rigor mortis

ölü katiligi veya sertligi olarak da bilinen durum. aslinda olayin mantikli ve molekuler bir aciklamasi vardi ama. kas hucreleri kasilabiliyor fakat gevseyemiyordu enerji uretilemedigi/oksijen olmadigi icin -olumden sonra 3-4 saat icinde-. bu yuzden tum vucut kaskati kesilir. daha sonrasinda ise hucrelerin parcalanmasi ile beraber bu katilik kayboluyor -katilasmadan 36 saat sonra-.

ozellikle adli tip vakalarinda olum saatini belirlemede oldukca sik kullanilir.
devamını gör...
vücudun öldükten sonra kasların kasılı kalması durumu. nedeni gevşemek için de enerji lazım gelen kasların gevşeyememesidir. ama bir süre sonra lizozomların parçalanmasıyla bu durum geçer.
devamını gör...
birçok film yönetmeninin bilmediği ve bilmesi gereken konu.

filmde kişi ölür ve birkaç saat sonra yanına gelen arkadaşı ölen kişiye sarılır ve ağlar. tabii ölen kişi de jimnastikçi gibi esnek bir vücuda sahiptir.

halbuki bir ölünün mesela yumruk halindeki parmaklarını açmak çok zordur*. sertleşmiştir..
devamını gör...
"ölüm sertliği olarak bilinen bu durum, bir insanın ölümünden 3-4 saat sonra halen gevşeyememiş olmasına verilen isimdir.
ölüm için kullanılan bir diğer tabir de kaskatı kesilmedir. bu tabir aslında insanların öldükten sonra bir süre daha vücutlarının katı vaziyette olması, eklemlerin hareket dahi ettirilememesi durumudur.

fizyolojik olarak gerçekleşen bu durumun bilimsel ismi rigor mortistir.

ölüm sertliğinin nedeni

biyokimyasal bir nedeni bulunan rigor mortisin, kas dokusundaki atp'nin tüketilmesi ve gevşeme için gereken enerjinin temin edememesi durumuyla oluşur. miyozin adlı motor proteinlerin atp bulamadığı için kasılmasıyla oluşan ölüm sertliği durumu, bir vücutta ölümün gerçekleşmesinden 3-4 saat sonra da devam eder. bu nedenle, kasılmış durumdaki kaslar gevşeyemez ve belirli bir süre bu şekilde (kasılı) kalırlar.

ölüm sertliğinin bozulması ve diğer canlılar

oksijen temin edemeyen kas hücreleri su molekülleriyle birleşmesi sonucunda vücut üzerindeki ph dengesi değişir. bunun oluşması durumunda hücre içindeki proteinler parçalanır ve kaslar gevşeyerek "rigor gevşemesi" durumunu ortaya çıkartır.

ölüm sertliği durumu yalnızca inanlarda görülmemekte, hayvanlarda da ölüm anında yaşanmaktadır. bu nedenle de kesilen hayvanların etleri 15 °c'nin altındaki sıcaklıklarda saklanacaksa, dolaba konmadan evvel (dana eti için) 6-12 saat bekletilerek etlerin rigor mortis'i (sertleşme safhasını) tamamlamaları sağlanmalıdır. aksi takdirde, etler dolaptan çıkarıldığında rigor mortis'e devam edecek, iyice sertleşerek aşırı katı bir hal alacaktır."
devamını gör...
ölüm katılığı.

kas biyokimyasına değinelim. miyozin başı atp'az aktivitesi ile atp'yi adp+p'ye dönüştürür. miyozin başı 90°lik açıda (baş ve kuyruk birbirine dik) aktin de baş kısmının hemen üstünde olduğu pozisyon en yüksek afiniteli pozisyondur. bağlanma yoktur ama ilgi en yüksektir. hücre içinde kalsiyum miktarı artar artmaz miyozin 90°lik açıyla aktine bağlanır. sonra güç darbesi ile bu açı 45°ye düşer ve kasılma gerçekleşir. aktin ve miyozini ayırmak (gevşeme) için yine atp gereklidir lakin ortamda atp olmazsa ve aktin-miyozin 45°lik açıda kalakalırsa, oluşan bu duruma "rigor mortis" denir. ceset kaskatı kesilir, çünkü kaslar kasılı kalmıştır. 24-48 saat sonra, proteinler denatüre olur ve bu durum ortadan kalkar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.