refika birgül

1 /
nedense bu aşçı hanıma hiç ısınamıyorum. tv de reklam ya da programına denk geldiğimde hemen kanalı kapatır, metro tv reklamlarında gördüğümde kafamı hemen çeviririm. yemeklerinin lezzet vs hakkında hiçbir bilgim olmamasına rağmen ki bu beni de ilgilendirmiyor. kaldı ki çoğu aşçı da en güzel yemeği kendisinin yaptığını iddia etmez mi ki ?
youtube'da yemek okulu adında bir kanalı olan ablamız. güzel de bir ekibi var sadece o yapmıyor yani.
bazı tarifleri bana fazlaca ters gelse de geçen bir börek tarifini denedim, normalde son derece iştahsız olan bir arkadaşım bayıla bayıla yedi ve iştahı açıldı resmen.
tarifleri bazen çok değiştiriyor. bilmem ne yerine bilmem ne denedim falan diyor. değişiklik sevenler için neden olmasın. ama şahsen muhallebinin içinde kadayıf telleri görmek benim hoşuma gitmez. ama hakkını da yemeyelim verdiği bazı teknik bilgiler çok hoşuma gidiyor.
mesela ben bilmiyordum refika sayesinde öğrendim, patates haşlarken patatesleri kaynayan suyun içine atmamak lazımmış. su soğuktan koyulmalı ve ocakta kaynara çıkmalı imiş. aksi halde patatesler mühürlenirmiş. dışları pişer içleri sert kalırmış. ben bilmiyordum mesela bu bilgiyi, öğrenince gayet hoşuma gitti.
abonesi olmadığım ama bir şey yapmak istersem ilk izlediğim insan. bugüne kadar denediğim birkaç tarifi çok güzel oldu. mesela güllaç, yeme de yanında yat. mesela magnoli, onun da tadı sırf muhallebi veya kremayla yapılanlara göre çok daha iyidi. yakında cheescake tarifini de deneyeceğim, oldukça güzel görünüyor. bence işini severek yapıyor. tamam bazen konuşması sıkıcı bir hal alıyor ama tarifini güzelce anlattığı için bunu da görmezden gelebilirim. eğer yemek yapmaktan ya da tatlı yapmaktan anlamıyorsanız, benim gibi, bakmanız gereken ilk yer refika'dır.
konuşması inanılmaz itici olan aşçı. aşçılar içinde en izlemeye bile tahammül edilemeyecek olanı bu sanırım. böyle bi' maskülen tavırlar falan. hiç konuşmasa yine video sonuna kadar izlenebilir aslında ama ağzını açtığı anda kapatıyorum videoyu.
yeni nesil cins aşçıların biri de bu işte.
birkaç gün evvel yayınladığı videosunda, recep ivedik ayısının memleketimizin bir değeri olduğuna dair düştüğü gafleti izleyicisiyle buluşturmuş ve aldığı üç bin küsürlük dislike sonucunda videoyu kanalından kaldırmıştır.

ben bu ablamızı takip ediyordum, bildiğin kanalına aboneydim. bildirim geldiğinde açıp izliyordum, yine bildirim geldi, bir baktım recep mecep diyor. on saniye dayandım, dayanamadım kapattım. abonelikten çıktım.

neymiş, vay efendim ecnebilerin mario bros'u varsa, bizim memleketimizin de recep ivedik'i varmış. ya bacım, ivedik leyleğine kadar bu ülkenin inek şaban'ı var!

ya bir de koca kadın kalkmış recep ivedik gibi saç, makyaj, kostüm kasmış, onun rolüne girmiş... iğrenç ya!
zengin çocuğu, elitist bir duruşu olduğunu düşündüğüm için pek sevmem. tariflerinin de zoraki oluşturulmuş, uydurmaca yemekler olduğu intibaı oluşmuştur bende hep. ben arda'cıyım, net. adamdan şimdiye kadar aldığım hiçbir tarifte hüsrana uğramadım. ancak refika aşkına dair yazılmış #6312050 tanımı da çok etkileyici buldum. belki önyargılarımı gözden geçirme vakti gelmiştir.*