referandum

islam'la taban tabana zıt, katıksız küfür nizamı demokraside uygulanan ve halkın iradesinin doğrudan etki yaptığı bir yöntemdir.

bildiğiniz gibi demokrasinin de çeşitleri vardır. referandum da halk önemli bir yasa değişikliğinde doğrudan yetki sahibidir. bu da doğrudan demokrasidir. yarı doğrudan demokrasi ve temsili demokrasi de vardır.

referandum eski yunanların uyguladığı bir yöntemdi. vatandaşlık hakkı olan belli bir zümre tüm kanunları oy birliğiyle çözüyordu. son yüzyıllarda eski yunanın demokrasi mutlak monarşiyle yönetilen avrupa devletlerine yamanınca temsili demokrasiye geçildi ve parlementer demokrasi kullanılmaya başlandı.

referandum günümüzde bir çok avrupa ülkesinde uygulanır. örneğin euro'ya geçip geçmeme de, minare yasağında, burka yasağında ya da bunun gibi toplumun nefsinin geneline hitap eden konularda. türkiye'de de darbe anayasalarının onaylanmasında kullanılmıştır. son olarak anayasa değişikliği için de halka gidilmistir.

referandum yoluyla kanun değiştirmek veya çok önemli kararlar almanın islam''da hiçbir yeri yoktur. küfür nizamı demokraside şer'i bir meselede (ornegin sulh ve harb) halkın genelinin düşüncesine bakılmaz. çoğunluğun reyinin hiçbir etkisi yoktur. demokrasilerde ise, medya ve para sayesinde etki altına alınmış çoğunluk zaten nefsine ve aklına uygun olanı seçecek ve formalıte icabı olan referandum gerçekleşecektir.

referandum bir kandırmaca, bir göz boyamadan ibarettir. islam dininde bir meselenin çözümünde şer'i nasslara bakılır. hükümler, kur'an ve sünnetten çıkarılır ve sırasıyla diğerlerine bakılır. yani islami devlet sisteminde, önce ahkemil hakimin olan Allah azze ve celle'nin kelamına, sonra rasullah'in sallahu aleyhi ve sellem sünnetine bakılır ve ona göre hüküm çıkarılır. günümüzde ise demokrasilerde, nefsini ilah edinen halkın menfii çıkarlarının birleşimi olan referandum sonucuna bakılır.

bu yüzden, müslümanlar artık uyanmalı ve referandum denen ve müslamani şirke düşüren bir yönteme aracı olmamalidir.

not:içtihadi meseleler dışında istişare yapılabilir. işin ehlinden tavsiyeler alinabilinir ve uygulanabilir. örneğin; rasulüllah'in sallahu aleyhi ve sellem selman-i farisi radiallahu anh'in tavsiyesi üzerine hendek kazdırması gibi...
devamını gör...
referandumun dini açıdan sakıncalı veya sakıncasız olması mevzuya göre değişir.

hakkında dini bir hüküm bulunmayan bir hususu halkın tercihine bırakmak ve çoğunluğun isteğine göre karar almakta bir mahzur yoktur kanaatimce.
devamını gör...
demokrasinin temel kurallarını yerleştirmek için kullanılabildiği gibi, demokrasiyi yok etmek içinde kullanılan en tehlikeli yöntemlerden biridir. bazıları ömürlük iktidarlığını bu referandum denen hedeye borçlulardır.
devamını gör...
bu sene medyada çok konuşulacak ve bu kadar konuşulmasından dolayı hepimize yeter dedirtip bıktıracak tartışmalara vesile olacak halk oylaması. aslında referandum tüm demokratik ülkelerde sık sık başvurulur ama bizde 40 yılda bir akla gelir.
devamını gör...
12 eylül'de heycanla beklenen ve önerim şu şekilde olan vatandaşlık aktivitesidir.

bu son refendumda evet ya da hayır gibi iki kısıma 3. kısım olarak "ne bileyim, bi fikrim yok" kısımı açılsın.
bakın çıkan sonuçlara göre değil 25 madde, anayasanın tamamının değişmesi için elimizde acayip bir kanıt olur.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.