kaldi? Tanimiyonuz bile gecmisteki yazarlari belki en fazla nfk bilir haldesiniz. ne sagladi bu iktidariniz size kulturel dunyaniza ne katti? Dindar nesilleriniz mi oldu gercekten ? siz neyi kaybettiniz goremiyonuz. Size kala kala yillarca kemalistlere kemalizm diye diye kizdiginiz yerine koydugunuz bir tayyibizm kaldi. Yazik...
rasyonel düşünceye sahip kişiler bir konuda fikre ulaşmadan önce, onu kapasiteleri oranınca değerlendirip, makul gördükleri kanaate ulaşırlar ki buna da ''yargı'' denir.

mesela türkiye'de 1993 senesinde adnan polat'ın g. saray futbol şube sorumlusu olduğu tarihe kadar derbi müsabakaları da dahil olmak üzere büyük takımların maçlarında tribünler ayrı değildi. farzı muhal g. saray kötü gidiyorsa, fenerbahçe derbisinde ali sami yen'deki maçta fenerliler biletlere daha çok talepte bulunduğundan çoğunluk olabilirlerdi. adnan polat'ın öncülüğünde g saray, tribünlerin çoğunluğunu kendi seyircisine verdi ve misafir takıma da federasyonun belirlediği oranda bilet ayrıldı. futbola duygusal bakan seyirciler için, şenlikli ve tansiyonu yüksek kapışmalar böylece bitti. insanlar daha bir tiyatro izler gibi maç izlemeye başladı ama ev sahibi takımlar, rakipleri üzerinde daha bir baskı kurabildiler ve tribün kavgaları önemli oranda önlendi. bunun da ardındaki uygulama ingiltere'dir ki ingilizleri devrim yapmaya zorlayan hadiseler liverpool'lu taraftarların şampiyon kulüpler kupası finalinde, juventus'lu taraftarları ezerek öldürmelerine dayanır. (bkz: heysel faciası)

yani kartezyen ve rasyonel düşünce, tecrübeye, akıl yürütmeye dayanırken, duygusallık inançla ilgilidir. inançta ise akıl aranmaz.

bundan sonra türk siyasi hayatında bilhassa dinci ve milliyetçi cenahta, dava mefhumunun liderleri nasıl bir kişi kültü haline getirdiği, geleneksel dinci seçmenin motivasyonları üzerine toprağı bol olasıca kürşat bumin gibi cümleler yazardım ama okunmayacak şeyler yazmaya gerek olmadığından mevzuyu latif bir menkıbe ile tamamlayarak meramımızı anlatmış olalım.

şarki anadolu'muzun ücre bir beldesinde, manevi liderlerden bir tane pir-i fani sekerate düşmüş. evliyaü-l kiram'dan bazısı, vekil tayinine yetkili iken bir kısmı yaşadığı müddetçe vekil tayininde bulunmaz. neyse ihvanlardan bir tanesi, yarı baygın yatmakta olan şeyhin yanına yaklaşmış ve edeple şöyle demiş:

''muhterem seydam, canım size kurban olsun, allah cc bizim ömrümüzden alsın size versin. görüyorsunuz sabi sübyan dua ediyorlar, allah sizi başımızdan eksik etmesin. lakin emr-i hakk vaki olur da bizi öksüz bırakırsanız, kim ihvana sahip çıkacak ? kimi işaret buyurursunuz ? ''

şeyh efendi gözlerini açıp, parmağıyla kendisine dayanarak ders ve sohbet verdiği kuru kütüğü göstererek: ''bu kütük size kırk sene yeter'' demiş. hakikaten şeyh öldükten sonra 40 sene boyunca kürtler, o kütüğün etrafında tavaf etmişler.

kıssadan hisse, bu festival daha çok uzun sürecek. bizim de cezamız ehl-i kütükle bir arada yaşamak. tadını çıkarın.
Bir nedene gerek duymadan Erdoğan'ı sevdiğim için partisine oy verdim başlarda.. zaman geçtikçe ülkedeki gelişmeleri görerek doğru karar verdigimi de görmüş oldum.. mesela 2003 yılında üniversite sınavına götüren annemi basortulu diye almadılar kampüse. Düşünsenize siz ulkenin çoğunluğunun müslüman olduğunu iddia ettiğiniz bir ülkede kendi inancinin emrini yerine getiren bir insanı yine bu ülkede benim hakkım olan devletin üniversitesine almiyorsunuz. Evet evet bunlar yaşandı canlarım. Başörtüsü var diye yemin törenlerine alınmalarıni anlatmıyorum. Çünkü herkes her şeyi biliyor. Şimdi deniyor ki senin inancını nasıl da kullandı. Nasıl kullandı kardeşim? Ben oy veriyorum diye memur mu oldum,amir mi oldum,cebim para mi gördu,ya da gel şuraya bağıs yap Allah için işini hallederiz mı dediler. Hayır. Çünkü ben aptal müslümanlardan değilim. İnancını siyasete satacak karaktersizlerden de değilim. Bir başörtülü müslüman memur,asker,polis,öğrenci olamadi bu ülkede.. sadece inancını yaşadığı için.. kaldı ki 28 Şubat magdurlarina denklik sınavlarını bahsetmiyorum bile..
Ha diyeceksin ki sen bu pahalılığı görmüyor musun,kör müsün,koyun musun??
Ben etrafımda pahaliliktan dolayı arabaya binemeyen,kirasını odeyemeyen,evine yiyecek alamayan görmedim.. ama eskiden babam çalışmadığı için hastaneye gidemediğimi de biliyorum sevgili kardeşim. Sırf doktorun anlaşmalı olduğu yerden lens alamadığımız için kardeşimin bir gözünün kör olduğunu da biliyorum kardeşim.. o zaman Cimer yoktu,şikayet edemezdin.
Yani ben Erdoğan'ı seviyorum.. sevmeyenlere saygı duymakla beraber benim sevgime saygı duymayana,hakaret edene,kufredene de saygı duymuyorum. Ee tabi ben hakaret de etmiyorum,küfür de etmiyorum.. çünkü o kadar zavallı da değilim..
Hala mama diyor ya. Olm siz nasıl insanlarsınız lan? Ya bu halkın kaygıları, beklentileri niye hiç umurunızda değil olm? Bunca şeye rağmen bu adamın hala desteklenmesini sadece mamayla mı açıklıyorsunuz? Cidden? Yani o beyninizi kullanmak bu kadar zor değil evladım. Herkesin hayatı sizin gibi paradan, çıkardan ibaret değil. Bazı insanların daha ulvi dertleri var. Mama diyor ya. Valla ciddi ciddi mama yazmış adam. Sonra niye ağzını bozuyrun diyorlar. Lan ben canımın derdindeyim adam maman kesilecek diyor şimdi ben bu adama ne diyebilirim?
28 şubat darbeci cuntanın insan hak ve özgürlüğüne tecavüz etmesi.

İrtica ile mücadele adında, bu milletin 1200 yıllık dini ve maneviyatıyla savaşması.

Böyük resme bakıldığında hepsi aynı zihniyete çalışıyormuş aslında.

Ülkeyi 28 şubat darbecileri düşürdü, Ecevit satışa koydu, Akp'de sattı.

Yalan mı?