rusya

1 /
ukrayna rusya savaşı bağlamında uygulanan yaptırımlar ve çıkarılan finansal güçlüklerden ötürü, 1918 yılından bu yana ilk kez temerrüde düşmüş.

Rusya, 1918 yılından beri bir ilki yaşayarak borç ödemesinde temerrüde düştü. Rusya temmerrüd ilanını kabul etmezken Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov temerrüdü komedi olarak yorumladı.

Rusya, 104 yıl sonra ilk kez bir borç ödemesinde temerrüde düştü.

Ülkenin yaklaşık 100 milyon dolarlık 27 Mayıs vadeli iki eurobond kupon ödemesinde 1 aylık ek süre doldu. Bu ödemeler için ise temerrüt ilan edildi.

Bloomberg HT'nin haberine göre Böylelikle Ukrayna işgalinin ardından yabancı para ödemelerinin sınırlandırıldığı ortamda farklı çözümlerle aylardır temerrütten kaçınan Rusya sonunda temerrüde düşmüş oldu.

Rusya temerrüt ilanını kabul etmezken, ödemeyi yapacak yeteri kadar fonları bulunduğunu belirtti. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov temerrüdü bir 'komedi' olarak değerlendirdi.


git
bütün dünyaya saldırıyor. bize de bulaştılar tabi. "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde yapmayı düşündüğü harekât akılsızca olur. Gerilimi yükseltir" buyurmuş suriye'de büyükelçileri. türkiye ile ilgili açıklamalarında hakaret etmekten de çekinmiyorlar.

git

aslında akılsızca davranan da rusya. geçen gün, ırak da, rus uçaklarına hava sahasını kapattı. böylece, rusya'nın suriye'ye havadan ulaşabileceği sadece ürdün kaldı. ürdün de, hava sahasını kapattığı anda, bundan sonra baltık denizi yoluyla ulaşacaklar suriye'ye. şu durumda iran, basra körfezi, suudi arabistan ve ürdün üzerinden, epey dolaşmalı da olsa, hava yoluyla ulaşabiliyorlar.
reis-ül cumhurhan hazretlerimiz bunlara, "yahu dolar parasını aramızdan çıkaralım. aramızdaki ticarette kendi paralarımız dönsün. ben ruble stoğu yapayım, sen tl stoğu yap. ticaretimizde kullanalım" dediğinde. "bize dolar getir de, ne alıyorsan al. biz dolar bilirük" demişlerdi.

ukrayna rusya savaşı ile yaptırımlar gelince, "dolar da nereden çıktı. yerel paralarımızı kullanmalıyız" sesleri yükselmeye başlamış sibirya steplerinden. sanırım yumurta kapıdan geçmiyor.
uefa da yaptırım uygulamış.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında FIFA’dan sonra UEFA da futbol için yaptırımlara başladı. Almanya’nın Bild gazetesinde yer alan habere göre; UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu’ndaki Spartak Moskova – Leipzig eşleşmesi iptal edildi.

Bu iptal kararı sonrasında Alman ekibi Leipzig çeyrek finale yükseldi. UEFA resmi açıklama yapmazken, haberde açıklamanın kısa süre içerisinde yapılacağı belirtildi.

UEFA, 28 Mayıs’ta oynanacak olan Şampiyonlar Ligi finalini de Rusya’nın Saint-Petersburg şehrinden alıp, Paris’e vermişti.


git
Ukrayna rusya savaşından ötürü, kendilerine yaptırım uygulamayan kalmadı. Durumum olsa ben de uygulayacağım da, durumum yok.

FiFA, Rusya yaptırımlarını açıkladı. Buna göre; Rusya Milli Takımı'nın adı, "Rus Futbol Birliği" olarak değiştirilecek ve resmi adını kullanamayacak. Bu takım, maçlarını Rusya'da oynayamayacak. Bu takım, herhangi bir bayrak ve milli marşı temsil etmeyecek.

git