regl yüzünden oruç tutamamak

1 /
bir erkek oruçlu iken rüyasında ihtilam olsa ve gusül gerekince orucu bozulmuyor ise
kadının regl olması halinde gusül gerekince neden orucu bozulsun ?
ahkama karşı mantık yürütülmez. Yalnız ahkamın delilleri hakkında mantık yürütülür.
Hz. Aişe (r.a.) 'den edilen " ... biz namazı terk eder ve orucu kaza ederdik... " rivayete göre kaza kelimesi kilit kelimedir.
kader ve kaza'ya iman edenler, kaderde yazılanın tehir edilerek sonradan yaşanacağına inanlar, orucunu ramazandan sonra tutulmasını savunur. yok eğer kaderde yazılanın zamanı gelince yaşanacağına iman edenler ise, orucunu ramazanda tutulmasını, ancak tutmak istemeyenlerin ise meşru bir nedenle yani hastalık babından orucunu ramazan sonrasında tutulabileceğini savunurlar.
kur'an da kaza fiilinin kullanıldığı yerlerden biri de hac ibadeti içindir. Ve biliyoruz ki hac ibadetinin bir rüknü ihlal edilirse bunun için bir dahaki sene beklenmez, onun yerine kefaret kurbanı ve oruçlar tutulur. Yani burada kaza fiili ileriye dönük değil anında ifayı kast eder.

Ey Resul ! sensizlik bize gerçekten zül geliyor.
şeriatı sensiz anlayamıyor, sensiz yaşayamıyoruz.
böyle islam alimlerinin ittifak ettiği konulara zıplayan mealci tayfanın yüzde doksan altısının nisa taifesinden olmaması da ayrı bir ironi konusu..*
çünkü konunun kendisi ya da konunun kimi ilgilendirdiğinden çok, hep bi şeylere muhalif olup aykırı davranma sevdasından, birilerine "size öğretilenlerin hepsi yanlış olm, aklınızı kullanın la az" diyebilme hazzından besleniyor bunlar. lawrence gibi müslüman kılıklı ajanlar bunları bulunca yapışıp "aferin evladım, aklını kullanacaksın işte böyle yaa, yürü koçum benim" diye gazı verip sosyal medyasıyla, semineriyle, kitabıyla güzelce zehirleyip ortamlara salıyorlar biz de böyle uğraşıp duruyoruz.
ayrıca "regl yüzünden oruç tutamamak mı omg" diyen bu tayfanın ramazan haricinde oruç tuttuğuna şahid olan da yüzde dörttür* yani herkesi karşısına alıp reglken de oruç tutulabileceğini söyleyen birinin baya oruç aşığı birisi olması beklenir değil mi? değil işte..

- pazartesi-perşembe, oruç tutalım mı sehadet_uykusu_23f?
- ptesi perşembe orucu die bi şey yok kardeşim.. kuran'da yok öyle şeyler
- ramazan'da regl'ken bile oruç tuttuğunu söylemiştin, ne bileyim..
- erkeğim ben kızım, oruç kaçırdığım oluyo benim..

neyse.. böyle tutulur niye tutulmasın türünden iddialar benim yukarda verdiğim yüzdeler kadar desteklidir arkadaşlar. ona göre siz karar verin artık.
Mantıklıdır. Çünkü hastalık hükmündedir. Lütfen regl olmayanlar bu konu hakkında ahkam kesmesin hastalık değildir diye. Sıkıyorsa regl olun da görelim hastalık mıymış değil miymiş.
Regl halindeyken de oruç tutulmaz namaz kılınmaz. Kılan kılsın tutan tutsun, mealci yada her ne tayfaysa. Ben bana öğretilen bilgiler doğrultusunda mantığımın ters kabul ettiği hiç bişeye girmem. Mesela sağlama yapmak adına, bir işi yaparken istikrar sağlamak istiyorsanız 21 gün boyunca yapmanız gerekir. Buna 21 gün kuralı denir. Nedeni ne sizce? Kadınların regl olduğu günler çıkarılınca geriye 21 gün kalır. O 21 günlük süreçte kadın erkekle eşitlenir, ve bir işin istikrarlı şekilde sürdürülmesi bakımından aynı kefelere konmuştur.

Edit: açık açık anlatamayacağım şeyler de olsa adet haricinde de kadınlar bazı dönemlerde ihtilam benzeri olaylar yaşarlar. Bu durumda oruç tutulur.
farklı bakış açılarından dolayı çok fazla kavgaya neden olan mevzu, o değil de; kimse evrensel düşünmüyor, herkes bir itikat, bilgi, hadis ilim donanımı havası atacak ve bireysel olarak yorumlayacak.... antitezi olan dini konularda çok şov yapmamak lazım....

regl olayında sancılı olanı var, güllük gülistanlık atlatanı var, şiddetli sıvı atımı olanı var, parça parça olanı var oğlu var... neresinden tutacaksınız mevzuyu? hangisi için neyi tutacaksınız mesela...

lafımı da çakayım; ak partiye oy veren ve vermeyen tüm müslüman kardeşlerim, bu tarz konularda bilgiyi herhangi bir açıda sabit kalan değil her ihtimali açıklayarak güzelce anlatan alim sıfatının yanında da bak bu kısım önemli cahilane hareketleri olmayıp çaplı olduğuna emin olunan sadece mübareklik mertebesi olmayan kişilerle tartışın. sadece mübareklik metrebesi olanların saçmalıkları ve meşhur olmak için bireysel yorumları da hayli fazla sonra gidip siyasileri neredeyse müceddid ilan etmeye kalkıyorsunuz...
Regl kadar itici kelime az gördüm. G den sonra l nedir aga. Reg de. Yani l ekleyince anlamlı mı oluyor? Yüreği kanayana ne dicez? Yüregl. Aslan yüregl richard.
aklıma 95 yaşında vefat eden, fanatik atatürkçü, ismet paşa düşmanı, imparatorluk ve cumhuriyet dönemini idrak etmiş üniversite mezunu anneannemi getirmiş olan boş mugalata. böyle kuran'da o yok, bu aslında haram değil, şunu yapabilirsiniz diyen adamların ilklerinden olmasa da en popüleri hiç kuşkusuz yaşar nuri öztürk'tü. 90'ların sonlarında yine öyle bir programa çıkmış esip üfürüyordu. 14 yaşına kadar eski yazıyla okuyup yazan ve ilk mektepten itibaren kadın hocadan temel ilmihal dersi almış olan aşırı laik anneannem, yaşar nuri'ye ekran karşısından öyle bir gürledi, ne p---venkliği kaldı ne domuzluğu..

bir kaç sene önce bu sözlüğün sözde imam hatip mezunu, ak gezen takımından bir kaç zıpçıktı da alllah gaybı bilmez filan diyordu ben hep söylüyorum eski zamanın atatürkçüsü, bu devrin islamcısından evladır. bir de onların o haline acıdığım yazım bir kaç eksi almıştı. çeyrek asırda ürettiğiniz insan tipine bak. kur'ana tekme atan liselinin abdestli olanı.