rtük

üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir. üyelerin görev sürelerinin bitiminden iki ay önce; üyeliklerde herhangi bir sebeple boşalma olması hâlinde, boşalma tarihinden veya boşalma tarihinde türkiye büyük millet meclisi tatilde ise tatilin bitiminden itibaren bir ay içinde aynı usulle seçim yapılır. bu seçimlerde, boşalan üyeliklerin siyasî parti gruplarına dağılımı, ilk seçimde siyasî parti grupları kontenjanından seçilen üye sayısı ve siyasî parti gruplarının hâlihazırdaki oranı dikkate alınmak suretiyle yapılır. üyeliklerdeki boşalma sebebiyle yapılan seçimlerde seçilen üyeler, yerlerine seçildikleri üyelerin görev süresini tamamlar.

rtük kanunu 35 inci madde.

bunlar çok önemli bilgiler. özellikle erken boşalma olduğunda neler yapılması gerektiğini bilmek yüksek önem arz ediyor. zaten rtük kanunu ile belirlenmiş.
devamını gör...
--- alıntı ---
rtük'te uzman olarak görev yapmaktayım; yazınızı okudum, kaleminize sağlık. değindiğiniz hususlar çok önemli. ancak belirtmem gereken bir nokta var; çünkü burada izleme ve değerlendirme yapan birçok arkadaşımız bu konuda mağduruz. bizler, sorumluluk sahibi uzmanlar olarak şiddetten, uyuşturucu kullanımına yayın içeriklerinde yer alan birçok zararlı unsurla ilgili gerekli raporları yazıyoruz. ancak başta daire amirlerimiz olmak üzere üst kurul üyelerinin belirli bir çoğunluğu bunları onaylamayarak ya da hafife alarak görmezden geliyorlar.

örneğin, alemin kralı için bir çok defa arkadaşlarımız rapor yazmak istediler; ancak 'komedi esnek olunmalı' denilerek reddedildi. raporu yazan arkadaşımızınsa, başta raporu onaylanmadı; ancak kendisi peşini bırakmayıp ciddi mücadeleler vermek durumunda kaldı. düşünün, işinizi yapıyorsunuz ve bunun için her ay ücret alıyorsunuz; ancak arka plandaki bir takım ekonomi-politik nedenlerden/çıkarlardan ötürü, kendi işinizi yapmak için kırk takla atmak durumunda kalıyorsunuz.

kısaca, şiddetten çıktığımız için yola, genelde şiddete özelde kadına ve çocuğa karşı şiddete/istismara birçok rapor yazılıyor; ancak çoğu kurumun rahminde düşürülüyor, ölü bile doğamıyor anlayacağınız.
--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
ne ülke be demeden edemiyor insan. stv de yayınlanan şefkat tepe dizisinde gecen senoryaya göre türk askeri dövülüyor bunun üzerine kanala 90 bin tl para cezası kesiliyor. biz stv ye fazla türk kokusu soluyorsun diye hayıflanırken adamlar ne yapsın. yanlış yerde doğmuş bu cemaat.. değil kırk zilyon dengeyi gözetmeleri gerekiyormuşki bu ülkede yer edinebilsinler.
devamını gör...
bence türk televizyonlarındaki çoğu diziyi kapatması gereken kuruluş. çoğu dizi yazılırken beyinlerini kullanmaya bile ihtiyaç duymamış adamlar. yani sadece bir kitleyi ekran başında tutmak için yazılan ve çekilen diziler var. izleyene hiçbir şey katmayan izleyiciyi düşünmeye sevketmeyen diziler var. izleyiciye bir şey katmasından kastım tanzimat dönemi tiyatrosundaki gibi onu eğitmeye çalışması değil. ki bunu yapan dizilerde var. mesela çocuklar duymasın da çok yapılıyordu bu. yok işte deprem esnasında ne yapılmalı. bence bu seyirciyi küçük görmektir ve bu da hiç hoş bir şey değildir.

yani demem o ki her hangi bir dizinin tekrardan çekilmiş hali olan yüzyıllardır değişmeyen pembe dizilerin falan kaldırılması gerekiyor. rtük bir dizinin uygunsuz olmasını içinde cinsellik veya sistem eleştirisinin olması olarak görüyor olabilir ama bence izleyicileri aptallaştırarak ekran başında bir sonraki bölümü bekleyecek şekilde robotlaştırması bir diziyi kaldırmak için gereklidir. yani dizinin uygunsuz olma şartları içinde kurgusunun çok bayağı olması, izleyeni düşünmeye sevketmemesi, senaryonun artık kendini tekrar ediyor olması veya buna benzer şeyler olabilir. yani herhangi bir fox dizisinin ekranlarda hala gösterilmesinin mantığını biri bana açıklamayabilir mi?

bunu hemen hemen dört senedir sadece leyla ile mecnunu ilk iki sezonu boyunca izlemiş başka bir dizi izlememiş biri olarak söylüyorum.
devamını gör...
hukumetin medyayi susturmaya calisan masasi. 17 aralik'tan bu yana hükümete muhalif kanallara 10 milyon tl ceza kesmisler. caillou'ya bile ceza kesiyorlar.

biri dünyanin en özgür medyasi mi demisti.
devamını gör...
taciz, tecavüz ve her tür sapkınlığı özendirici ya da meşrulaştırıcı yayınlarla ilgili daha sıkı yaptırımları olması gereken devlet kurumu.

sigaraya gösterdiğiniz özeni ahlaka da gösterseydiniz keşke.
devamını gör...
ulusal kanallarda alenen kondom reklamlarının dönmesine nasıl izin verebildigini anlamadığım kurum. yani bu nasıl bir terbiyesizliktir, önceden de buna izin veriliyor muydu bilmiyorum ama buna karşı bir şeyler yapmak lazım. şikayet etsek işe yarar mı acaba?
devamını gör...
2015 temmuzdan beri hukumetin yani akepenin etkisi altında değildir.. baskanı mhplidir.. yayın yasaklarından sorumlu kurumdur..
devamını gör...
yeni rtük uyeleri ve mensubu oldugu partiler..
9 uyeden olusuyor..
akp:4
diğerleri :5.. hesabın donup dolasıp akepeye cıkması da komik..
kaynak: cihan.
devamını gör...
hukumete bakan vermeyen partilere mensup kisilerin cogunlukta oldugu kurum.. demek ki muhim meseleymis ki.. akepenin emrini derhal yerine getirmis kurumdur.. 4 e 5 durumları kontrolu muhalefetin elinde.. ankara'da ki yayın yasagini alan kurum.. elestirenler de kendilerine oy atan kesim.. objektif olun canlarım..
devamını gör...
gereksiz bi kurum..ve hashasi rtuk uyeleri an itibariyle bugun tv de...dussun butun maskeler...adama bak resmen siyaset yapiyor..fazla maklube kafa yapmis zaar..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.