Sabah kahvaltısı

1 /
Gerek var mı cidden yorgun ve geceden kasılmış bir çene ve sıkılmış dişler ile bir şeyler yiyip uyanmaya. Hallo evet artık geceleri accık uyuyor ve gündüzleri nerde kahvaltımmm hadi baba uyaaan diye baskı ve baskın yapıyorum. Adam neye uğradığını şaşırdı ameliyat sonrası onları uyandırır oldum ve öncesinde kahvaltı erken saatlerde yapamazdım. Şimdi ise babam elleri ile hazırladığı ekmeği zorla bana verince keyifli oldu. Artık bal yiyorum. Canım çekiyor resmen. Baba sürsene diyorum kaymak üzerine. aaa cimri davranma canım, he kenarlarda, aaa dur bıçağın üzerindeki kaymağı iyicene sıyır ekmeğime. neyse bir, iki dayanıyor adam ama üçüncüde elinden alamadan ağzına atıveriyor. Oturup ağlayasım geliyor. Ne hale düştük, ciğer yalvaran bir kedi yavrusu gibi. Ciger demişken uf ne güzel giderdi şimdi..
Günün en önemli öğünüdür aslında. Evde olunması halinde adeta panayır yerini andıran rengarenk bir sofradır. Son 10 gündür atladığım için 5 kilo vermeme neden olan öğündür.
bazı uzmanların ufaktan "sabah kahvaltısı sağlıksız" diyerek el atmaya çalıştığı fekkat kesinlikle buna izin vermeyecek olduğumuz yegâne kahvaltı türü. akıl var mantık var, sabah yediğin akşama kadar erir zaten ama o öğünü atlarsan akşama doğru bastıran ve durdurulamayan açlık hissi sana bol bol yağ olarak geri dönecek.

sabah kahvaltısında; yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz...
Her sabah gözümü açtığımda ne hazırlayacağım dediğim ilk öğün..
sabah uyanmak yeterince bünyeme eziyetken bir de evde kahvaltı hazırlayan tek birey olmak çok içler acısı yani istediğim saat uyanıp hazır bir kahvaltıya oturmak kadar basit hayalleri olan bir insanım neticede...
2 saat fiziksel olarak yardıracaksın, ev halkı kahvaltıyı yapmış olacak. Sonra sen gelip sofraya yalnız oturacaksın, yanında perhizci, diyetçi kimse olmayacak. Temiz bir kahvaltını yapacaksın, yeme işi bittikten sonra açacaksın arabesk müzik 6 -7 bardak çayı 30 dk da içeceksin. Sonra üzerine 2 saat uyku. Vücut ve ruh uyandığın an taş gibi olur. Olay bu.
Uzun ve kalabalıkla olanını pek sevdiğim öğündür. O masadan hiç kalkmadan akşam yemeğine bağlananı makbuldür. Bolca çeşitle kahvaltı yapılır, çaylar içilir, kahveler pişer gelir, üzerine tatlısı.... masadakilerin derdi tasası kalmayıncaya kadar kahkahalar havada uçar, akşamına pammık gibi olunur. Özledim yahuu.